گرم کردن این غذاها در مایکروفر ممنوع!

نکاتی که زمان استفاده از مایکروفر باید بدانید!

 

سال‌ها پیش مایکروفر به آشپزخانه‌ها معرفی شد و خیلی زود به خاطر قابلیتش در گرم کردن سریع غذا ها خیلی‌ها را به خود وابسته کرد. نسل جدید شاید حتی تصورش را هم نتواند بکند که بدون مایکروفر می‌توان هات چاکلت یا پاپ کورن درست کرد. با این حال هنوز بسیاری از ما به شکل اشتباهی از مایکروفر استفاده می‌کنیم. بعد از خرید ماکروفر اولین کار آموختن طرز استفاده از مایکروفر است. بله این را می‌دانیم که نباید داخل مایکروفر فویل، ظروف فلزی یا پلاستیک قرار دهیم اما به همین اندازه پخت غذا با مایکروفر هم می‌تواند خطرناک باشد. با اینفوسلامت همراه باشید.

یکی از مضرات مایکروفر این است که نمی‌تواند غذا را به‌صورت مساوی و یکسان بپزد که این یعنی برخی باکتری‌های موجود در غذا می‌توانند زنده بمانند. مایکروفر می‌تواند به‌صورت مستقیم به تولید برخی سموم سرطان زا کمک کند. برای اینکه خطر آسیب این وسیله به غذا ها را کاهش دهید بهتر است این مواد غذایی را در مایکروفر گرم نکنید. هنگام آشپزی با مایکروفر این نکات را به خاطر داشته باشید:

 

این غذاها را در مایکروفر گرم نکنید!

 

تخم‌ مرغ آب پز

چه با پوست چه بدون پوست، وقتی یک تخم مرغ آب پز داخل مایکروفر گذاشته می‌شود، رطوبت درونش باعث ایجاد بخار آب بیش از حد معمول می‌شود، درست مانند یک زودپز، تا نقطه‌ای که ممکن است تخم مرغ منفجر شود، ممکن است بدترش هم پیش بیاید و وقتی آن را از مایکروفر در می آورید در دستانتان یا بشقابتان منفجر شود. برای جلوگیری از این اتفاقات قبل از گرم کردن تخم مرغ برای اینکه تبدیل به یک بمب نشود آن را قطعه قطعه کنید و یا بهتر اصلاً داخل مایکروفر گرمش نکنید.

 

پخت غذا با مایکروفر


شیر مادر

بسیاری از مادران شیر خود را برای استفاده‌های بعدی منجمد و ذخیره می‌کنند. این روش تا زمانی که شیر داخل مایکروفر گرم نشود خوب است. درست همان‌طور که مایکروفر یک بشقاب غذا را نمی‌تواند یکسان گرم کند در مورد یک بطری شیر مادر نیز چنین قدرتی را ندارد در عوض نقاط داغی را ایجاد می‌کند که می‌تواند به‌شدت باعث سوختگی دهان و گلو در نوزاد شود. همچنین گرم کردن شیر در بطری پلاستیکی امکان سرطان زا کردن آن را نیز به وجود می‌آورد. توصیه می‌شود شیر مادر یا هر نوع شیر دیگری را در قابلمه و ظروف مخصوص روی حرارت گرم کنید.

 

شیر مادر و مایکروفر


گوشت فرآوری شده

گوشت‌ فرآوری شده حاوی مواد شیمیایی و نگهدارنده هستند که به طول عمر و ماندگاری آن ها کمک می‌کند. متأسفانه پخت این غذا با مایکروفر باعث می‌شود این ترکیبات به سلامتی شما آسیب بزند. یکی دیگر از مضرات مایکروفر این است که گرم کردن گوشت‌های فرآوری شده با تشعشعات مایکروفر به شکل‌گیری اکسیداسیون کلسترول کمک می‌کند، مشخص‌شده است که این ماده از کلسترول خالص بیشتر به شریان‌ها آسیب می‌رساند. اکسیداسیون کلسترول همچنین مستقیماً به بیماری عروق کرونر قلب مرتبط است. در مقایسه با دیگر روش‌های گرم کردن، مایکروفر بیشتر از همه باعث ایجاد ترکیبات اکسیداسیون کلسترول در گوشت‌های فرآوری شده می‌شود.

 

آشپزی با مایکروفر


برنج

برنج، واقعاً؟ زمان گرم کردن غذاها در مایکروفر حواستان به برنج باشد. آشپزی با مایکروفر برای درست کردن برنج به‌سادگی می‌تواند باعث مسمومیت غذایی شود. برنج نپخته حاوی هاگ‌هایی از باکتری است که می‌توانند در فرآیند گرم شدن زنده بمانند. همین‌که برنج را از مایکروفر بیرون بیاورید و در دمای اتاق قرار دهید، این باکتری‌ها دوباره به فعالیت ادامه می‌دهند و می‌توانند باعث ایجاد اسهال و استفراغ در فرد شوند. ( توجه کنید برنج‌های نیمه آماده منظور است)

 

مضرات مایکروفر


مرغ

تمام ماکیان ازجمله مرغ، حاوی سالمونلا هستند. بنابراین ضروری است که گوشت آن را کاملاً بپزید تا این باکتری‌ها از بین بروند. از آن جا که مایکروفر نمی‌تواند به‌صورت کلی و برابر همه غذا را بپزد ممکن است در پایان پخت غذا با مایکروفر تعدادی از باکتری‌های سالمونلا زنده بمانند. دیگر اینکه مرغ تراکم پروتئین بالایی دارد و بسیار مهم است که پروتئین‌ها در دمایی یکسان بشکنند. وقتی برخی از پروتئین‌ها کندتر یا سریع‌تر از دیگر انواع خود شکسته می‌شوند ممکن است دچار ناراحتی معده شوید.

 

آشپزی با مایکروفر


سبزیجات

هنگام گرم کردن غذا ها در مایکروفر مراقب سبزیجات باشید. اگر می‌خواهید کلم، کرفس یا اسفناج خود را برای مصرف بعدی کنار بگذارید، بهتر است آن ها را دور بیندازید تا بخواهید با مایکروفر گرمشان کنید. به دلیل تمرکز بالای نیترات در سبزی‌ها برگ‌دار وقتی گرم می‌شوند ممکن است سمی شوند. به دلیل گرم شدن با مایکروفر، نیترات‌هایی که به‌صورت طبیعی شکل‌گرفته‌اند تبدیل به نیتروسامین می‌شوند که سرطان زا هستند. همین شرایط برای چغندر و شلغم که آن‌ها هم سرشار از نیترات هستند صادق است.

 

مضرات مایکروفر


منبع: www.webmd.com

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *