ازدواج سفید چیست ؟

ازدواج سفید چیست ؟ شیوه جدید زندگی مشترک، که معمولاً از آن تحت عنوان زندگی مشترک بدون ازدواج (Cohabitation) یا هم بالینی نام می برند. این نوع زنگی مشترک، شامل مواردی است که زوجی بدون آنکه ازدواج کرده باشند، با هم زندگی می کنند و رابطه جنسی دارند. به اینگونه زندگی کردن ازدواج سفید گویند. سلامت دات لایف در مقاله ازدواج سفید نکات ارزشمندی برای شما خواهد گفت.

این نوع زندگی که به گونه فزاینده ای در اکثر کشورهای غربی رواج دارد، در سال های اخیر در میان برخی جوانان ایرانی (اکثراً در شهر تهران) نیز به چشم می خورد. همچنین به نظر می رسد، از آن جایی که تنها در دوران اخیر است که نسبت زیادی از افراد به این شیوه زندگی روی آورده اند، گفتن اینکه تا چه اندازه این شیوه اساساً نشانه به تعویق افکندن ازدواج، و تا چه حد وضعیتی دائمی است، هنوز دشوار است.

همخانه شدن با جنس مخالف بدون ازدواج رسمی، یعنی نوعی از زندگی با کمترین تعهدات قانونی و شرعی و عرفی و خانوادگی؛ وقتی فردی وارد چنین رابطه‌ ای می‌شود، در واقع از نظر وی شکل‌های موجود و قانونی و شرعی زندگی خانوادگی ناکارآمد و دردسرساز به نظر آمده و او بدون آگاهی، شکل جدیدی از زندگی را که پیش‌ از این فقط شنیده یا در فیلم و سریال مشاهده کرده، انتخاب می‌کند. شکلی که بی ‌شک آسیب ‌های بی ‌شماری نه تنها برای طرفین این زندگی، بلکه برای جامعه خواهد داشت. این قضیه خصوصاً در مورد دختران بسیار پررنگ تر به نظر می رسد. آسیب هایی که دختران در این گونه روابط متحمل می شوند، به دلیل عدم وجود حمایت های قانونی و عرفی از آنها، شدید تر و عمیق تر است.

علت گرایش به ازدواج سفید

اما در مورد دلایل و علل گرایش جوانان به این نوع زندگی و هم بالینی، می توان مواردی را برشمرد: افزایش آمار طلاق در میان خانواده های ایرانی و ایجاد ناامنی و هراس از ازدواج در میان جوانان بخاطر ترس از طلاق و آسیب های اجتماعی پس از آن، راحت تر بودن به اتمام رساندن این نوع از زندگی در مقابل راه قانونی طولانی و سخت طلاق، فرار از مسئولیت و تعهد، مسائلی مانند مهریه که جزء دغدغه های مردان است یا خلأهای قانونی در زمینه حقوق زنان در ازدواج و طلاق که از دغدغه های زنان محسوب می شود، مشکلات اقتصادی و دغدغه کمتر مشکلات مالی برای مردان در این نوع ازدواج، کمتر بودن تجملات و مراسم پرهزینه ازدواج و تهیه جهیزیه؛ همگی از جمله دلایلی است که زندگی مشترک بدون ازدواج را در نظر جوانان آسان تر جلوه داده است و بدون اطلاع از عواقب آن به سویش گرایش پیدا می کنند.

در این نوع زندگی، در واقع اساس رابطه، تنها رفع نیازهای جنسی و عاطفی است، معمولاً بدون اطلاع خانواده انجام می پذیرد و خصوصاً زنان در آن از کمترین حد امنیت روانی و عاطفی برخوردارند.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

https://salamat.life

You may also like...

1 Response

  1. انجام پایان نامه says:

    سلام.ممنون از سایت مفید شما.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *