هرگز در سفر به شیراز این تفریحات را از دست ندهید

شیراز، شهری که خیابان هایش با تاریخ، ادب، فرهنگ و هنر آذین بندی شده است. در هر فصل و زمانی که به آن قدم بگذاری گویی به دنیای دیگری وارد می شوی که با آغوشی پر از آرامش و عشق به استقبالت می آید. هر گوشه از این شهر رنگی از تاریخ و فرهنگ را به خود گرفته و جاذبه ای را در خودش جای داده است. نام این شهر تو را به یاد آثار کهنی می اندازد که بخشی از تاریخ سرزمین عزیزمان را روایت می کنند.

پس برای آنکه سفری خوش را به این شهر تجربه کنید و همه چیز را درباره ی آن بدانید برایتان راهنمای سفر به آن را تهیه کردیم :

راهنمای سفر به شیراز

اما برنامه ریزی برای سفر آنقدر که به نظر می رسد راحت نیست. در شیراز دریایی از انتخاب های گوناگون پیش روی شما قرار دارند که ممکن است حتی برایتان گیج کننده باشند. محدود بودن زمان به شما اجازه ی تجربه ی همه ی این انتخاب ها را نمی دهد و مجبور می شوید گلچینی از آنها را برای سفر خود در نظر بگیرید. به همین منظور می خواهیم شما را با بهترین فعالیت هایی که در سفر به شیراز می توانید آنها را تجربه کنید، آشنا نماییم.

به یاد داشته باشید که این موارد تنها گوشه ای از تجربیاتی هستند که در شیراز انتظارتان را می کشند و گزینه های دیگری نیز در این شهر وجود دارند.

با کارناوال همراه باشید…

جاذبه های تاریخی شیراز
جاذبه های تاریخی شیراز

۱- بازدید از میراث جهانی را از دست ندهید

شیراز با زیبایی های فراوانش توجه کارشناسان بین المللی را نیز به خود جلب کرده و دو اثر مهم جهانی را به ثبت رسانده است. این آثار بسیاری را از سراسر دنیا به سوی خود می کشانند، پس در سفرتان به شیراز حتما و حتما بازدید از آنها را در برنامه خود بگنجانید. البته دو مورد از این فهرست در شهر شیراز نیستند اما فاصله ی نسبتا کمی با آن دارند و باید به خاطرشان از شهر دور شوید.

* تخت جمشید

تخت جمشید، پایتخت آیینی امپراتوری هخامنشی بود که در زمان داریوش اول بنا گردید. این اثر تاریخی به نام های پارسه و پرسپولیس نیز شناخته می شود و شکوه و عظمت خاصی را به نمایش گذاشته است.

ستون های بلند با نقش ها و طرح های گوناگون، همه و همه داستان هایی تاریخی را روایت می کنند و پس از گذشت سال ها هنوز هم پا بر جا ایستاده اند. بقایای این شهر هنوز هم در شمال شهرستان مرودشت، شمال استان فارس (شمال شرقی شیراز) به چشم می خورند و یکی از دیدنی ترین جاذبه های تاریخی این دیار به شمار می رود.

آدرس: ۱۰ کیلومتری شمال مرودشت

 شماره تماس: ۴۳۳۴۱۵۵۶

ساعات بازدید: از ۸٫۰۰ تا ۱۷٫۳۰

بلیط ورودی: برای گردشگران داخلی ۳۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۲۰۰۰۰ تومان

* پاسارگاد

پاسارگاد نخستین پایتخت امپراتوری هخامنشی بود که به فرمان کوروش دوم احداث گردید. این اثر نمونه ای برجسته از هنر و معماری سلطنتی هخامنشی و گواهی بی بدیل از تمدن پارسی است که تا به امروز پابرجا مانده است. مقبره کوروش بزرگ یکی از مهم ترین قسمت های پاسارگاد است که تقریبا سالم می باشد و به جز آن، کاخ بار عام، مقبره کمبوجیه، تل تخت، کاخ بار اختصاصی، کاروانسرای مظفری، هم جزء آثار باستانی موجود در پاسارگاد به شمار می آیند.

آدرس: ۱۲۰ کیلومتری شیراز، سعادت شهر

 شماره تماس: ۴۳۳۴۱۵۵۶

ساعات بازدید: از ۸٫۰۰ تا ۱۷٫۳۰

بلیط ورودی: برای گردشگران داخلی ۳۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۲۰۰۰۰ تومان

پاسارگاد | یادگاری به جامانده از شکوه و قدرت ایران باستان را در کارناوال مطالعه کنید.

* باغ ارم

باغ ارم یکی از ۹ باغ ایرانی می باشد که نامش در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است و از مشهور ترین و باسابقه ترین باغ ها در ایران به شمار می رود. این باغ علاوه بر اینکه دارای ارزش معماری تاریخی است با فضای دل انگیز خود می تواند برای لحظاتی شما را از دنیای پر همهمه ی شهر دور کند و با آب و آسمان و درختان آشتی دهد.

آدرس: بلوار ارم

 شماره تماس : ۰۷۱۶۲۷۳۶۴۷

 ساعت بازدید: از ۸ صبح الی  ۲۲:۳۰ یکسره آماده پذیرایی از گردشگران است. در ایام تعطیل نیز این باغ باز می باشد.

بلیط ورودی: برای گردشگران داخلی ۳۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی  ۲۰۰۰۰ تومان

برای آشنایی با سایر باغ های تاریخی شیراز مطلب جاذبه های گردشگری شیراز | باغ های تاریخی شهر را مطالعه کنید.

تخت جمشید

تخت جمشید
photo by Farzad Aryan

پاسارگاد

پاسارگاد
photo by Mohammad Reza Domiri Ganji
آرامگاه کوروش کبیر

باغ ارم

باغ ارم
photo by Saeed Nazari

۲- در حافظیه، تفالی به دیوان حافظ بزنید.

مگر می شود به زادگاه یکی از بزرگترین شاعران جهان رفت و سری به مقبره ی او نزد؟ آرامگاهی سرشار از آرامش و سکوت که گردشگران را از سراسر جهان به سوی خود می کشاند تا با لحظاتی لذت بخش، خستگی را از تنشان به در کند.
ممکن است دیوان حافظ را چندین بار خوانده باشید اما خواندن غزلی از وی در کنار آرامگاهش حال و هوای دیگری دارد. حتی اگر از آن دسته هستید که تا به حال حتی یک بار هم لای دیوان حافظ را باز نکرده اید با خواندن غزلی شیرین از این شاعر بزرگ و پرآوازه در این فضای دلنشین، برای همیشه عاشقش می شوید.
می توان به رسم دیرین و کهن ایرانیان دیوان حافظی برداشت و تفالی به آن زد تا لحظاتی به یادماندنی را در کنار همسفرانمان برای خود خلق کنیم.

آدرس: شمال شهر شیراز، حد فاصل چهارراه حافظیه و چهارراه ادبیات

 تلفن:  ۲۲۸۴۵۵۲

ساعت بازدید: شش ماه اول از ساعت ۷:۳۰ صبح الی ۲۲ و در شش ماه دوم سال از ۸ صبح الی ۲۱:۳۰

بلیط ورودی: برای گردشگران داخلی ۳۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی ۲۰۰۰۰ تومان.

البته شیراز خانه ی ابدی شاعر گرانقدر دیگری را نیز در خود جای داده است.  در سفر به این شهر، شما می توانید از آرامگاه سعدی نیز بازدید نمایید:

آدرس: شمال شرقی شیراز. بلوار بوستان

تلفن: ۷۳۰۱۳۰۰ ۰۷۱

ساعت بازدید: شش ماه اول از ساعت ۷:۳۰ صبح الی ۲۲ و در شش ماه دوم سال از ۸ صبح الی ۲۰:۳۰

بلیط ورودی: برای گردشگران داخلی ۳۰۰۰ تومان و برای گردشگران خارجی  ۲۰۰۰۰  تومان.

برای آشنایی با سایر آرامگاه های تاریخی شیراز مطلب جاذبه های گردشگری شیراز | آرامگاه های مشاهیر از دست ندهید.

حافظیه

۳- حتما طعم فالوده شیرازی را بچشید

فالوده یکی از دسرهای ایرانی است که همه ی ما کم و بیش به آن آشنایی داریم و شاید طعم آن را بارها و بارها چشیده باشیم اما این دسر خوشمزه در خاستگاه خود طعم دیگری دارد.
فالوده شیرازی یکی از پرطرفدارترین خوشمزه هایی است که در سفر خود به شیراز می توانید آن را امتحان کنید و تجربه ای تازه را برای خود رقم بزنید. به ویژه اگر این طعم در کنار ابنیه تاریخی و یا اماکن سنتی این شهر بچشید تا خاطره اش هیچوقت از یادتان نرود.

فالوده شیرازی

۴- غرق در فضای معنوی شاهچراغ شوید

شاه چراغ یکی از مهم ترین زیارتگاه های ایران است که با معماری زیبا و فضای معنوی خود لحظاتی سرشار از آرامش را برایتان رقم می زند و شما را محو زیبایی های خود می کند. این زیارتگاه مدفن سید امیر، برادر امام رضا (ع) است که مورد احترام بسیاری از مردم می باشد.
درهای نقره زیبا و آینه کاری نفیس، گچ بری ها و سقف گنبدی این زیارتگاه گوشه ای از زیبایی های چشم نواز آن است که به هنگام زیارت آرامگاه، روحتان را نوازش می دهند.

آدرس:  میدان احمدی

برای آشنایی کامل با این زیارتگاه مطلب شاهچراغ شیراز | معجون زیبایی و آرامش را مطالعه نمایید.

شاهچراغ
photo by reza ghaderi

۵- گشتی در بازار تاریخی وکیل بزنید

خرید سوغات برای عزیزانی که به هنگام سفر از آنها دور می شویم یکی از آداب سفر ما ایرانیان است. قدم به شیراز که بگذارید سراسر آن پر است از مغازه های رنگارنگی که به شما سوغاتی های خوشمزه و صنایع دستی این شهر را پیشنهاد می دهند. اما برای آنکه به بهترین آنها دست پیدا کنید به بازار تاریخی وکیل بروید و در کنار تجربه ی یک خرید خوب، از دیدن جلوه های معماری و تاریخی آن نیز لذت ببرید.
شاید خیلی هم اهل خرید نباشید اما گشت و گذار در این بازار تجربه ای متفاوت است که رنگ تازه ای به سفر شما می دهد. در هر گوشه ای از دالان های این بازار به جلوه ای تازه بر می خورید که شما را غافلگیر می کند.

بازار وکیل شیراز | خرید در شهر تاریخ ، ادب و هنر را در کارناوال بخوانید.

با مطالعه مطالب زیر با سوغات و صنایع دستی این شهر آشنا شوید:

سوغات شیراز | خوشمزه هایی از دیار شعر و ادب

سوغات و صنایع دستی شیراز

بازار وکیل
photo by Siavash

۶- تجربیات خوشمزه شیراز را از دست ندهید

غذاهای سنتی هر شهر می توانند تجربه ی جدیدی برای شما باشند. در شهر شیراز نیز به سراغ رستوران های سنتی بروید و با یک وعده کلم پلو خاطره ای خوشمزه را خلق کنید. یادتان نرود که کوفته شیرازی هم می تواند طعم به یادماندنی دیگری باشد که در شیراز فرصت امتخان کردنش را دارید.

برای آشنایی با غذاهای سنتی شیراز مطالب زیر را از دست ندهید:

غذاهای سنتی شیراز | قسمت اول

غذاهای سنتی شیراز | قسمت دوم

غذای سنتی شیراز
کوفته هلو شیرازی

http://www.karnaval.ir/

You may also like...