همه چیز درباره شهرک توریستی نمک آبرود مازندران

تاریخچهٔ نمک‌آبرود

شهرک  نمک‌آبرود که در دوازده‌کیلومتری غرب چالوس واقع شده قسمتی از اراضی منطقه را با وسعت تقریبی ۶۵۰ هکتار در بر می‌گیرد. حد شمالی این اراضی را دریای خزر و حد جنوبی آن را ارتفاعات مدوبن (از بلندی‌های رشته‌کوه البرز) تشکیل داده‌است. وجود پارک‌های جنگلی بنفشه و شمشاد در قسمت شمالی این مجموعه با وسعت تقریبیِ ۲۰۰ هکتار مناظر بدیعی را در این قسمت از اراضی به وجود آورده‌است. ضمن آنکه در جنوب این اراضی دامنه کوه مدوبن به صورت جنگلی فشرده و با جاذبه‌های بصریِ فوق‌العاده واقع شده‌است.

احداث این شهرک دو هدف عمده را مد نظر دارد: * ایجاد یک شهر اقامتگاهی – تفرجگاهی برای جذب جمعیت غیر ساکن شهرستانهای نوشهر و چالوس

  • جذب سر ریز جمعیت شهرهای چالوس و نوشهر

با توجه به موارد یادشده، احداث شهرک نمک‌آبرود تصویب شد و در تاریخ ۱۳۶۷/۱۰/۷ مصوبهٔ مذکور توسط وزارت مسکن و شهرسازی ابلاغ گردید. صدور پروانه احداث شهرک نمک‌آبرود در سال ۱۳۶۶ با استناد به همین مصوبه انجام گرفته‌است. محدوده اراضی طرح با استناد به اسناد موجود که با مندرجات پروانه صادره نیز هماهنگ است

در سال ۱۳۶۴ برای بخشی از محدوده اراضی نمک‌آبرود طرح توسعه تهیه گردیده‌است. این طرح بر اساس ساختار شبکه اصلی خیابان‌های موجود شکل گرفته‌است که متشکل از یک حلقه اصلی و خیابان‌های ارتباطی فرعی است. حلقه اصلی به قطعات مسکونی پیوند می‌خورد. این حلقه در گوشه جنوب شرقی قطع شده‌است و جهت تکمیل راه‌های ارتباطی یک بلوار جنوبی شمالی- جنوبی در مرکز شهرک به عنوان مرکز محور مجهز شهری با عرض متوسط ۳۰۰ متر جهت ارائهٔ خدمات مورد نیاز در مقیاس ناحیه و با نظور نمودن جمعیت سربار ناشی از بازدیدکنندگان پیش‌بینی شده‌است که حدود ۵۳ هکتار وسعت دارد. این بلوار به محله‌های مسکونی پنجگانه شهرک که در دو نوار غربی و شرقی در طرفین ناحیه مرکزی قرار گرفته‌اند، سرویس می‌دهد.

 

شهرک توریستی نمک آبرود

مناطق مسکونی شهرک یعنی محله‌های پنجگانه یاد شده دارای مساحتی بالغ بر ۲۳۰ هکتار می‌باشد. محله شمار چهار در جنوب محله شماره یک قرار دارد. محله پنج نیز در گوشه جنوب شرقی و در منتهی‌الیه جنوبی شهرک قرار گرفته‌است. محله‌های یاد شده هر کدام دارای یک مرکز محله هستند که خدمات مرکز محله‌ای در این مراکز پیش‌بینی شده‌است. این مراکز به نحوی طراحی گردیده تا ارتباط مستقیم سواره با مرکز شهرک برقرار باشد.

در جنوبی‌ترین حد مرکز خدمات شهری و در طرفین این نوار در منتهی‌الیه جنوب شهرک دو ناحیه در مجاورت محله‌های شماره ۴و ۵ جهت منطقه مسکونی توریستی (در مجاورت محله ۵) و دومی (در مجاورت محله ۴) ناحیه‌ای (به عنوان محله شماره ۶) با مشخصات تراکم ویژه (۹۰۰ نفر در هکتار) با خصوصیات بلوک‌های مسکونی ۴ تا ۸ طبقه پیش‌بینی شده‌است. در شمالی‌ترین قسمت شهرک نواحی مجاور محله‌های ۲و۱ منطقه وسیعی (حدود ۹۵ هکتار) جهت مراکز تفریحی – ورزشی در شمال غربی و هتل و متعلقات توریستی در شمال شرقی در نظر گرفته شده‌است.

نمک آبرود به دو بخش توریستی و مسکونی تقسیم شده است. بخش مسکونی در 8 محله برای جمعیتی توریستی تا یکصد هزار نفر طراحی شده است و معابر ورودی محلات مسکونی از سایر نقاط شهرک جدا شده است. بخش توریستی امکانات تفریحی فراوانی دارد مانند تله کابین خط 1 و 2 – سورتمه – کارتینگ – پارک ماجراجویی – شهر بازی – زیپ لاین – شیر دریایی – باشگاه تیراندازی – موتور 4 چرخ و غیره

نمک آبرود

در منطقه نمک آبرود به علت دوری از دریای خزر و کاهش رطوبت، نوع درختان و سیمای جنگلی تغییر می‌کند. در جنگلهای نمک آبرود انواع درختان جنگلی یافت می‌شود که اهم آنها عبارتند از:

بلند مازو و ممرز (در ارتفاعات میان بند)، آزاد (در ارتفاعات متوسط)، انجیلی (در ارتفاعات خیلی کم)، توسکا (در دره‌های مرطوب و کناره‌هایجویبارها)، شمشاد که درختان آن همیشه سبزند (در میان بند)، افرا، نمرا، نارون (ملج یا اوجازبان گنجشک (ون)، شاه بلوط و راش… (جنگلهای راش اهمیت اقتصادی ویژه‌ای دارند).

آب و هوای نمک آبرود

به طور کلی جلگه مازندران در شمال ایران دارای آب و هوای معتدل و مرطوب معروف به آب و هوای معتدل خزری است. عوامل مؤثر در آب وهوای نمک آبرود عبارتند از: وجود کوه‌های البرز، جهت قرار گرفتن آنها، ارتفاع مکان، نزدیکی به دریا، پوشش گیاهی، بادهای محلی، عرض جغرافیایی و پیش آمدن توده هوای شمالی و غربی، که در بین عوامل فوق نقش کوه‌ها و دریای خزر و بادها بیش از سایر عوامل است.

به طور کلی دو جریان هوا در منطقه نمک آبرود تأثیر می‌گذارد:

جریان اول، هوایی که از شمال و شمال شرقی از سیبری به طرف مازندران می‌آید و این توده در زمستان باعث سردی هوا و ریزش برف و باران شده و در تابستان به ندرت وزیده و سبب خنکی هوا می‌شود.

جریان دوم، بادهای غربی که از طرف اقیانوس اطلس و دریای مدیترانه وزیده، که در زمستان باعث ریزش باران شده و در تابستان بر رطوبت هوا می‌افزاید و همچنین باعث شرجی شدن آن می‌شود.

البته بادهای محلی معروفی نیز از جمله باد سورتوک (sortock) (از سیبری در زمستان) باد خوش آباد دره نور، (اوزروا) گیل وا، باد سام به منطقه نمک آبرود می‌وزند. با توجه به عوامل مختلفی که در آب و هوای این استان اثر دارند، سه نوع آب و هوا در این منطقه وجود دارد کهعبارتند از: معتدل جلگه‌ای، کوهستانی و معتدل سرد.

 

نمک آبرود

نمک آبرود

تله کابین نمک آبرود

مرتفع ترین تله کابین کشور را در این شهرک می توانید سوار شوید و بعد از ۱۲ دقیقه به قله #کوهستان مدوبن برسید .برای وارد شدن به محوطه تله کابین باید به ضلع جنوب شرقی شهرک بروید. تله کابین نمک آبرود یکی از امن ترین تله های کشورمی باشد که تاکنون هیچ مشکلی و حادثه ای در تله کابين اتفاق نیفتاده است.

در حال حاضر دو خط تله وجود دارد.

خط ۱

در این خط، ۴۲ کابین۴ نفره وجود دارد که گردشگران را در کمتر از ۱۵ دقیقه به قله می رساند. دمای بالای قله در حدود ۱۰ درجه خنک تر از پای کوه است. از اینجا چشم انداز بینظیری از دریا و جنگل وجود دارد که تنها چشم زیبایی آن را درک می کند. اینجا نوشیدن یک چای داغ یا یک پیاله آش محلی بسیاردلچسب است.

امکانات رفاهی و بهداشتی در انتهای مسیر بسیار کامل و مناسب است.

چشم انداز نمک آبرود از فراز قله

خط ۲

این خط تعداد ۳۵ کابین دارد که با طی ۱۷۰۰متر به قله بکر “دیوحمام” می رسد. در این قله غارهایی طبیعی وجود دارد که در کنار چشم انداز بی نظیر آن، بسیار جذاب و  دیدنی است. در این قسمت نیز رستوران و امکانات بهداشتی و رفاهی با کیفیت عالی فراهم است.

 

تتله کابین نمک آبرود-خط 2
تتله کابین نمک آبرود-خط 2

هزینه

قیمت بلیط هردو خط برای گردشگران داخلی ۲۵۰۰۰تومان و برای گردشگران خارجی۳۵۰۰۰تومان است. بلیط را هم به صورت اینترنتی از سایت شهرک نمک آبرود و هم به صورت حضوری از باجه های فروش بلیط تله کابین در محوطه می توان تهیه کرد.

 

جاذبه‌های تفریحی نمک آبرود

دریاچه مصنوعی با پدالو، زمین تنیس، پیست دوچرخه سواری خانمها و آقایان، زمین اسکیت، پاور هنگ گلایدر و اسکای واکر، شهر بازی نمکآبرود، پرواز با هواپیمای دو نفره، مراکز خرید، رستوران‌ها، غرفه‌های بوتیک لباس و صنایع دستی، فرش، لباس‌های چرم، عکاسی، آرایشگاه و سرانجام مرکز تفریحی ساحل دریا را می‌توان از میان دیگر امکاناتی نام برد که شما می‌توانید در آن لحظات مفرحی را تجربه کنید.

نمک آبرود

در قسمت شمالی شهرک، تفرجگاهی امن و زیبا در کنار ساحل آرام و تمیز #دریای مازندران برای رفاه گردشگان در نظر گرفته شده که دارای همه امکانات رفاهی اقامتی و بهداشتی می باشد و امکان اقامت شبانه روزی در داخل تفرجگاه برای گردشگران فراهم است. در این قسمت نیز تفریحات جذابی چون جت اسکی، شاتل، پاراسل، پیست موتور و ماشینATV، پیست دوچرخه سواری، شهربازی و پلاژ بانوان و آقایان در نظر گرفته شده است. تفرجگاه در تمام ایام سال به جز روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به صورت شبانه روزی آماده پذیرایی از گردشگران می باشد.

ساحل
شهربازی نمک آبرود
پیست دوچرخه سواری نمک آبرود
اسب سواری
ATV
تفریحات دریایی

سورتمه سواری نمک آبرود

اولین سورتمه ایران در شهرک نمک آبرود احداث شد، مسیری به طول ۱۲۵۰متر دارد که از میان درختان جنگل های نمک آبرود گذر می کند، سورتمه سواری در نمک آبرود هیجان و شوری وصف ناپذیر دارد؛ آنقدر که ممکن است چندین بار بلیط تهیه کنید و دوباره تجربه اش کنید.

هزینه

قیمت بلیط سورتمه سواری در نمک آبرود برای هموطنان ۲۵۰۰۰تومان و برای گردشگران خارجی ۳۵۰۰۰تومان می باشد.

سورتمه سواری نمک آبرود
سورتمه سواری نمک آبرود

 

زیپ لاین

تفریح و ورزشی مهیج که به وسیله هاردنس، تسمه و کارابین به قرقره های روی کابل وصل شده و مسیری را با آن طی می کنید. تفریح بسیار هیجان انگیزی است که کمی ترس دارد اما کلیه بررسی های ایمنی رروی مسیر و کابل ها صورت گرفته. اگر بتوانید بر ترس خود غلبه کنید و یکبار زیپ لاین را امتحان کنید، حتما لذت و حس آن را همیشه تجربه خواهید کرد.

زیپ لاین1

باشگاه تیرانداری نمک آبرود

باشگاه تیر اندازی تراپ و اسکیت نمک آبرود دومین باشگاه تیراندازی کشور است که در هر مرحله به شرکت کننده یک تفنگ دولول داده می شود و او باید با تمرکز به پرنده های بی جان شلیک می کند. اگر اهل هیجان و تمرکز توامان با هم هستید، حتما سری به این باشگاه بزنید. در تمام ایام سال باشگاه پذیرای گردشگران و علاقه مندان است.

علاوه براین، اگر به تیراندازی با تفنگ علاقمند نیستید، می توانید تیرو کمان گرفته و تبحر و تمرکز خود را با تیرو کمان بسنجید.

هزینه

برای دریافت تفنگ با ده تیر مبلغ ۳۰۰۰۰تومان و برای کمان با ده تیر مبلغ ۱۲۰۰۰تومان بایذ پرداخت کنید.

