از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

در این مقاله فهرست‌های «پرفروش‌ترین کتاب‌های تک مجلد و مجموعه کتاب»، به روز و در تمامی زبان‌ها آورده شده است. منظور از «پرفروش» رقم تخمینی تعداد نسخه‌های فروخته شده از تیراژ کتاب – و نه تعداد کتاب چاپ شده و موجود – است. کتاب‌های کمک آموزشی در این فهرست آورده نشده‌اند. کتاب‌ها بر اساس بیشترین تعداد فروش تخمینی و بر پایه منابع قابل اعتماد و مستقل دسته‌بندی شده‌اند.

کتاب‌های دینی، مخصوصاً قرآن و انجیل، احتمالاً پرتیراژترین کتاب‌های چاپ شده هستند اما پیدا کردن آمار قابل اعتماد برای تعداد فروش آنها تقریباً غیرممکن است. تعداد چاپ‌های بسیاری از این کتاب‌ها گمشده یا توسط ناشران مستقل یا ناموثق به چاپ رسیده‌اند و همین‌طور بسیاری از نسخه‌های قرآن و انجیل چاپ شده به جای فروش، رایگان در اختیار مردم قرار داده شده است. به همین ترتیب بسیاری از کتاب‌های سیاسی از جمله آثار مائو تسه‌تونگ و آدولف هیتلر. به همین خاطر نمی‌توان حدس زد که تعداد چاپ اینگونه کتاب‌ها و همچین تعداد فروش آنها چقدر بوده است. به این دلایل، این کتاب‌ها از فهرست زیر حذف شده‌اند.

پرفروش‌ترین کتاب تک‌جلدی جهان داستان دو شهر با فروش بیش از ۲۰۰ میلیون نسخه است. پرفروش‌ترین کتاب چند جلدی جهان مجموعهٔ هری پاتر با فروش کلی ۴۵۰ میلیون نسخه است.

فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های تک مجلد

بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه

کتاب عنوان اصلی نویسنده(ها) گونه زبان اصلی چاپ اول فروش تقریبی
«داستان دو شهر» A Tale of Two Cities چارلز دیکنز رمان تاریخی انگلیسی ۱۸۵۹ ۲۰۰میلیون
«ارباب حلقه‌ها» The Lord Of The Rings جی.آر.آر تالکین خیال پردازی حماسی انگلیسی ۱۹۵۴–۱۹۵۵ ۱۵۰ میلیون
«هابیت» The Hobbit جی.آر.آر تالکین فانتزی کودکانه انگلیسی ۱۹۳۷ ۱۴۰٫۶میلیون
شازده کوچولو The little prince آنتوان دو سنت اگزوپری فانتزی فرانسوی ۱۹۴۳ ۱۴۰ میلیون
«رؤیای تالار سرخ» 红楼梦 کائو ژوکین حماسه خانوادگی چینی ۱۷۵۹–۱۷۹۱ ۱۰۰ میلیون
«ده بچه زنگی» Ten Little Niggers آگاتا کریستی کار آگاهی انگلیسی ۱۹۳۹ ۱۰۰ میلیون

نکته: ارباب حلقه‌ها توسط بسیاری از مردم یک کتاب واحد محسوب می‌شود. زیرا توسط نویسنده برای تک جلد بودن برنامه‌ریزی و نوشته شده است. عده‌ای دیگر بر این باورند که ارباب حلقه‌ها یک مجوعه کتاب است چرا که در سه مجلد (یاران حلقه، دو برج و بازگشت شاه) انتشار یافته است. این کار به دلیل کمبود کاغذ در زمان بعد از جنگ و بهینه کردن آمار فروش در زمان چاپ جلد اول توسط ناشر اتفاق افتاد. در چاپ‌های بعدی، کتاب چند بار به صورت تک جلد چاپ شد و در حداقل یک مورد، به صورت هفت جلدی به چاپ رسید.

بین ۵۰ میلیون و ۱۰۰ میلیون نسخه

کتاب عنوان اصلی نویسنده(ها) زبان اصلی چاپ اول فروش تقریبی
«شیر، جادوگر و جالباسی» The Lion، the Witch and the Wardrobe سی اس لوئیس انگلیسی ۱۹۵۰ ۸۵ میلیون
«او، تاریخچه ماجراجویی» She: A History of Adventure هنری رایدر هگارد انگلیسی ۱۸۸۷ ۸۳ میلیون
«راز داوینچی» The Da Vinci Code دن براون انگلیسی ۲۰۰۳ ۸۰ میلیون
«فکر کن و پولدار شو» Think and Grow Rich ناپلئون هیل انگلیسی ۱۹۳۷ ۷۰میلیون
«هری پاتر و جام آتش» Harry Potter and the Goblet of Fire جوآن رولینگ انگلیسی ۲۰۰۰ ۶۶میلیون
«هری پاتر و شاهزاده دورگه» Harry Potter and the Half-Blood Prince جوآن رولینگ انگلیسی ۲۰۰۵ ۶۵میلیون
«ناتور دشت» The Catcher in the Rye جروم دیوید سالینجر انگلیسی ۱۹۵۱ ۶۵ میلیون
«کیمیاگر» O Alquimista پائولو کوئلیو پرتغالی ۱۹۸۸ ۶۵ میلیون
«پله‌هایی به سوی مسیح» Steps To Christ الن جی. وایت انگلیسی ۱۸۹۲ ۶۰ میلیون
«هری پاتر و زندانی آزکابان» Harry Potter and the Prisoner of Azkaban جوآن رولینگ انگلیسی ۱۹۹۹ ۵۵میلیون
«هری پاتر و محفل ققنوس» Harry Potter and the Order of the Phoenix جوآن رولینگ انگلیسی ۲۰۰۳ ۵۵میلیون
«لولیتا» Lolita ولادیمیر ناباکوف انگلیسی ۱۹۵۵ ۵۰ میلیون
«هایدی» Heidis Lehr- und Wanderjahre یوهانا اشپیری آلمانی ۱۸۸۰ ۵۰ میلیون
«کتاب عام کودک و پرستاری کودکان» The Common Sense Book of Baby and Child Care بنجامین اسپوک انگلیسی ۱۹۴۶ ۵۰ میلیون
«آن شرلی در گرین گیبلز» Anne of Green Gables لوسی ماد مونتگمری انگلیسی ۱۹۰۸ ۵۰ میلیون
«زیبای سیاه» Black Beauty: His Grooms and Companions: The autobiography of a horse آنا سیول انگلیسی ۱۸۷۷ ۵۰ میلیون
«نام گل سرخ» Il Nome della Rosa اومبرتو اکو ایتالیایی ۱۹۸۰ ۵۰ میلیون

با پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ جهان آشنا شوید

http://www.bultannews.com/

هر روزه کتابهای زیادی در دنیا منتشر می شود و صنعت کتاب و نشر یکی از صنایع پیشرو در اقتصاد بشمار می رود که ارتباط مستقیمی با پیشرفت وضعیت فرهنگی یک جامعه دارد به طوریکه برنامه ریزان فرهنگی و جامعه شناسان یکی از فاکتورهای بررسی وضعیت فرهنگی را تعداد کتابهای منتشر شده و تیراژ آن می دانند. با این همه کمتر کتابی می تواند بیش از یک میلیون نسخه فروش کند اما بوده اند کتابهایی در تاریخ نشر که رکورد نسخه های فروش رفته را شکسته اند و به پرفروش ترین کتابهای تاریخ دنیا تبدیل شده اند.

