برترین ها: درست است که نمی توانیم همیشه جوان باقی بمانیم. ولی خوب راه هایی هست که به ما کمک می کنند روند پیر شدن را کند کنیم و یا حداقل از پیر شدن زودتر از موعد جلوگیری کنیم. با دوری از این 12 اشتباه از پیری زودرس جلوگیری کنید:
1. لاغری شدید

بله! لاغری ضررهایی هم دارد. این روزها که همه سعی دارند هیکلی شبیه به مانکن ها و هنرپیشگانی که در سینما و تلویزیون می بینند داشته باشند، معایب و مشکلاتی که لاغری به همراه دارد در بسیاری از مواقع نادیده گرفته می شود. از دست دادن چربی های صورت ظاهری نحیف و خمیده و پیر به شما خواهد داد. همچنین رژیم های یویویی و کم و اضافه کردن مرتب وزن نیز باعث پیری زودرس می شوند. این که شما به طور مداو وزن اضافه کنید و سپس رژیم بگیرید و بعد باز هم وزن اضافه کنید باعث می شود پوستتان کش بیاید و شل شود.

 راه حل: با رژیم غذایی و ورزش وزنتان را ثابت نگه دارید و مواد مغذی لازم برای صورتتان را به آن برسانید. مصرف برخی مواد غذایی مثل ماهی سالمون و گردو از چین و چروک ها جلوگیری می کنند و میوه ها و سبزیجات حاوی ویتامین ث مثل مرکبات و کیوی و اسفناج (با تولید کلاژن) و لیکوپن موجود در گوجه و گریپ فروت صورتی رنگ (با محافظت پوست در برابر نور خورشید) جوانی و شادابی صورت شما را حفظ خواهند کرد.

2. مالش چشم ها

طبق گفته پزشکان متخصص پوست، کشیدن، مالیدن و فشار دادن پوست حساس دور چشم باعث ایجاد تیرگی در ناحیه اطراف چشم می شود. از آنجایی که همراه با بالا رفتن سن پیگمنت های پوست تغییر رنگ می دهند، این مسئله باعث می شود شما چند سال پیرتر به نظر بیایید.

راه حل: اگر به طور مداوم در چشم خود احساس خارش و ناراحتی دارید حتما به پزشک مراجعه کنید تا دلیل این خارش را یافته و برطرف کند. همچنین هنگام آرایش کردن و گذاشتن و درآوردن لنزهای چشمی با پوست دور چشمتان با ملایمت رفتار کنید تا بدین وسیله از ایجاد تغییر رنگ و چروک در این ناحیه دوری کنید.

3. کم خوابی

خواب کافی به خاطر تاثیری که بر انرژی، تمرکز و رنگ چهره شما دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در هنگام خواب پوست شما به بازسازی خود می پردازد. نه تنها خودش را تعمیر می کند، بلکه میزان pH وچرخش آن نیز فرق می کند و به همین دلیل محصولات ضد پیری بهتر جذب پوست می شوند. علاوه بر این حلقه های سیاه دور چشم اصلا باعث جوانتر به نظر رسیدن شما نخواهند شد!

12 اشتباهی که شما را پیر خواهند کرد (بخش اول)

راه حل: برای اینکه خواب کافی داشته باشید طوری برنامه ریزی کنید که حتما 7-8 ساعت خواب شبانه داشته باشید. اتاق خوابتان را خنک، تاریک و آرام کنید. حداقل نیم ساعت پیش از خواب کامپیوتر و تلویزیون را خاموش کنید، نور صفحه آنا ترشح هورمون خواب آور ملاتونین را کاهش می دهد. یک برنامه آرام بخش قبل از خواب داشته باشید که به بدنتان پیام این که زمان خواب فرا رسیده است را بدهد. این کار می تواند گوش دادن به موسیقی آرامش بخش، نوشیدن یک فنجان چای بابونه و یا روشن کردن عود باشد.

4. به پهلو خوابیدن

وضعیت جنینی شاید راحت باشد ولی برای پوست شما بسیار مضر است. روی شکم خوابیدن نیز همینطور است. فشار دادن صورتتان روی بالش برای ساعت های طولانی که خواب هستید به مرور زمان در پوست شما ایجاد چین و چیروک می کند و به آن آسیب می رساند. این کار حتی باعث به وجود آمدن جوش بر روی پوست صورتتان خواهد شد. کافی است به سمتی از صورتتان که بیشتر روی بالش می گذارید توجه کنید.

راه حل: تمرین کنید که به پشت بخوابید و اگر نیمه شب بیدار شده و دیدید که به پهلو و یا شکم خوابیده اید حالت بدنتان را عوض کنید. این باعث کاهش تورم صورت و در نتیجه جلوگیری از کش آمدن و شل شدن پوست صورت می شود.

5. استفاد از نی برای نوشیدن مایعات

اگر برای جلوگیری از جرم گرفتن و خراب شدن دندان های عزیزتان و یا برای اجتناب از لب زدن به بطری و قوطی نوشیدنی ها، مایعات را با نی می نوشید، باید بدانید که این کار باعث ایجاد خطوط پیری زودرس در کنار لب هایتان خواهد شد.

جمع کردن لب ها برای استفاده از نی باعث ایجاد چین و چروک در کناره های دهانتان می شود. لازم به یادآوری است که کشیدن سیگار نیز همین حالت را ایجاد می کند.

12 اشتباهی که شما را پیر خواهند کرد (بخش اول)

راه حل: خوب این که مشخص است، دنبال راه حل می گردید؟ از نی استفاده نکنید!

6. استفاده از عوامل ضد پیری در محصولات نا مناسب

استفاده از محصولاتی که عوامل ضد پیری مانند رتینول، پپتاید و آنتی اکسیدان دارند برای بهبود بخشیدن به ظاهر پوست خوب است ولی نه در محصولاتی مثل پاک کننده پوست. این کار فقط هدر دادن پول است. محصولات آرایشی و بهداشتی زیادی هستند که دارای مواد و عوامل آنتی-ایجینگ هستند. این محصولات شامل کرم های مرطوب کننده، شیر پاک کن ها و یا حتی کرم پودرها می شوند. اما آنها غلظت کافی برای تامین نتایج رضایت بخش را ندارند و نمی توان برای مبارزه با روند پیر شدن پوست به آنها اکتفا کرد.

راه حل: برای مواد آرایشی بهداشتی حاوی مواد آنتی ایجینگ پول اضافه خرج نکنید. به جای این کار از کرم، لوسیون، یا سروم مخصوص آنتی ایجینگ استفاده کنید. این مواد به اندازه کافی روی پوست باقی می مانند و آنقدر در پوست نفوذ می کنند که نتیجه دلخواهتان را به شما بدهند.

7. استرس

اگر به طور مداوم نگران و یا بیخواب باشید بدن شما دائما هورمون استرس تولید می کند که می تواند باعث پیری پیش از موعد شود. کورتیسول، هورمون اصلی استرس، باعث شکسته شدن کولاژن می شود که منجر به افتادگی پوست و چین و چروک می شود. همچنین زمانی که بدن در حالت هشدار ناشی از استرس به سر می برد بیشتر مواد غذایی و اکسیژن به اعضای اصلی بدن می روند و به پوست نمی رسند. و استرس و نگرانی مداوم می تواند منجر به ایجاد خط اخم و چین و چروک در پیشانی شود.

12 اشتباهی که شما را پیر خواهند کرد – بخش دوم

راه حل: هر کسی به طریقی ریلکس می شود – خرید، یک فنجان قهوه با دوستی صمیمی و یا کلاس یوگا. شما هم راهی که منجر به آرامش اعصابتان می شود را بیابید و آن را به طور مرتب انجام دهید. ورزش کردن نیز یکی از راه های خوب رفع استرس است که برای پوستتان مفید نیز هست، جریان خون را افزایش می دهد، اکسیژن و مواد غذایی را به پوست می رساند و پوستتان را شاداب و درخشان می کند. تنفس عمیق نیز در حل این مشکل بسیار تاثیرگذار است.

8. استفاده از مواد آرایشی حاوی ضد آفتاب

بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی ادعا می کنند که عوامل لازم برای محافظت از پوست در مقابل اشعه مضر آفتاب را دارند، ولی به احتمال زیاد این میزان برای حفظ پوست شما از آثار مخرب آفتاب و پیری زودرس کافی نیست.  بیشتر محصولات آرایشی پوست شما را تنها در مقابل پرتوهای UVB محافظت می کنند و در برابر UVA  که باعث ایجاد خطوط، لکه های قهوه ای، گشاد شدن منافذ و چروکیدگی می شود از پوست شما نگهداری نمی کنند. علاوه بر این شما مجبور هستید برای استفاده از خاصیت ضد آفتاب این محصولات مقدار بسیار زیادی ازآنها را مصرف کنید که هزینه زیادی برای شما در بر خواهد داشت.

