اولین موزه نفت کشور در سبزوار

دوستان, در سفری که هفته پیش به شهر زادگاهم سبزوار داشتم, عکس های زیادی گرفتم, از رستوران ها, هتل ها, دانشگاهها, جاهای دیدنی , خیابان های شهر و خلاصه تمام وقت دوربین به دست بودم, حتی از هوا کردن کفتر های همسایه هم ساعت ۶ صبح عکس و ویدیو گرفتم که کم کم تقدیم شما عزیزان خواهم کرد اما در این نوشته, قصد دارم با ارائه چند عکس به معرفی اولین  موزه نفت در ایران بپردازم:
قبل از هر چیز لازم میدونم که از رییس شرکت نفت سبزوار,  جناب مهندس افتخاری, که با لطف و گشاده رویی, موزه رو برای ما باز کردن تا بتوانیم از داخل موزه نیز عکس هایی بگیریم, و همچنین از استاد عزیز, دکتر سپهر سلطانی که با صبر و مهربانی فراوان, تمام گوشه و کنار شهر رو به من نشون دادن و تمام وقتشون رو در ۲ روزی که در سبزوار بودم در اختیار من گذاشتن, تشکر کنم, بدون لطف و همکاری این عزیز, بازدید از همه این مراکز و عکسبرداری, به هیچ وجه, امکان پذیر نبود.

اول شرحی از تاریخچه پیدایش موزه از سایت ایسنا براتون میزارم :

اولین موزه نفت کشور در سبزوار

موزه سبزوار

ساختمان موزه نفت سال 1318 توسط شرکت ایران و انگلیس به منظور پخش فرآورده‌های نفتی در حاشیه شهر سبزوار ایجاد شد، بعد از ملی شدن صنعت نفت ایران به ساختمان شرکت ملی نفت ایران تغییر نام داد، البته مردم قدیمی سبزوار آن را به عنوان اولین پمپ بنزین‌ می‌شناسند.

به گزارش ایسنا، سال 1382 با تصویب هیات مدیره شرکت صنعت نفت باتوجه به اینکه این پمپ بنزین یکی از باقدمت‌ترین جایگاه‌های عرضه فرآورده‌های نفتی بود، به اولین موزه نفت کشور تبدیل ‌شد. تغییری در نمای بیرونی موزه ایجاد نشد و از این نظر نمای آن دارای ارزش است اما نمای داخلی به کلی تغییر کرد.

در موزه نفت 210 قطعه موزه‌ای توسط کارشناسان این حوزه به ثبت رسیده است. از سال 1382 تا سال قبل، به مدت 13 سال، این موزه تنها موزه نفت کشور بود تا اینکه در دی ماه سال 1395 موزه نفت آبادان به بهره‌برداری رسید. در شهر مسجد سلیمان نیز یک موزه نفت در آینده‌ای ‌نه چندان دور به بهره‌برداری خواهد رسید.

موزه شامل چند بخش از جمله ادوات مراحل اکتشاف و تولید فرآورده‌ها، نمایشگاه کاریکاتور، پمپ‌های روغن و بنزین در دهه بیست، ولوها، لوازم آزمایشگاهی، موتورهای دیزلی، ماشین‌های آتش‌نشانی و قطعات و پیمانه‌هایی که قدمت آن به سال 1320 برمی‌گردد می‌شود.

این موزه سالانه حدود 5 هزار بازدیدکننده دارد که عمده‌ترین بازدیدکنندگان موزه را دانش‌آموزان مدارس در مقاطع مختلف تشکیل می‌دهند. بیشتر بازدیدکنندگان در ایام عید، تابستان و فصل شروع مدارس از موزه بازدید می‌کنند.

برخی از دانشجویان به منظور دریافت اطلاعات برای پایانامه‌های درسی و مقالات پژوهشی خود از موزه بازدید می‌کنند، ضمن اینکه در داخل موزه میز پژوهش برای دانشجویان و پژوهشگران درنظر گرفته شده است.

قرار داشتن موزه نفت در شهرستان سبزوار شاید امری عجیب به نظر برسد و بیشتر مورد انتظار است که این موزه در شهرهای نفت‌خیز و جنوبی کشور وجود داشته باشد، اما با اندک نگاهی به تاریخ شهر سبزوار این مکانیت بی‌ربط به نظر نمی‌آید. در واقع از هفت نماینده‌ای که با پیگیری دکتر مصدق ملی شدن صنعت نفت را دنبال می‌کردند، دو نماینده‌اش، نمایندگان مردم سبزوار در مجلس شانزدهم بودند. ضمن اینکه دانشگاه حکیم سبزواری، دانشکده‌ای با عنوان دانشکده نفت و پتروشیمی با رشته‌های مرتبط دارد.

موزه نفت در بلوار بهار سبزوار واقع شده است و امکان بازدید از این موزه هر روز عصر برای علاقمندان به تاریخ و پژوهشگران به صورت رایگان فراهم است.


 

و حالا عکس هایی که من گرفتم:

 

  

  

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *