مهم نیست چند سال داریم یا چند بار در سال به سفر می‌رویم، باز هم در شروع هر سفر، ذوق و شوق بسیار داریم، تصوراتی و خیال‌پردازی‌هایی داریم که دوست داریم همه‌ی آنها به وقوع بپیوندند، اما گاه برخلاف انتظار، هیچ‌ چیز آنگونه که می‌خواهیم پیش نرفته و آن سفر رویایی که انتظارش را داشته‌ایم، عملی نمی‌شود. این اتفاق بی‌تردید ناراحت کننده است . آیا می‌شود سفرمان را همانگونه کنیم که می‌خواهیم پیش ببریم؟ بله این امر امکان پذیر است، توصیه‌هایی چند وجود دارد که با به کار بردن آنها می‌توانید از سفر خود حداکثر لذت را ببرید، پس با خیال راحت بلیط هواپیما و هتل را خود را خریده و چمدان‌هایتان را ببندید، مهم نیست مقصد شما کجاست، مهم همین سفر کردن است.

 

برنامه ریزی همه چیز است

برنامه‌ریزی مهم‌ترین بخش هر سفر است، وقتی بلیط هواپیمایتان را تهیه کردید، مقصد خود را بررسی کنید، از کسانیکه که به آنجا سفر کرده‌اند بپرسید، در اینترنت راجع به آن بخوانید و خلاصه همه چیز را درباره‌ی آن به دست آورید، بعد تصمیم بگیرید که چه کارهایی را می‌خواهید انجام داده و دیدن کدام مکان‌ها برایتان اولویت دارد. اگر همسفرانی دارید، نظر آنها را نیز در این باره بپرسید و در پایان فهرست وسایل مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنید. هرچه برای این قسمت بیشتر وقت بگذارید، خیالتان در سفر راحت‌تر خواهد بود، البته به یاد داشته‌باشید، سفر رویارویی با ناشناخته‌ها نیز هست، قرار نیست شما به تمامی خود را به این برنامه محدود کنید، بلکه هدف از این برنامه‌ریزی بیشتر این است که بدانید قرار است با چه چیزهایی روبه‌رو شوید.
خود را از استرس دور کنید

 

