سرطان رحم و پروستات با اختراع دانشمند ایرانی عضو ناسا درمان قطعی شد

حمیدرضا چابک دانشمند و نخبه ایرانی است که در گروه تکنولوژی‌های الکترواکتیو ادارهٔ ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحدهٔ آمریکا ناسا (JPL / NASA) آزمایشگاه پیش‌رانش جت و آزمایشگاه‌های عمل گرهای پیشرفته فراصوت و آزمایش‌های فضایی مشغول به فعالیت است. دکتر چابک یکی از متخصصین جوان برجسته دنیا در زمینه روش‌های تشخیص و درمان بیماری‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های جدید اولتراسوند (فرا صوت) می‌باشد.

مدارک تحصیلی دکتر حمیدرضا چابک

دکتر چابک فوق دکترای خود را در مؤسسه فناوری کالیفرنیا (به انگلیسی: California Institute of Technology(Caltech)) که یکی از سه دانشگاه برتر دنیاست اخذ نمود.

وی مدرک دکترای خود را در زمینه اولتراسوند پزشکی از مرکز شماره یک تحقیقات ملی آمریکا (NIH) در سال ۲۰۱۱ از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) دریافت نمود.

سرطان رحم و پروستات

اولین مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف و در ادامه دومین و سومین مدرک کارشناسی ارشد را در رشته مهندسی پزشکی و مهندسی صنایع و سیستم‌ها را از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (به انگلیسی: University of Southern California(USC)) دریافت نموده است.

درضمن دکتر چابک مقطع کارشناسی را در دانشگاه امیر کبیر و رشته مهندسی مکانیک گذراند.

اختراع دکتر حمیدرضا چابک

حمیدرضا چابک با بیان اینکه تکنولوژی “اوترسان” به عنوان یکی از تکنولوژی‌های روز دنیا بی خطرترین روش برای درمان بیماری سرطان است، اظهار کرد: این روش هنوز نه تنها به ایران بلکه به سایر کشورهای منطقه نیز آورده نشده است و اگر بتوانیم این تکنولوژی خاص و استراتژیک را وارد کشور کنیم، دیگر نیازی به جراحی و استفاده از داروهای شیمیایی برای بیماران سرطانی نخواهیم داشت و این موضوع، اتفاقی استثنایی در نظام درمانی دنیا است.

توصیه می کنیم مقاله سرطان پروستات چیست؟ را مطالعه فرمایید.

محقق و دانشمند جوان ایرانی عضو سازمان ناسا یادآور شد: این روش برای درمان سرطان رحم و پروستاتاستفاده شده و جواب داده است و سازمان غذا و داروی آمریکا نیز آن را تایید کرده است؛ از آنجایی که سرطان رحم و پروستات و اندام های داخلی بدن نسبت به سایر سرطان ها جاافتاده‌تر است بیشتر در این موارد استفاده شده و در خصوص روش درمانی این تکنولوژی باید گفت در این روش با MRI یا سونوگرافی که روش‌های قدیمی برای تشخیص بیماری هستند، سر و کار نداریم. در روش اوترسان دیگر نیازی به بستری و بیهوشی نیست و در واقع با نوعی درمان بی حسی موضعی مواجه ایم و از لحاظ هزینه درمانی نیز برای شرکت های بیمه قابل توجیه تر است.

وی ادامه داد: برای مثال در درمان سرطان پروستات با ۲ تا ۳ جلسه سه ساعته و با استفاده از امواج مکانیکی و به نوعی ماساژ اندام ها، بیماری از بین می‌رود و به نوعی می توان گفت که در روش سنتی که با پرتو اشعه صورت می‌گرفت و خود اشعه و پرتوها منشا ایجاد اصلی سرطان بود، در این روش به کلی حذف شده است و با امواج فراصوتی از روی پوست فرد اقدام به از بین بردن غده می‌کند.

این محقق جوان ایرانی خاطرنشان کرد: برای سرطان کبد این روش ۸۵ درصد اوقات قابل درمان است ولی با روش سنتی و شیمی درمانی هیچ امیدی به بهبودی سرطان کبد وجود ندارد؛ همچنین برای سرطان‌های دیگر چنین درصدهایی در نظر گرفته شده است.

چابک در خصوص تاثیر استرس در ایجاد بیماری هایی که به تازگی با آن مواجه هستیم، عنوان کرد: با توجه به تاثیر مسقیمی که استرس بر عصب انسان ها دارد باعث ایجاد بیماری های عصبی، MT، پارکینسون، بیش فعالی در کودکان، آلزایمر، انواع سرطان ها و … می‌شود. همچنین در مادرانی که دوران بارداری پراسترسی را تحمل کرده‌اند کودکانی بیش فعال خواهند داشت که روش اوترسان برای درمان بیماری‌های عصبی و پارکینسون نیز موثر است.

وی با بیان اینکه درمان سرطان سینه نیز با این روش جدید انجام شدنی است، افزود: با این اختراع صورت گرفته توسط خود من که در سال ۲۰۱۱ نیز برنده جایزه بهترین اختراع سال ۲۰۱۱ نیز شد، درمان سرطان با این روش از ۱۰ تا ۲۰ درصد به بالای ۶۰ درصد رسیده است. در این روش برخلاف ماموگرافی که فقط تشخیص است با اختراعی که از روش اوترسان بهره گرفته، هم تشخیص و هم درمان سرطان سینه با امواج فراصوتی انجام می‌شود.

این دانشمند جوان ایرانی عضو سازمان ناسا، با اشاره به اینکه با آوردن این دانش فنی به ایران و خصوصا استان زنجان می توان از خروج بیمارن از کشور و مراجعه آنها به کشورهای دیگر ممانعت کرد، یادآور شد: برخی کشورها فقط دستگاه هایی از این تکنولوژی را آورده‌اند و بیماران را جذب می‌کنند ولی با کمک مسئولان و بومی‌سازی این دانش می توان به پیشرفت بزرگی در علم پزشکی استان دست یافت.

چابک در پایان گفت: همان گونه که در قرن بیستم اختراع الکتریسته ادیسون تحول عظیم بشری ایجاد کرد، در قرن بیست ویکم تکنولوژی اوترسان این تحول را پدید خواهد آورد و در کشورهایی مثل ایران که دانش و نیروی جوان وجود دارد، باید بسترسازی‌های لازم قبل از دیر شدن صورت گیرد.

سلامت دات لایف راهنمای زندگی سالم

You may also like...

1 Response

  1. Mehdi Amiri says:

    هرچند که اینجور خبرها, غالبا دوروغه و لی بخاطر دادن یکمقدار انرژی مثبت که باز هم یک هموطن ایرانی افتخار آفرینی کرده این خبر رو گذاشتم و امیدوارم که راست باشه !

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *