آیا لیزر کردن موهای زائد در بارداری کار درستی است؟

کدام روش رفع موهای زائد در بارداری امن است؟ آیا لیزر در بارداری کار درستی است؟ آیا می‌توان وکس کرد؟ در ادامه جواب این سوال‌ها را خواهید گرفت.

 

لیزر در بارداری و خطرهای آن

خطرهای لیزر در بارداری هنوز با آزمایش‌های علمی مشخص نشده است؛ اما تایید نشدن این مضرات به معنی رد شدنشان نیست. به همین دلیل هم پزشکان به شدت توصیه می‌کنند که از انجام لیزر چه در دوران اقدام به بارداری، چه در حین بارداری و چه در زمان شیردهی به شدت خودداری کنید. امواج لیزر عمق زیادی را در برنمی‌گیرند؛ اما ممکن است بافت‌های مجاور را تحت تاثیر قرار دهند و باعث بروز مشکل شوند. ضمن اینکه درجه حرارت زیاد آن می‌تواند خطرناک باشد.

وکس در بارداری

یکی از روش‌هایی که برای از بین بردن موهای زائد از آن استفاده می‌شود استفاده از وکس، مومک یا اپیلاسیون است. در این روش با استفاده از چسبندگی وکس، موها از ریشه جدا می‌شوند. این روش که معمول است؛ در بارداری منع می‌شود. از آنجایی که حساسیت پوستی در این دوران اتفاق شایعی است، ممکن است نسبت به استفاده از وکس حساسیت نشان دهید و دچار قرمزی، سوزش یا خارش شدید شوید که می‌تواند مشابه علائم لیزر در بارداری باشد. بنابراین تا پایان دوران بارداری قید اپیلاسیون را بزنید. به خاطر داشته باشید گاهی به دلایلی غیر از دلایل بالا پزشکتان شما را از اپیلاسیون در بارداری منع خواهد کرد؛ بنابراین توصیه‌های او را جدی بگیرید.

اصلاح با تیغ

در بین سایر روش‌های باقی مانده دو گزینه استفاده از تیغ اصلاح و کرم‌های موبر باقی می‌ماند. استفاده از کرم‌های موبر به دلیل به کار رفتن مواد شیمیایی منع می‌شود؛ اما استفاده از تیغ اصلاح در این دوران مانعی ندارد. گفته می‌شود ممکن است مواد شیمیایی موجود در کرم‌های موبر توسط پوست جذب شده و وارد جریان خون شود و به جنین آسیب برساند. تیغ اصلاح اغلب حساسیتی ایجاد نمی‌کند و چون موها را از ساقه قطع می‌کند، باعث ایجاد درد نخواهد شد. بنابراین هر وقت به اصلاح نیاز داشتید از یک ماشین اصلاح مخصوص بانوان کمک بگیرید. اگر پوستتان خشک است، برای مرطوب کردن آن از لوسیون مرطوب کننده‌ای استفاده کنید که پزشکتان استفاده از آن را در بارداری برایتان مجاز کرده است. به خاطر داشته باشید از آنجایی که با بزرگ شدن شکم اصلاح پاها کار سختی خواهد شد، سعی کنید حتما از همسرتان کمک بگیرید یا از یک دوست یا آشنای نزدیک بخواهید کمکتان کند.

دیدگاهتان را بنویسید