پینت بال| Paint Ball

پینت بال  ورزشی پر هیجان است که از لحاظ هیجان و تحرک در رده چهارم در جهان قرار دارد. بازی که حداقل به دو نفر و حداکثر ۴۰ شرکت کننده نیاز دارد. حتی تصور انجام چنین بازی پر تحرک و هیجانی در میان جنگل های بکر و زیر سایه درختان بسیار شعف انگیزاست. پینت بال نمک آبرود شور و شعف واقعی این بازی را در وجود شما قرار می دهد. بازی در میان درختان توسکا و تعقیب و گریز و شلیک توپ های رنگارنگ، می تواند بهترین خاطره یک سفر باشد.

هزینه

هزینه ورود به این بازی مبلغ ۳۰۰۰۰تومان است که بااین مبلغ تجهیزات و ۵۰عدد گلوله مخصوص به شما داده می شود.

کارتینگ |karting

کارتینگ یک تفریح و ورزشی پرانرژی است که کالری زیادی مصرف می کند. زمان استفاده ازاین تفریح ۶ دقیقه است، زمان بیشتر از این ممکن است باعث خستگی راننده شود و مشکلاتی را برایش پیش آورد. اما اگر به یک رانندگی پرسرعت و با تمرکز بالا در یک مسیر پرپیچ و خم علاقه دارید، حتما کارتینگ نمک آبرود را تجربه کنید.

هزینه

قیمت بلیط برای بزرگسالان ۲۵۰۰۰تومان و برای نوجوانان ۲۰۰۰۰تومان می باشد.

 

 

کارتینگ نمک آبرود

مجموعه تفریحی آکوالیون

در شهرک توریستی نمک آبرود، یکی از شیر دریایی های توانمند دنیا حضور دارد که در حدود ۴۵ تا ۱ساعت برای گردشگران برنامه اجرا می کند. شیردریایی نر کالیفرنیایی که از کشور اسپانیا به ایرن آورده شده است. در کنار بازی های این شیردریایی می توان از فلامینگو و کافه آکواریوم دیدن کرد.

 

شیردریایی

 

دیگر تفریحات شهرک توریستی نمک آبرود

مجموعه پروازی

در ضلع شمالی شهرک مجموعه پروازی برای علاقه مندان به پروازدر برفراز طبیعتی زیبا در نظر گرفته شده که هواپیماهای گلایدر و پاراگلایدر، بالگرد ، چتر ، کایت و … را در اختیار گردشگران قرار می دهند.

نمایشگاه حیوانات

در این قسمت به نمایش و پرورش پرندگان و حیوانات خانگی و همچنین خرید فروش این نوع حیوانات پرداخته می شود.

ماشین چهارچرخ ATV

سینما ۶ بعدی

و…

مسیر دسترسی به نمک آبرود

از هر کجای ایران که هستید، خود را به جاده چالوس رسانده و مسیر خود را تا رسیدن به چالوس ادامه دهید. پس از آن با طی مسیر ۱۳کیلومتری چالوس – نمک آبرود به این شهرک گردشگری زیبا خواهید رسید.

 

برای وارد شدن به شهرک توریستی نمک آبرود باید مبلغی به عنوان ورودیه پرداخت شود.

 

بهترین فصل برای سفر به نمک آبرود

چالوس، در تمامی چهار فصل سال، تعطیلات پر گردشگری را پشت سر می‌گذارد، اما اگر بنا باشد زمانی برای سفر به نمک آبرود پیشنهاد کنیم بهار و تابستان پیش از سایر فصل‌ها خودنمایی می‌کنند.

 

پذیرایی و رستوران های نمک آبرود

در داخل محوطه شهرک  قسمت های تفریحات و قله رستوران ها و کافه های مناسبی قرار دارد که جوابگوی هرنوع سلیقه ای هستند چند نمونه از آنها شامل

تالار پذیرایی ملل، رستوران آبشار، اکبرجوجه،رستوران میزبان، کافی شاپ هزار و یک شب و فست فودهای و آب میوه فروشی هامتنوع هستند.

رستوران نمک آبرود
رستوران نمک آبرود

شرایط اقامت در شهرک نمک آبرود

اگر قصد ماندن در شهرک را داشته باشید می توانید به هتل آزادی خزر بروید و اتاقی را در آنجا رزرو کنید. یا اینکه در قسمت تفرجگاه ساحلی یکی از کلبه های چوبی را اجاره کنید.

اگر اهل کمپینگ و چادر برپا کردن باشید در قسمت تفرجگاه، سکوهایی برای چادر زدن مسافران در نظر گرفته شده که با پرداخت هزینه ای اندک در قسمت ورودی تفرجگاه می توانید در این قسمت شبی خوش و امن را سپری کنید.

 

هتل آزادی چالوس
نمک آبرود

 

منابع:

https://fa.wikipedia.org

http://www.kojaro.com/

http://www.karnaval.ir/

 

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *