اطلاعات سودمند برای تازه واردین به کشور دانمارک

Useful-information-for-newcomers-to-Denmarkافرادی که قصد مهاجرت به کشور دانمارک را دارند، حتما این مقاله را مطالعه نمایند.
اطلاعاتی که در ادامه آورده می شود، بسیار کمک رسان بوده و مهاجران به دانمارک باید به آن ها توجه نشان دهند.
زنگ خطر
در موارد اضطرار که جان و مال انسان مورد تهدید قرار گرفته است، مانند تصادف، آتش سوزی، برق گرفتگی و … با شماره ۱۱۲ تماس بگیرید.

 

داروخانه
در داروخانه ها می توانید داروهای نسخه ای و غیر نسخه ای را خریداری کنید. بسیاری از سوپرمارکت ها و پمپ بنزین ها، انواع مختلف داروهای غیر نسخه ای مانند داروهای مسکن و ضد سرفه را به فروش می رسانند. داروخانه ها در روزهای عادی هفته معمولا بین ساعات ۹ تا 17:30 باز هستند، به استثنای روز های شنبه که بیشتر آنها ساعت ۱۳ یا 14 تعطیل می شوند. به علاوه، داروخانه ها به نوبت، خدمات ۲۴ ساعته ارائه می دهند. شما می توانید با تماس گرفتن با نزدیک ترین داروخانه یا مراجعه به به وب سایت  http://www.sundhed.dkمتوجه شوید که کدام داروخانه ها درحال ارائه خدمات 24 ساعته هستند. برای خرید دارو در خارج از ساعات کاری عادی، باید یک هزینه اضافی بپردازید.
بانک
بانک ها، روزهای دوشنبه، سه شنبه، چهارشنبه و جمعه از ساعت ۱۰ تا ۱۶ باز هستند. پنجشنبه ها برای مدت طولانی تر یعنی تا
17:30 یا ۱۸ باز می باشند. بسیاری از بانک ها دارای دستگاه هایATM هستند که از طریق آنها می توانید، از حساب Dankort خود پول برداشت کنید.
کتابخانه
تمام شهرداری ها دارای کتابخانه بوده، که می توانید از آنها کتاب و CD امانت بگیرید و به اینترنت دسترسی رایگان داشته باشید. بیشتر کتابخانه های اصلی در روزهای عادی هفته از ساعت ۱۰ تا ۱۹ باز بوده و روزهای شنبه از ساعت ۱۰ تا 1 يا 2 بعد از ظهر باز می باشند. کتابخانه های محلی معمولا ساعت کاری کوتاه تری دارند. برای آگاهی از ساعات کار کتابخانه، به وب سایت شهرداری خود مراجعه کنید.
Borger.dk
Borger.dk ، دروازه ای برای کسب اطلاعات در مورد مراجع دولتی و عمومی در دانمارک می باشد. در اين وب سايت می توانید اطلاعاتی در مورد تمام مراجع دولتی و حوزه های مسئولیت مربوط به آنها کسب اطلاع کنید. این وب سایت همچنین اطلاعاتی در مورد آنچه که خودتان می توانید انجام دهید و کسانی که برای کسب اطلاعات بیشتر بایستی با آنها تماس بگیرید، در اختیار شما قرار می دهد. گزینه های قابل انتخاب متعددی وجود دارند، به عنوان مثال، چگونگی آگاه کردن مراجع مربوطه در هنگام تغییر محل زندگی یا نحوه پیدا کردن نزدیک ترین پزشک یا داروخانه.
فروشگاه
فروشگاه ها معمولا باید در روزهای یکشنبه، تعطیلات عمومی، روز قانون اساسی، روز کریسمس و بعد از ساعت ۱۵ بعد از ظهر در روز سال نو تعطیل باشند. اما فروشگاه هایی که حجم معاملات آنها کمتر است، ممکن است در روزهای یکشنبه و تعطیلات عمومی نیز باز باشند. کلیه فروشگاه ها همچنین مجازند 6 روز یکشنبه در طول سال باز باشند. دو مورد از این روزهای یکشنبه باید در ماه های ژوئیه و اوت باشد. علاوه بر این 6 روز، فروشگاه ها مجازند در اولین یکشنبه هر ماه و همچنین تمام یکشنبه های ماه دسامبر تا روز کریسمس باز باشند. بیشتر فروشگاه های کوچک در روزهای دوشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۸ باز هستند. این فروشگاه ها در روزهای جمعه مدت بیشتری باز بوده و در روزهای شنبه، زودتر تعطیل می شوند. بسیاری از سوپرمارکت ها و فروشگاه های بزرگ، از ساعت ۸ یا ۹ صبح تا ۲۰ یا 21 شب باز هستند.
موزه
حدود ۸۵۰ موزه و مجموعه در کشور دانمارک وجود دارد. 140 مورد از این موزه ها ملی بوده و یا از دولت کمک هزینه دریافت می کنند. بعضی از این موزه ها ورودی دریافت می کنند، اما ورود کودکان و جوانان زیر ۱۸ سال به موزه های ملی و تایید شده توسط دولت در دانمارک، رایگان است. بزرگسالان نیز دارای حق ورود رایگان به موزه ملی را دارند، و موزه هنر Museum for Kunst و موزه های خاص دیگری نیز در روزهای انتخاب شده، ورودیه دریافت نمی کنند. موزه های دانمارک شامل موزه های بزرگ ملی در زمینه هنر و تاریخ و همچنین موزه های کوچکتر در زمینه تاریخ محلی و همچنین موزه های مربوط به زمینه های خاص مانند موزه های دریایی، تجارت و ماهیگیری می گردند. دانمارک همچنین دارای موزه های خاص مربوط به زندان ها و موزه های پزشکی و دانش پزشکی، اسباب بازی، شکلات، دوچرخه و … می باشد. با مراجعه به وب سایت  http://www.borger.dk و کلیک کردن روی عنوان”leisure time Culture and” (فرهنگ و اوقات فراغت) اطلاعات بیشتری خواهید یافت.
دفاتر رسمی و دولتی
اغلب دفاتر رسمی و دولتی، هنگامی که در دسترس عموم قرار داشته باشند، دارای ساعات و زمان های اداری ثابت و مشخصی هستند. بیشتر آنها روزهای پنجشنبه مدت بیشتری باز بوده و در روزهای جمعه، زودتر تعطیل می شوند. شهرداری ها، ادارات منطقه ای و وزارتخانه ها، دارای وب سایت های مربوط به خودشان هستند که اطلاعات و گزینه های قابل انتخاب در آنها ذکر شده است. برای اطلاعات بیشتر به www.borger.dk مراجعه نمایید.

برگرفته از New to Denmark

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published.