خرید در روز های تعطیل در وین !

دوستان همونطوری که مطلع هستید، مغازه ها در  وین و کلا در تمام   اتریش در روز های تعطیل، اجازه باز کردن ندارند!

 

ما ایرانی هام که خیلی وقتا درست همون روزهای تعطیل دوست داریم مهمون دعوت کنیم و یا بریم مهمونی، اونم دلیلش اینه که ما زیاد اهل قدم زدن و پیاده روی، گردش در هوای …. و این حرفا نیستیم، بیشتر دوست داریم یک جا دور هم بشینیم و بخوریم و بنوشیم و پر حرفی کنیم!
بار هابرای خود من پیش اومده  که بعد از یک تلفن ۲-۳ دقیقه ای همسر گرامی، با خبر شدم که تا یک ساعت  دیگه چندین مهمان به ما افتخار میدن و تو  خونه هم هیچ چیز بدرد بخوری برای پذیرایی  از مهمون پیدا نمیشده! بعد از مقداری بگو و مگو، پریدم تو ماشین و از این منطقه وین به اون منطقه، چیز زیادی هم البته پیدا نکردم اما با تکرار شدن این برنامه ، تجربیاتی  در این مورد کسب  کردم که دوست دارم بقول فیسبوکی  ها باهاتون  شر کنم! البته عوضی  نگیرین ها، شر و ورنمیخوام تحویلتون بدم ! نه بابا، میخوام  فضایلم رو با شما share کنم!
با زیاد شدن ترک ها و باز شدن سوپر مارکت های ترکی در مناطق مختلف وین، حالا دیگه مشکل به اون حادی چند سال قبل نیست اما ترکام جنساشون اکثر ترکی هستن و مورد قبول همه سلیقه ها واقع نمیشن اما خوب دیگه، به قول معروف ، برای رفع کتی بد نیستن! کارمونو در موارد اضطراری راه میندازن، میوه و نون و آجیل و تنقلات ترکی رو از اونا میتونین بخرین، هر چند که تخمه و پسته هاشون واقعا بدرد بخور نیستن اما بازم از هیچی بهترن!
مغازه های ترکی اما خیلیاشون قصابی هم دارن و شما میتونین  در روز های یک شنبه و روز های  تعطیل دیگه، ازشون گوشت و مرغ و ماست و پنیر و کالباس …بخرین، نوشابه هاشون هم اما خیلی ترکی هستند، هفته پیش، روز چهار شنبه که تعطیل بود من ۳ تاشون رو رفتم، اخرشم مجبور  شدم، جای کوکا کولا، turka kola بخرم!  ولی گوشتاشون خوبه و لبنیاتشون، نون بربری و میوه و سبزیجات هم که دارن! چند تام نونوایی ترکی هستند که۲۴ ساعت بازن! از اونام میتونین  نون های تازه خوب و شیرینیجات و باقلوا و بامیه های  بسیار بدی تهیه فرمایید!
دو تا از سوپر مارکت هایی که من میشناسم، یکی درمنطقه ۱۵ وین، در خیابون   ۴ Gablenzgasse و دیگری در منطقه ۵ وین، در خیابون Reinpreschtsdorferstrasse شماره دقیقشو متاسفانه نمیدونم اما وسطاش واقع شده، اینا همه روزه بازن،  میوه دارن و  گوشت  و همه چیزای  دیگه، یک شنبه هام تاساعت هفت و نیم هشت بازن!
از ترکا که بگذریم، پمپ بنزین های زیادی هم هستند که حالا نوشابه و نون و غذا های آماده میفروشن، قیمتاشون اما خیلی بالاتره تا قیمت سوپر مارکت ها و مغازه های  ترکی!
در ایستگاه های قطاری مثل Westbahnhof  ، Franz josefbahnhof ، Wien Mitte و Praterstern هم میتونین خرید کنین، کتاب و مجله و سیگار و خوراکی اونجا هام پیدا میشن!
سوپر مارکت Billa هم شعبه هایی داره که  در روز های تعطیل باز هستن، دو تاشو تو فرودگاه ، یکیشون در Franz Josefbahnhof ویکی دیگه  در ایستگاه  Praterstern واقع شدن، درفروشگاه  Billa شما میتونین همه چیزایی که لازم  دارین به قیمت  های معمولی بخرین!
در منطقه ۳ وین هم فروشگاه Spar در ایستگاه Wien -Mitte روز های تعطیل هم بازه! و همچنین Spar در منطقه ۹ وین، در داخل بیمارستان AKH !
در منطقه ۲ وین،فروشگاهی هست به اسم    Gruenen huette  که در خیابون Austellugstraasse واقع شده ، اونم شب ها تا ساعت  حدود  ۱۰ بازه و اولین فروشگاهیست که در وین روز های تعطیل باز بود، قیمتاش اما زیاد دلچسب نیستن !
فروشگاهی هم هست به اسم Drugstore ، در منطقه ۶ وین، روبروی سینمای Apolo که سیگار ، روزنامه ، سوسیس، کالباس ، نون،نوشابه …….میفروشه!
فروشگاه دیگری در منطقه ۱۹ وین، در Nussdorferplatz هم همه روزه بازه،آیا   جنساش مرغوب هستن و یا قیمتاشون مناسبه یا نه، من راستش اطلاعی ندارم چونکه تا حالا اونجا خرید نرفتم!
البته باید اضافه  کنم که مغازه های زیادی هم در Suedbahnhof و Westbahnhof بودن که چون در حال حاضر این دو تا ایستگاه رو دارن باز سازی میکنن، نمیدونم که این مغازه ها باز هستن یا نه! مغازه هایی مثل Bipa و Okaymarkt ، Libro ….
مغازه های ترکی بسیاری در مناطق مختلف وین هستند که من چونکه نه آدرساشونو دقیق میدونم و نه میدونم چی میفروشن، در  بارشون چیزی ننوشتم، از دوستان خواهش  میکنم که اگر مغازه دیگیی رو هم میشناسن که روزهای تعطیل و یا در ساعات شب باز هستن، لطف کنن و در قسمت  کامنت ها، ما رو با اونا آشنا کنن!
امیدوارم که با منتشر شدن این نوشته دیگه هیچ روز تعطیلی بدون مهمون نموونین !

 

این پست دارای 18 نظر است

 1. ساناز

  خيلي خيلي پست بدردبخوري بود، بخصوص واسه ما كه تازه وارديم،.

 2. admin agha

  خواهش میکنم ساناز خانوم، البته مغازه هایی که یک شنبه ها باز میکنن، تعدادشون روز به روز داره بیشتر میشه اما فعلا در وین فقط گلفروشی ها حق دارن روزهای تعطیل باز باشن ، اونم نه همه جای وین، باید نزدیک بیمارستان یا قبرستون باشن و مغازه های توی ایستگاه های قطار و فرودگاه هم میتونن باز کنن، ! شکلات فروشی ها هم اگه تو خیابونی و یا محلی باشن که توریست ها زیاد رفت و آمد کنن اجازه دارن روزهای تعطیل باز کنن!
  برای ما ایرانیها از همه بهتر، همین مغازه های ترکان، من خودم الان برای خونه همیشه یک شنبه ها میرم گوشت و سبزی و میوه میخرم، وسط هفته که ما شش روز دیگشو سر کاریم! 🙁

  به هر حال از شما خیلی ممنونم چونکه امروز که اینو نوشتم با خودم گفتم دوستان الان میگن این دیگه چی بوده سر هم کرده و گذشته اینجا! 🙂

 3. mehdi amiri

  دوستان، دیروز که یک شنبه بود، رفتم Westbahnhof، چه دم و دستگاهی درست کردن، با وجودی که روز تعطیل بود، رستوران ها، نون فروشی ، کتاب فروشی، سیگار فروشی، میوه فروشی و سوپر مارکت های اونجا باز بودن!
  حتما سری به Bahnhof city بزنین، مغازه های شیک و پیکی داره، Müller،New yorker, ، mcdonald, و رستوران های مختلف دیگه، Merkur…. سوپر مارکت Merkur ، یک شنبه هام بازه، البته دو تا Merkur هست، یک خیلی بزرگه که هر روز تا ساعت ۹ شب بازه، کوچیکتره تا ساعت ۱۱ شب، حتی یک شنبه و روز های تعطیل هم تا ۱۱ بازه!
  مغازه های این مرکز خرید، دوشنبه تا جمه تا ساعت ۹ شب و شنبه ها تا ۶ بعد از ظهر باز هستن! پست هم اونجا هاست که همه روزه تا ساعت ۷ شب و یک شنبه ها تا ساعت ۲ بعد از ظهر بازه!

 4. لیدا

  ممنون. پس اگه شنبه نتونستیم خرید کنیم یکشنبه از گرسنگی نمیمیریم.:))

 5. یک نونوایی ترکی هم هست دوستان در URBAN LORITZ PLATZ همونجایی که کتابخونه مرکزی هست، البته این تو GUERTEL بغل گلفروشیه، ۲۴ ساعته بازه، نون میفروشه و ماست و شیر و کیک و شیرینی ….. یک وقت نصف شبی هوس نون بربری کردین یا شیر و ماست و کره و پیتزای ترکی خواستین میتونین تشریف ببرین اونجا!
  شما ها منو نداشتین چیکار میخواستین بکنین تو کشور غریب؟! 🙄

 6. تبریز شهر اولینها

  آآآآآآآآآآآاخ گفتی نون بربری مممممممم
  یه ترک پیتزا میخوره شب تو خواب میبینه نون بربری اومده سراغش میگه بی وفا دیگه دوستم نداری؟!!!!!!!
  هههه

 7. تبریز شهر اولینها

  تا حالا پنیر لیقوان با نان بربری و آبگوشت با سنگک تبریزی خوردی؟! 🙂
  دیگه پیتزا میندازی دور!

 8. یادش بخیر فرزین جان، پنیر لیقوان، خیلی خوشمزه بود، ما البته با نون سنگک و تافتون میخوردیم اما مزش هنوز بعد از ۳۰ سال زیر زبونمه! یک پنیر دیگم بود به اسم پنیر بربانلو، من نمیدونم اونم مال طرف های شما بود یا نه، اما اون هم خیلی خوشمزه بود الان ما اینجا پنیر بلغاری میگیریم که تقریبا مزش مثل همون پنیر لیقوانه!
  نون های بربری اینجا که ترک ها میپزن زیاد مالی نیست فقط مثل بربری های ایران کلفته وگرنه به خوشمزگی اونا نیست ولی به هر حال بهتر از نون های اتریشیه!

 9. تبریز شهر اولینها

  میدونی این روزها همه لبنیات الکی پاستوریزه و مصنوعی شده و خیلی هم مضر هستند و با شیرخشک تهیه میشوند و همه هم مجبورند مصرف کنند اما من معتقدم باید به اصالت و سنت هامون برگردیم و مثلا غذاهای سنتی ما آبگوشت و آش و پنیر لیقوان و… واقعا سرشار از مواد مغذی و بی ضرر هستند اما متاسفانه مردم از اینها دور و فست فودی شدن و عمر و سلامتشون هم فست لایف شده! 🙁
  پنیر بربانلو نشنیدم اما لیقوان روستایی در جنوب تبریز و نزدیک سهند هست و البته با مناظری بسیار زیبا و خوشحالم پدرم هرروز از بیرون برا ما پنیر لیقوان میگیره و ما که پنیرهای کارخانجات در خانه تحریم کردیم! 🙂

 10. mirwais.ahmadyar

  دست شما درد نکنه واقعا با معلوماتی که اینجا نوشتی آبرومو خریدی.
  متاسفانه ساعت ده امشب برام خبر دادن که فردا چند نفر مهمون واسم میاد مونده بودم چی کار کنم چون واقعا هیچی نداشتم تو خونه ولی معلومات شما واقعا روحیه مو عوض کرد و حس شادی دارم الان.
  ممنون از زحمتی که کشیدی

 11. بسیار خوشحالم که مورد پسند شما قرار گرفت, این نوشته رو البته ۴ سال پیش نوشتم و الان یک مقدار امکانات خرید در یکشنبه ها و روز های تعطیل بیشتر شده, تقریبا در تمام ایستگاه های قطار وین سوپرمارکتی مثل Billa و یا Spar هستند که باز باشن, بهترینش فکر کنم Eurospar باشه در Hauptbahnhof که همه روزه تا ۱۱ شب بازه و همه چیزم داره,, ترکام که هستند که اکثرا تو محله های درب و داغون مثل ۱۶ و ۱۵ و ۵….بازند و گوشت و نون و سبزیجات و میوه و این حرفام میفروشن.

 12. مهسا

  من یکساله اینجا هستم خیلی حس بدی دارم غربت داره روحمو میخوره من البته شهر اینسبورک هستم اینجا اصلا نه مغازه ایرانی هس نه دکتر ایرانی نه چیزای دبگه ک گفتین فقط دوتا مغازه افغانی

  1. Mehdi Amiri

   تشریف بیارین وین، اینجا هم ایرانی زیاده و هم فروشگاه و رستوران ارانی، تعداد مغازه های ایرانی که کم داره از تعداد ایرانی های ساکن وین بیشتر میشه!!
   اتریش شهر های قشنگ زیاد داره که اینسبروک هم یکی از اوناست اما برای ما ایرانی ها، زندگی کردن در شهرهای کوچیک مشکله، اتریش فقط وین.

 13. مهسا

  کاش میتونستم بیام فعلا نمیتونم
  حالم بده
  همه از ایران بسیج شدن و ب من میگن برگرد و اینحا هم موندم و نمیتونم تصمیم بگیرم
  خستم
  از ی ور بهم میگن تو وین خونه سخت گیر میاد
  کار سخت گیر میاد
  منم بی تحربه هستم نمیدونم چ فکری کنم چ تصمیمی بگیرم بلاتکلیفم
  گیج موندم بین یه مشت ادم قلبم خالیه

 14. Mehdi Amiri

  اگر که آینده روشن واسه خودتون در اتریش نمیبینین، هر چی کمتر وقتتونو تلف کنین بهتره، من هم با اونایی کی پیشنهاد برگشتن رو بهتون میدن، هم عقیدم.

 15. مهسا

  اونا فقط از سر دلتنگی میگن من میدونم ک زندگی واسم اینحا بهتره فقط غم غربت و گنگ بودن تو زندگی الان کلافم کرده

 16. Ati

  سلام..يه فروشگاه يا مال براى خريد لباس و كفش كه روز تعطيل باز باشه يا تا دير وقت باز باشه ميتونين معرفى كنين؟؟ من هر چى پيدا كردم يا سوپر ماركت بود يا فروشگاه هاى خوردنى و خوراكى..لباس پيدا نكردم…ممنون

 17. Mehdi Amiri مدیر سایت

  لباس و کفش نمیتونین روزهای تعطیل در وین بخرید, در براتیسلاوا اما مارکزز خرید شیک و بزرگی هستن که میتونین در ۷ روز هفته همه چی اونجا بخرین, هر روز هم تا ساعت ۲۱ و یا ۲۲ باز هستن.

  در وین مغازه های LUGNER CITY دوشنبه تا جمعه تا ساعت ۲۱ باز هستن. اونای دیگم شاید همینطور.

دیدگاهتان را بنویسید