ترشی بندری یکی از ترشی های سنتی و قدیمی ایرانی است که اصالت آن متعلق به جنوب کشور است. ترشی بندری به دلیل اینکه در تهیه آن از ادویه ها و طعم دهنده های بسیاری استفاده می شود علاوه بر اینکه طعم خاص و بسیار خوبی دارد عطر و بوی مطبوعی نیز دارد.

 

با مواد لازم ذکر شده در این دستور می توانید برای تست مقدار کمی ترشی بندری تهیه نمایید. در صورتی که می خواهید ترشی بیشتر یا کمتری تهیه کنید کافیست که مقدار مواد لازم را ضرب یا تقسیم کنید. با دستور طرز تهیه ترشی بندری در ادامه با همدوره همراه باشید.

مواد لازم ترشی بندری
گل کلم ۱ کیلوگرم
فلفل سبز ۵۰ گرم
سیر ۸ حبه
بادمجان قلمی ۳ عدد
موسیر ۵۰ گرم
خیار قلمی ۳ عدد
هویج متوسط ۳ عدد
تمرهندی ۱۰۰ گرم
رب انار ۱۰۰ گرم
کرفس ۲ شاخه
گوجه فرنگی گوشتی ۳ عدد
سیب ترشی ۵۰۰ گرم
سبزی ترشی ۱۰۰ گرم
آب کوجه فرنگی ۵۰۰ سی سی
ادویه ترشی ۱ قاشق غذاخوری سر پر
سرکه به اندازه کافی

طرز تهیه ترشی بندری

ابتدا موسیر ها را از ۴ ساعت قبل داخل آب قرار دهید تا نرم شوند سپس آنرا تمیز کنید و قسمت های اضافی شان را جدا کنید. در مرحله بعدی خیارها را به صورت نگینی خرد کنید و در یک آبکش بریزید سپس مقداری نمک روی خیار ها بریزید تا آب اضافی شان خارج شود.

در مرحله بعدی گوجه فرنگی ها را به صورت نگینی خرد کنید و به همراه موسیر و خیار داخل یک ظرف مناسب بریزید. در ادامه پوست هویج ها ، سیب ترشی ها و سیرها را بگیرید و به صورت نگینی خرد کنید و به ظرف حاوی گوجه فرنگی ها اضافه کنید.

برگ های کرفس را جدا کنید سپس ساقه آن را به صورت نگینی خرد کنید و به ظرف اضافه کنید. بوته گل کلم را به اندازه کمی بزرگتر از نگینی خرد کنید و به ظرف اضافه کنید. در مرحله بعد فلفل های سبز را خرد و به ظرف اضافه کنید.

در ادامه بادمجان را هم پوست بگیرید و به صورت نگینی خرد کنید و به ظرف اضافه کنید. در مرحله بعدی تمرهندی را به همراه کمی سرکه داخل یک قابلمه بریزید سپس قابلمه را روی حرارت قرار دهید تا سرکه به جوش بیاید سپس مخلوط تمرهندی و سرکه را صاف کنید.

سبزی ها را به صورت ساطوری خرد کنید و به باقی مواد اضافه کنید. در ادامه رب انار را به همراه نمک و ادویه ترشی در یک لیوان آب جوش حل کنید و به همراه آب گوجه فرنگی و مخلوط سرکه و تمرهندی به مواد اضافه کنید.

مواد را خوب مخلوط کنید تا کاملا با هم یکدست شوند سپس درون یک ظرف شیشه ای بریزید. در ظرف مخصوص ترشی به حدی سرکه بریزید که روی مواد کاملا پوشیده شود. پس از اینکه کار آماده کردن ترشی به اتمام رسید آنرا به مدت ۲ هفته در جای خنک قرار دهید تا آماده شود.

http://hamdore.com