فرنوش هادی نژاد

راهنمای جامع زایمان طبیعی

 

 

اگر می خواهید در طول زایمان از مداخله پزشکی و داروهای شیمیایی اجتناب کنید، زایمان طبیعی مناسب ترین گزینه است. در ادامه اینفوسلامت اطلاعات مورد نیاز در زمینه زایمان طبیعی را در اختیارتان قرار داده و می توانید تصمیم بگیرید که این روش مناسب شماست یا خیر.

از زمان شروع (متوجه بارداری خود می شوید) تا زمان پایان (زایمان)، دوران بارداری شامل انتخاب های شخصی می شود. اگر زمان زایمان دوست نداشته باشید در بیمارستان باشید یا دلتان می خواهد در زمان زایمان از هیچ ماده مخدری استفاده نکنید، زایمان طبیعی بهترین گزینه برای شماست. اما واقعا زایمان طبیعی چگونه است و آیا این زایمان برای شما مناسب است؟ در ادامه با مزایا و معایب زایمان طبیعی آشنا شده و می توانید تصمیم آگاهانه ای در مورد زایمان خود بگیرید.

عکس زایمان طبیعی

زایمان طبیعی چیست؟

زایمان طبیعی، زایمان از طریق واژن و بدون مداخله پزشکی است. این زایمان زنان شامل انتخاب های متعددی از دکتری که انتخاب می کنید تا مسکنی که برای درد مصرف می کنید، می شود. در این قسمت با رایج ترین گزینه هایی که برای زایمان طبیعی وجود دارد آشنا می شویم:

 • زایمان در مراکز زایمان یا در خانه به جای بیمارستان (البته در بیمارستان هم می توانید تقاضای زایمان طبیعی بدون دارو کنید.)
 • پیدا کردن دکتر متخصص زنان مناسب برای خود. می توانید برای این کار از تجربه دوستان و آشنایانی که تجربه زایمان طبیعی داشته اند نیز کمک بگیرید.
 • به جای اینکه هنگام زایمان روی تخت دراز بکشید می توانید پوزیشن های دیگری مانند چمباتمه زدن، چهار دست و پا (روی دست ها و زانوها)، زانو زدن یا تکیه کردن به چیزی (صندلی یا همسرتان)
 • زایمان در آب گرم
 • روش های جایگزین غیر دارویی دیگری مانند هیدروتراپی، هیپنوتیزم، ماساژ، تکنیک های ریلکسیشن، مدیتیشن ذهن، تمرینات تنفسی و طب فشاری
 • قرار دادن نوزاد روی شکم مادر بلافاصله بعد از تولد برای برقراری تماس و شیردهی (به جای اینکه برای ارزیابی و وزن شدن از مادر دور نگه داشته شود.)
 • جلوگیری از تزریق داخل وریدی (IV) و اپیزیوتومی (episiotomy) که خوشبختانه این روزها به ندرت انجام می شود، نظارت دائمی جنین، کمک به زایمان با فورسپس (انبر جراحی)، جراحی سزارین (مگر اینکه مداخلات پزشکی واقعا لازم باشد.)

زایمان طبیعی

فواید زایمان طبیعی

از آنجایی که در این روش به جای تکیه کردن به مداخلات پزشکی، از بدن و غریزه خود استفاده می کنید احساس قدرت و توانمندی بیشتری خواهید کرد. در ادامه با مزایای دیگر زایمان طبیعی آشنا می شویم:

ارتباط نوزاد با همسر

نوزاد با همسرتان ارتباط برقرار می کند. در این روش شما به حمایت مستمر همسرتان، یکی از اعضای خانواده یا دوست صمیمی خود نیاز خواهید داشت که ارتباط قوی بین آن فرد و نوزاد به وجود می آید.

شیردهی موفق

شیردهی موفق تری خواهید داشت چرا که تحقیقات نشان می دهند تماس فوری نوزاد و مادر شیردهی را راحت تر کرده و همچنین باعث بهبود خواب، افزایش وزن و رشد مغزی نوزاد خواهد شد.

توانایی حرکت

بسیاری از زنان در طول زایمان برای مقابله با درد حرکت می کنند. راه رفتن در سالن، دوش آب گرم یا تاب خوردن روی توپ ورزشی، می توانید هر کدام از این کارها را برای راحتی بیشتر در زایمان طبیعی انجام دهید. اگرچه در روش اپیدورال باید روی تخت بمانید.