در سفر شرایط استرس‌زا ممکن است برای همه پیش بیاید، به طور مثال شما با توجه به ساعت پرواز و اطلاعات بلیط هواپیمایتان، سر وقت در فرودگاه حاضر شده‌اید اما پروازتان به تاخیر افتاده، در چنین شرایطی به واقع کاری از دست شما بر نمی‌آید، پس بهتر است به جای آنکه عصبانی شده و فشار خونتان بالا رود آرامش خود را حفظ کنید، به خودتان یادآوری کنید این یک فرصت تفریحی است، پس عجله‌ای در کار نیست! با دیدی مثبت همیشه می‌توان در میان بدترین شرایط نیز نکات مثبتی یافت، شما می‌توانید با افرادی دیگر مشغول گفت‌گو شوید و یا دقایق پیش از پرواز استراحت کرده ، یک نوشیدنی سفارش داده و سفرتان را در ذهن مجسم کنید.
گاه ممکن است هنگام تحویل اتاق در هتلی که رزرو کرده‌اید متوجه شوید، اتاقی که می‌خواسته‌اید را برای شما رزرو نکرده و یا با مشکلی برخورد کنید، این مشکل از طریق صحبت با مسول پذیرش و مدیر هتل قابل حل است، یادتان باشد قرار است چند روز در آنجا اقامت داشته‌باشید و پیدا کردن راه‌حل در آرامش فکری همیشه راحت‌تر و بهتر زمانی‌ است که شما دچار اضطراب شده‌اید.
کمی تنوع
تعطیلات وقت آن است که روزهایتان را به گونه‌ای متفاوت از روزهای معول بگذرانید، از تجربه‌های جدید نترسید و حتما بخشی از سفر خود را به آن اختصاص دهید. اگر بلیط هواپیمای شما به مقصد شهری است که در آن یک شهربازی خوب قرار دارد، حتما به آن سربزنید، می‌توانید در شهری ساحلی، یک ورزش هیجان‌انگیز را تجربه کرده و یا حتی به بانجی جامپینگ بروید، خلاصه آنکه سعی کنید در برنامه‌ی خود کارهایی را که در زندگی روزمره انجام نمی‌دهید را هم بگنجانید.
خجالتی نباشید
اگر گروهی سفر می‌کنید، خجالتی نباشید، همسفری به معنایی همراهی است اما در کنار آن باید به سلیقه‌ی یکدیگر نیز احترام گذاشت، پس در سفر اگر خواست یا نظری دارید بگویید، قرار نیست تمامی مکان‌ها را به شکل دسته جمعی بازدید کنید، اگر کاری است که علاقه دارید آن را انجام دهید اما همسفرانتان چندان تمایلی به آن ندارند، می‌توانید، زمانی را با توجه به مدت اقامت به خود اختصاص دهید.
ایمنی را فراموش نکنید
بیمه‌ی مسافرتی باید مثل بلیط هواپیما و رزرو هتل برایتان ضروری باشد آنچنان که بدون آن تصور سفر برایتان ممکن نباشد. در طول سفر نیز اگر قصد انجام فعالیت‌هایی همچون غواصی، موتور سوای و .. را دارید، صرفه‌نظر از آنکه چقدر حرفه‌ای هستید، از تمامی لوازم ایمنی لازم استفاده کرده و به حرف راهنمایان خود گوش دهید، همچنین برای پیدا کردن مطمئن‌ترین دفاتری که این خدمات را ارائه می‌دهند، از مسولین هتل کمک بخواهید.
خوش بین باشید
در سفر اتفاقات بسیاری ممکن است رخ دهد که خلاف انتظارات و برنامه‌ریزی‌های شما باشد، ممکن است برخی مکان‌ها که می‌خواستید، ببینید تعطیل باشد، یا حوادثی ناگهان شما را مجبور به انجام برخی تصمیم‌گری‌ها کند. اما سخت نگیرید، سفر بهترین فرصت برای آن است که تمرین کنیم چگونه موقعیت‌هایی را که باب میلمان نیست مدیریت کنیم در هر مقصدی چیزهای بسیاری وجود دارد که می‌توانید از آنها لذت ببرید، تبدیل یک موقعیت ناخوشایند به خوشایند و چه بسا خاطره‌ساز گاه تنها با تغییر نگاه می‌تواند محقق شود.
خاطره‌هایتان را ثبت کنید

 

نه تنها سفر خود سبب شادی و بهبود روحیه می‌شود، بلکه یادآوری و مرور خاطرات آن نیز می‌تواند این حس را دوباره در ما بازیابی کند، پس تا می‌توانید خاطرات سفر خود را ثبت کنید تا هم خود آنها را مرور کرده و هم با دیگران آنها را به اشتراک بگذارید، به علاوه ثبت تجربیات خاص هر سفر می‌تواند در سفرهای بعدی نیز به کارتان بیاید.
یک توصیه برای کسانی‌که تنها سفر می‌کنند
اگر برای بار اولی است که به تنهایی سفر می‌کنید در انتخاب مقصد دقت کنید، سعی کنید بلیط هواپیمای خود را برای شهرهایی تهیه کنید که پذیرای مسافران تنهای بسیاری است، به این ترتیب احتمال یافتن افرادی که شرایطی مشابه دارند بیشتر و خجالت شما برای برقراری ارتباط کمتر شده و راحت‌تر می‌توانید با دیگران ارتباط برقرار کنید.

سفر یکی از بهترین راه‌های گذران تعطیلات است، هر سفر می‌تواند مجموعه‌ای از تجربه‌ها را برای شما ایجاد کند تا در سفر بعدی با کار بردن آنها اوقات بهتری داشته باشید، به عبارت ساده‌تر هرچه بیشتر سفر کنید، کیفیت سفرهایتان را افزایش می‌دهید.

https://blog.safarestan.com

دیدگاهتان را بنویسید