12 اشتباهی که شما را پیر خواهند کرد – بخش دوم

راه حل: ابتدا از یک کرم ضد آفتاب که پوست شما را در برابر پرتوهای UVA و UVB محافظت کند استفاده نمایید، و بعد از آن آرایش کنید. تحقیقات نشان داده اند که با استفاده از کرم ضدآفتاب از پوستمان در برابر لکه نگهداری می کنیم. همچنین، زمانی که اول از ضد آفتاب و بعد از آن از مواد آرایشی استفاده می کنید پوشش کاملتری به پوستتان می دهید.

9. تمرکز بر روی چین و چروک ها

تنها چین و چروک ها نیستند که نشانه پیری محسوب می شوند.نقاط تیره و تغییر رنگ پیگمنت ها نیز به شما ظاهری پیر و خسته می دهد. از بین رفتن رنگدانه های پوست و ناهماهنگی در رنگ پوست می تواند شما را تا ده سال پیرتر نشان دهد.

راه حل: پوستتان را لایه برداری کنید، این کار لایه مرده بالایی پوست را بر می دارد. همچنین از محصولات روشن کننده رنگ پوست استفاده کنید. برخی از محصولاتی که بدون نسخه می توانید تهیه کنید حاوی ویتامین ث، ویتامین کا، سویا، هیدروکینون هستند. محصولات قویتر را با نسخه باید تهیه کنید. کرم ضد آفتاب را نیز فراموش نکنید. اشعه UV نه تنها باعث ایجاد لکه های بیشتر می شوند بلکه لکه های قبلی را نیز پررنگ تر می کند.

10. نادیده گرفتن دست ها و گردن

گردن و دست های بیچاره ما به ندرت توجهی دریافت می کنند، و به همین دلیل هم هست که خیلی زود شکسته می شوند و سن ما را بیشتر از آن چیزی که هست نشان می دهند.  طبق نتیجه مطالعه ای که در سال 2006 انجام شد، زنانی که در دست هایشان لکه و چروک داشتند پیرتر از هم سن و سالان خود که دست های بدون لکه داشتند به نظر می رسیدند.

راه حل: به گردن و پشت دست هایتان نیز کرم های آنتی ایجینگ بزنید. همچنین فراموش نکنید که این نواحی را با کرم ضد آفتاب بپوشانید.

11. استفاده نکردن از عینک آفتابی

حرکات تکراری مانند خندیدن، اخم کردن و جمع کردن چشم ها در دراز مدت باعث ایجاد چین و چروک در چهره شما می شوند. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض نور خورشید کلاژن موجود در پوست نازک دور چشم را شکسته و باعث تیرگی پوست دور چشم می شود.

12 اشتباهی که شما را پیر خواهند کرد – بخش دوم

راه حل: حتی در زمستان نیز از عینک های آفتابی که چشم شما و پوست اطراف آن را در مقابل UVA و UVB محافظت کند. دقت کنید که عینکی که می خرید حتما دارای برچسب «UV Coated»باشد.

12. استفاده از صابون

درست است که مادربزرگ های ما به قدرت پاک کنندگی صابون ایمان دارند، اما صابون دارای مواد پاک کننده قوی است که روغن طبیعی پوست را از بین می برند. با وجود اینکه داشتن پوست خشک باعث ایجاد چین و چروک نمی شود، اما چروک های موجود را نمایان تر می سازد و پوست خشک نمی تواند از خود در مقابل مواد آلرژی زا و انواع ویروس و باکتری محافظت کند.

پوستی که آبرسانی شده است مرطوب و پر به نظر می رسد و در نتیجه خطوط موجود در آن واضحتر می شوند.

12 اشتباهی که شما را پیر خواهند کرد – بخش دوم
راه حل: برای شستشوی صورتتان از ژل های شست وشوی صورت و امثال آن که مواد صابونی ندارند استفاده کنید و سپس روی پوست نمناک خود کرم مرطوب کننده بزنید. همچنین در روز حداقل هشت لیوان آب بنوشید تا بدنتان از درون نیز آبرسانی شود.
http://www.bartarinha.ir/

دیدگاهتان را بنویسید