مدت زمان کمتر

تحقیقات نشان می دهند اگرچه مسکن هایی که در زایمان اپیدورال به مادر داده می شود موثر و اغلب ضروری اند اما مدت زمان زایمان زنان را در مادرانی که تجربه اولشان است تا 1 ساعت و در مادرانی که تجربه چندمشان است تا 16 دقیقه افزایش می دهند. اما در زایمان طبیعی که داروی مسکن مصرف نکرده اید، دردها را احساس کرده و فشار بیشتری می آورید و در نتیجه زودتر زایمان خواهید کرد.

بعد از زایمان سریع تر راه می افتید

در زایمان طبیعی نسبت به سایر روش های زایمان زودتر قادر هستید از تخت پایین آمده و راه بروید. همچنین پیاده روی سرعت بهبود شما را افزایش داده و از یبوست (ناراحتی رایج بعد از زایمان) نیز جلوگیری خواهد کرد.

به بدن خود افتخار خواهید کرد

مهم ترین چیزی که برای انتخاب روش زایمان باید در نظر داشته باشید این است که باید به خودتان افتخار کنید و حس خوبی داشته باشید. بسیاری از زنانی که زایمان طبیعی انجام می دهند از اینکه بدنشان بدون نیاز به دارو تا چه اندازه توانا است به خود افتخار می کنند.


زایمان

معایب زایمان طبیعی

زایمان طبیعی معایبی نیز دارد که باید برای تصمیم گیری نهایی از آن ها با خبر شوید.

همه چیز را احساس خواهید کرد

برخی زنان در طول زایمان متوجه می شوند میزان درد بسیار زیادتر از آنچه تصور می کردند است. البته در طول زایمان هر زمان که درد بسیار زیاد شد می توانید از دکتر خود بخواهید روش اپیدورال را برای شما انجام دهد.

ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز پیدا کنید

اگر امکان زایمان اپیدورال نباشد و ضربان قلب نوزاد افت کند یا هر اتفاق غیر منتظره ی دیگری بیفتد، باید بیهوشی عمومی روی شما انجام شود. برای ایمنی بیشتر حتی احتمال زایمان سزارین نیز وجود خواهد داشت.

بیشتر در معرض خطر عوارض زایمان قرار دارید

اگر می خواهید زایمان طبیعی در خانه را تجربه کنید باید بدانید خطر مرگ نوزاد، 2 تا 3 برابر بیشتر از زایمان در بیمارستان خواهد بود. البته این خطر هنوز خیلی کم است. همچنین اگر عوارض زایمان ظاهر شده و مادر در نزدیکی بیمارستان زندگی نکند، کمک های اورژانسی که برای نجات جان نوزاد باید انجام شود، به موقع انجام نخواهد شد.


تصاویری از زایمان طبیعی

آیا زایمان طبیعی برای شما مناسب است؟

برای اطمینان از تصمیم خود با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید. زایمان طبیعی برای شما مناسب خواهد بود اگر:

 • منتظر تولد یک نوزاد هستید.
 • همسر یا اعضای خانواده به خوبی در طول زایمان شما را حمایت و تشویق می کنند.
 • هیچ بیماری مزمنی ندارید و قبلا هیچ گونه عوارض بارداری را تجربه نکرده اید.
 • در دوران بارداری در محدوده وزن سالم قرار داشته، به طور منظم ورزش کرده و خوب غذا خورده اید.

در برخی موارد، ممکن است در معرض خطر عوارض بارداری قرار داشته باشید، پس دکتر شما مطمئن می شود که مراقبت های پزشکی اضافه تری را در طول زایمان برای امنیت بیشتر دریافت خواهید کرد. زایمان طبیعی برای شما مناسب نیست اگر:

 • منتظر تولد چند قلو هستید.
 • تحمل درد زیاد را ندارید.
 • زایمان شما قرار است قبل از 37 هفته بارداری انجام شود که اصطلاحا به آن زایمان زودرس می گویند.
 • اضافه وزن دارید یا در طول بارداری وزن زیادی را به دست آورده اید.
 • سایر عوارض بارداری مانند دیابت بارداری یا پری-اکلامپسیا (preeclampsia) را تجربه کرده اید.

منبع: www.whattoexpect.com

https://www.infosalamat.com

دیدگاهتان را بنویسید