معرفی فرودگاه شارل دوگل پاریس

آشنایی با فرودگاه شارل دوگل پاریس

فکر می کنید که دومین فرودگاه پر رفت و آمد اروپا  می تواند در کجا باشد و چه نام داشته باشد؟ درست حدس زدید! فرودگاه شارل دوگل(Charles de Gaulle Airport) پاریس در کشور فرانسه. این فرودگاه سالیانی است که در لیست پر رفت و آمد ترین های اروپا قرار می گیرد و یکی از مهم ترین فرودگاه های اروپا و کشور پاریس نیز به شمار می رود. در ادامه با ما همراه باشید تا به اتفاق هم فرودگاه شارل دوگل پاریس را که بسیار هم معروف است را به اتفاق هم بررسی کنیم.

شارل دوگل پاریس
 

شارل دوگل از جمله فرودگاه هایی است که دو اسمه هستنند و این فرودگاه را به اسم رواسی(Roissy) نیز می شناسند. این فرودگاه شلوغ و پر رفت و آمد که یکی از بزرگ ترین های اروپا در زمینه ی ترابری و جا به جایی مسافر نیز می باشد، پروژه ی ساختش در سال ۱۹۶۶ میلادی در شمال شهر پاریس کلید خورد. نکته ی جالبی که درباره ی فرودگاه شارل دوگل وجود دارد این است که این فرودگاه به افتخار ژنرال دوگل رهبر جنبش مقاومت فرانسه در جنگ جهانی دوم، در سال ۱۹۷۴ به نام فعلیش تغییر نام داد. بسیاری از پرواز های داخلی و خارجی به مقصد پاریس و یا در کل کشور فرانسه در زمینه ی پرواز های خارجی به مقصد این فرودگاه صورت می گیرد. این فرودگاه در سال ۲۰۱۵، با ثبت رکورد جا به جایی ۶۶ میلیون مسافر و همچنین حدود ۵۰۰ هزار پرواز که از باندهای این فرودگاه انجام پذیرفته است، رتبه ی ۸ فرودگاه های پرتردد در  جهان و ۲ فرودگاه پرتردد در سطح اروپا را به دست آورده است. مقام اول این رتبه بندی را فرودگاه هیترو لندن به دست آورده است.

فرودگاه شارل دوگل پاریس

اما این نکته را بدانید که همه ی این شلوغی ها فقط در زمینه ی پروازهای مسافری نیست بلکه در زمینه پروازهای باربری نیز فرودگاه شارل دوگل در رتبه ی ۱۲ جهان و ۲  اروپا، پس از فرودگاه فرانکفورت آلمان قرار گرفته است. فرودگاه شارل دوگل در فاصله ی۲۵ کیلومتری از شمال شرقی پاریس قرار گرفته است. این فرودگاه به عنوان قطب اصلی حمل و نقل هوایی فرانسه و قطبی اروپایی برای ایرلاین دلتا که از اعضای اتحادیه اسکای تیم (SkyTeam) است،  فعالیت می‌کند. ایرلاین‌های اقتصادی زیادی در این فرودگاه پرواز دارند. آدریا پرواز، ایجین ایرلاینز، ایر لینگاس، ایروفلوت، آیرومکزیکو و… از جمله ایرلاین هایی هستند که این فرودگاه قطب اصلی پروازیشان است. اما مهم ترین هایشان عبارتند از: ایر فرانس، دلتا ایرلاینز، فدکس اکسپرس، ایکس‌ال ایرویز فرانسه، ای‌اس‌ال، ایرلاینز فرانسه، ایزی‌جت، نروژین ایر شاتل و ویولینگ. از فرودگاه شارل دوگل هواپیمایی های ماهان ایر و ایر فرانس به مقصد فرودگاه امام خمینی(ره) پرواز دارند.

نام فرودگاه بین المللی شارل دوگل پاریس: Aéroport Paris-Charles-de-Gaulle

کد یاتا: CDG

کد ایکائو: LFPG

وب سایت رسمی فرودگاه بین المللی شارل دوگل پاریس: www.parisaeroport.fr

اطلاعات فرودگاه شارل دوگل پاریس

نوع فرودگاه: مسافربری(عمومی)

ارتفاع از سطح دریا: ۱۱۹  متر

فاصله هوایی تا تهران: ۵ ساعت و ۳۰ دقیقه

ترمینال: فرودگاه شارل دوگل دارای ۳ ترمینال مجزا و اصلی است.

ترمینال های فرودگاه شارل دوگل پاریس

ترمینال شماره ی ۱: قدیمی ترین ترمینال این فرودگاه، ترمینال شماره ی ۱ است که پروازهای شرکت های هواپیمایی معروف از آن انجام می پذیرد. این ترمینال دقیقا روبروی ترمینال شماره ی ۳ قرار گرفته است.

ترمینال شماره ی ۲: این ترمینال در ۷ ساختمان مختلف که با ۲A تا ۲G کد گزاری شده اند، تقسیم شده است. ترمینال شماره ی ۲ به صورت کاملا مجزا برای شرکت هواپیمایی ایر فرانس ساخته شده است. اما در برخی مواقع پرواز های شرکت های دیگر از این فرودگاه انجام می گیرد. سالن های ۲A تا ۲F این ترمینال از طریق راهرو های متحرک به یکیدیگر قابل اتصال هستند. سرویس ها و امکانات این ترمینال بسیار بالا است و مسافران کاملا در آرامش می توانند اوقات خود را در این فرودگاه سپری کنند. از جمله ی این امکانات می توان به ماهواره های اختصاصی درون ترمینال ۲G  این فرودگاه اشاره کرد.

ترمینال شماره ی ۳: از ترمینال شما ره ی ۳ معمولا پرواز های ارزان قیمت و چارتری انجام می پذیرد. فاصله ی این ترمینال  از ترمینال شماره ۱، تنها یک کیلومتر است.

اطلاعات فرودگاه شارل دوگل پاریس

راه های دسترسی به فرودگاه شارل دوگل پاریس

تاکسی: برای رفتن به مرکز شهر پاریس می توانید از تاکسی‌های شرکت تاکسیرانی فرودگاه پاریس که در کلیه ساعات شبانه ‌روز در مقابل خروجی‌های پایانه‌های فرودگاه  هستند، استفاده کنید. برای این که شما به مرکز شهرپاریس برسید، به دلیل بعد مسافت و جای گیری جغرافیایی این فرودگاه تا پاریس و البته وضعیت ترافیکی آن،  پیمودن این مسیر در حدود ۴۰ دقیقه الی ۲  ساعت طول خواهد ‌کشید. مبلغ کرایه ی تاکسی نیز با توجه به بعد مسافت و زمان مشخصی از شبانه‌ روز برای مسافران متغیر است.

اتوبوس: شرکت هواپیمایی ایرفرانس برای سهولت تردد مسافران از شهر به فرودگاه و یا برعکس، اتوبوس‌هایی را در بیشترین نقاط شهر پاریس که اغلب هم  در کنار ایستگاه‌های اتوبوس بیسن شهری و مترو هستند، قرار داده است. این اتوبوس‌های مخصوص در تمامی روزهای هفته، هر ۹۰ دقیقه  یک بار از ایستگاه های خود به مقصد فرودگاه شارل دوگل مسافران را منتقل می‌کند. بلیط های این اتوبوس ها بسیار ارزان تر از وسایل نقلیه ی دیگر است.

آشنایی با فرودگاه شارل دوگل پاریس

قطار و متروی شهری: این فرودگاه به خطوط متروی شهری متصل است و از طریق قطارهای سریع‌السیری که در این خط وجود دارد، می‌توان بین پایانه‌های ۱,۲ و ۳ فرودگاه عزیمت کرد. سفر با مترو در حالت بالعکس هم ممکن است. از قطارهای معمولی هم می توان البته استفاده کرد. بلیط قطارهای معمولی در طبقات  ۳ و ۴ ترمینال ۲ نیز می توان تهیه کرد. قیمت بلیط این قطارها از قطارهای سریع السیر ارزان تر است.

فروشگاه های شارل دوگل

امکانات فرودگاه شارل دوگل پاریس

  • برای شارژ لپ تاپ و یا گوشی همراه خود ،مکان های بسیار گسترده ای تعبیه شده است.
  • در صورت دریافت مجوز، علاقه مندان به عکاسی از فرودگاه می توانند بدون مشکلی به عکاسی از هواپیماها و محیط فرودگاه بنمایند.
  • در هر ۳ ترمینالی که در این فرودگاه موجود است، رستوران ها و کافه های مختلفی وجود دارد.

https://www.eligasht.com

Leave a Reply