بعد از جدایی چه کنیم؟

هرچقدر که میخواهید گریه کنید

اجازه بدید اشکهاتون سرازیر بشن، آزادکردن غم و دردی که احساس میکنید براتون مفیده. ممکنه از این بترسید که اگر شروع به گریه کنید هیچوقت گریه تون بند نیاد، اما اینو بدونید که در آخر این گریه ها هستن که تموم میشن، نه صبر و طاقت شما.

هرروز کاری در جهت کمک به بهبودی تون انجام بدید

ورزش کنید، کتاب بخونید، فیلم ها و برنامه های خودیاری و مراقبت از خود ببینید، مراقبه کنید و هیچوقت نیروی دعاهای مثبت را دست کم نگیرید. کارهایی رو انتخاب کنید که براتون جذاب یا مفید باشه و انجامش بدید. منتظر نباشید که حال و حوصله اش به سراغتون بیاد، شروع به کار کنید و بعد از آن کار دیگری را شروع کنید.

بعد از جدایی حمایت عاطفی پیدا کنید

حمایت عاطفی یعنی کسی رو پیدا کنید که به حرفهای شما گوش بده و قضاوتتون نکنه. اگر این شخص خودش قبلا تجربه جدایی داشته و الان حالش خوبه که خیلی بعتره. و یا میتونید با دوستانتون درمیون بذارید که شما برای بهبودی نیاز دارید بعضی وقتها حال و احوالاتتون رو براشون تعریف کنید و ازشون درخواست کنید که در این جور مواقع گوش شنوای شا باشن. اگر نیاز به مشاوره درمانی دارید، به روان درمانگر خانواده و ازدواج مراجعه کنید.سعی نکنید که برای خودتون سختش کنید یا تنهایی با غم هاتون روبرو بشید. بلکه این رو بدونید حمایت از طرف دیگران شفابخشه حتی اگر اونها دوستهای نزدیکی نباشند.

پادری نباشید!

اگر همسر یا نامزد سابق شما که به تازگی از او جدا شدید همچنان به شما زنگ میزنه یا به راحتی از زندگیتان بیرون نمیره، بهش بگید که شما با حضور او در اطرافتان بهتر نمی شید و از او بخواهید فاصله اش رو حفظ کنه. اگر  مزاحمتان می شه یا تهدید می کنه برای کسب آگاهی و توصیه های قانونی با مراجع قضایی تماس بگیرید.

خودتون رو سرگرم کنید

اگه صبح زود بیدار می شید، پیاده روی کنید، برای صبحانه بیرون برید یا کاری رو برای گذروندن وقت انجام بدید. می تونید “خرید درمانی” رو امتحان کنید یا وسط روز خودتون را به سینما دعوت کنید. میتونید چند روز مرخصی بگیرید و در این چند روز برای خودتون برنامه تفریحی بچینید. اگر نمیتونید بخوابید، جدول حل کنید، کتاب بخوانید یا تلویزیون تماشا کنید. مهم اینه که تو خونه تنها نمونید که بشینید فکر و خیال منفی کنید. برای اینکه دلتون شفا پیدا کنه باید ذهنتون رو خالی کنید.

برای تسکین دردتان رابطه جدیدی را شروع نکنید

رابطه جایگزین زمانی اتفاق می افته که جای خالی شریک عاطفی رو بعد از تمام شدن یک رابطه بلافاصله با فرد دیگری پر کنیم. این ارتباطات گذرا ممکنه در بازه کوتاه مدت احساس بهبودی ایجاد کنن، اما اگر درد و رنجتون رو به درستی به پایان نرسونید، قادر نخواهید بود کاملا به رابطه جدید متعهد باشید.

وقت زیادی را تنها سپری نکنید

با دوستانتون وقت بگذرونید یا دوستان جدید پیداکنید. بصورت داوطلبانه با کسی که می تونه همصحبتتون باشه به کافه برید یا به صرف چای دعوتش کنید. شما به زمان های تنهایی نیاز خواهید داشت اما اگر خودتون رو منزوی کنید، نمی تونید احساساتتون را کاملا پردازش کنید یا برای بهبود، حمایتی که لازم دارید رو کسب کنید.

به حس هاتون اعتماد کنید

حتی اگر جدایی شما کاملا ناگهانی بوده، باز هم ندایی درون شما چیزی رو راجع بهش به شما می گفته. اگر به دقت به این صدا گوش کنید می شنوید که می گه همه چیز مرتب میشه. تنها باید اجازه بدید احساساتتون شما رو راهنمایی کنند.

برای تصمیمات بزرگ عجله نکنید

برای خرید ماشین یا جابجایی به خانه یا شهر جدید عجله نکنید. تغییرات بزرگ مانند اینها صرفا راهی برای فرار از مواجهه با احساسات هستند. باورکنید با گذشت کمی زمان، صبر و حمایت، احساس بهتری خواهید داشت و دوباره عشق رو تجربه می کنید.

درباره مشکلاتتون تحقیق کنید

تحقیق کنید و ببینید کسانی که بعد از اتمام رابطه عاطفی شون نه تنها بهبود یافتن، بلکه رشد کردن و مهارت های زندگی رو یادگرفتن. برای رسیدن به  آرامش ذهنشون چه کارهایی انجام دادن. کتاب ها و فیلم های زیادی درباره بهبودی بعد از جدایی عاطفی نوشته شده و ساخته شده ان. این کتاب ها و فیلم ها به همراه صحبت با کسانی که تجربه شکست عاطفی دارند، به شما بینش، تمرین و توصیه های حکیمانه ای درباره روبرو شدن با این بحران عاطفی می ده.

باور کنید شما برای رنج کشیدن در این موقعیت قرار نگرفتید و زندگی شما در آینده نه تنها روبراه میشه که فوق العاده خواهد بود. عشق دوباره به سراغتون میاد. اگر شما احساساتتون رو به سرانجام برسونید حتی عشق بهتری رو تجربه خواهید کرد. یادتون باشه تنها زندگی کردن شاید سخت باشه اما لزومی نداره درناک باشه. اگرچه تغییرات بالاجبار پیش میان اما رنج کشیدن اختیاریه.

فاخره سیدی،
https://www.2nafare.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.