خیانتی به اسم هندوانه

مسئولان از بحران آب می گویند و مدام به مردم هشدار می دهند که آب نیست و رعایت کنید.این در حالیست که اگر همه مردم ایران کلا بیخیال مصرف آب بشوند و هیچکس حتی یک قطره آب هم مصرف نکند؛تنها 3 درصد از مصرف آب شیرین کشور کم می شود.

همه می دانیم که اصلی ترین مصرف کننده آب شیرین کشور بخش کشاورزی است.حال ببینید چطور دارد به گرانبهاترین موجودی کشور(که کم هم هست) یعنی آب، خیانت می شود.


در پنج ماهه نخست سال نود و شش ۵۰۳ هزار و ۷۹۸ تن و ۶۳۵ كيلوگرم هندوانه به ارزش ۹۷ ميليون و ۷۹۸ هزار و ۳۳ دلار به ۲۹ كشور مختلف صادر شد كه نسبت به همين بازده زماني در سال گذشته حدود ۱۸ درصد از نظر وزني و حدود ۳۳ درصد از نظر ارزشي افزايش يافته است.بلاروس، اتريش، آذربايجان، آرژانتين، ارمنستان، استوني، افغانستان، آلمان، امارات متحده عربي، انگلستان، بحرين، بلغارستان، پاكستان، تاجيكستان، تركيه، تركمنستان، روماني، سوئد، عراق، عمان، فدراسيون روسيه، قبرس، قزاقستان، قطر، كويت، گرجستان، لهستان، مجارستان و هلند مشتريان هندوانه ايراني در پنج ماهه نخست امسال بودند.

توجه داشته باشید که در لیست صادرات هندوانه نام چندین کشور پرآب را می توانید ببینید که میزان بارندگیشان با ایران قابل قیاس نیست.

حال در نظر داشته باشید که برای تولید هر کیلو هندوانه بطور میانگین 300 لیتر آب مصرف می شود.بیایید یک حساب سرانگشتی در مورد مقدار آب مصرفی هندوانه های صادراتی(بدون در نظر گرفتن مصرف داخلی) بکنیم.

503 هزار و 798 تن؛ معادل 503 میلیون و 798 هزار کیلو؛ را ضرب در 300 لیتر آب می کنیم.

نتیجه اینگونه است که ایران در 5 ماهه اول سال 96 برای صادرات هندوانه 151.139.400.000 (صد و پنجاه و یک میلیارد و صد و سی و نه میلیون و چهارصد هزار) لیتر آب شیرین که غالبا از منابع تجدید ناپذیر زیرزمینی می باشند مصرف کرده است.

این در حالیست که در این وضعیت بحرانی آب، 97 درصد مصرف آب شیرین کشور مربوط به بخش کشاورزیست.

پس به جای اینکه انقدر به مردم بگوییم آب نیست و کم هست و رعایت کنید و حمام نروید و . . . کمی عقلمان را به کار بیندازیم و بیخیال صادرات و حتی تولید اینچنین محصولات شویم.

این هم صادرات هندوانه ایران در سال 93 که در جهان رتبه نخست را دارد!

خیانتی به اسم هندوانه

http://www.tabnakfars.ir

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.