به گزارش دادنا و به نقل از روزنامه نیویورک تایمز که مروری داشته بر کتابهای پرفروش تاریخ از زمان اختراع ماشین چاپ توسط «یوهانس گوتنبرگ» آلمانی در قرن پانزدهم میلادی تا زمان حاضر، 10 کتاب به عنوان پرفروش ترین کتاب انتخاب شده اند و با توجه به گسترش جمعیت و پیشرفت در صنعت چاپ، امکان جابجایی این لیست به زودی قابل پیش بینی خواهد بود.

در لیست زیر پنج کتاب بیش از 100 میلیون نسخه فروش داشته اند و پنج کتاب بین 70 تا 85 میلیون نسخه و این آمار به علت وجود مشتری برای این کتابها دائما در حال افزایش است.

1- “داستان دو شهر”، اثر چارلز دیکنز، فروش 220 میلیون نسخه

پرفروشترین کتابی که تاکنون در تاریخ به فروش رفته، رمانی است از چارلز دیکنز به نام داستان دو شهر. این رمان اولین بار در سال 1859 میلادی چاپ شد و تاکنون توسط ناشران مختلف به چاپ رسیده و اخیرا نیز در سال 2011 توسط انتشارات پنگوئن با تیراژ بالا به چاپ رسید. این رمان، جوانی کشاورز زاده را تحت تعالیم اشرافیگرائیهای فرانسوی در سالهای منتهی به انقلاب و خشونتهای انقلابیون را نسبت به اشراف سابق، در سالهای اول انقلاب فرانسه به تصویر میکشد. در این جریانات ماجرای چند نفر دنبال میشود، از همه مهمتر چارلز دارنه، اشرافی فرانسوی سابق که علی رغم ذات خویش، قربانی هیجانات ضد تبعیض انقلاب می‌شود و سیدنی کارتن، وکیلی بریتانیایی که فراری است و تلاش می‌کند زندگی ناخوشایندش را با عشق به همسر دارنه، لوسی مانه نجات دهد.2- “ارباب حلقه ها”، اثر جان رونالد تالکین، فروش 150 میلیون نسخه

رمان ارباب حلقه ها اولین بار در سال 1954 میلادی به چاپ رسید و تاکنون بیش از 150 میلیون نسخه در سراسر جهان فروش داشته است. تاکلین استاد زبانشناسی دانشگاه اکسفورد با استفاده از دانشش در زمینه زبان، رمانی سه گانه خیالی و حماسی نوشت. از شخصیت‌های معروف داستان می‌توان به آراگورن و سائورون اشاره کرد. آراگورن پسر آراتورن که از نژاد نومه نور است، وارث پادشاهی فراموش شده الندیل و ایزیلدور در سرزمین میانه ‌است. آراگورن بعد از نابود شدن سایرون به عنوان شاه اله سار تاجگذاری کرد و صلح را به ارمغان اورد. ارباب تاریکی یا سائرون شخصیت منفی اصلی اثر است و کسی است که حلقه‌ٔ یکتا را برای کنترل نوزده حلقهٔ دیگر قدرت ساخته ‌است و بنابر همین مساله «ارباب حلقه‌ها» خوانده می‌شود.
سه گانهٔ تالکین در ایران اولین باز توسط رضا علیزاده ترجمه و به سال ۱۳۸۲ توسط انتشارات روزنه به چاپ رسید.3- “هابیت”، یا آن‌جا و بازگشت دوباره، اثر جان رونالد تالکین، فروش 115 میلیون نسخه

سومین کتاب پرفروش تاریخ نیز نوشته تالکین نویسنده ارباب حلقه ها است. این رمان در فضایی اوهامی و تخیلی و در اصل برای کودکان نوشته شده بود. این کتاب داستان یک هابیت است به نام بیلبوبگینز. هابیت ها گونه‌ای از موجودات تخیلی در رمان‌های تالکین هستند که در سرزمین میانه زندگی می‌کنند. وی درگیر ماجرایی می‌شود تا سهمی از گنجی را به دست آورد که به دست اژدهایی به نام اسماگ افتاده است. کتاب در ۲۱ سپتامبر ۱۹۳۷ منتشر شد و برنده جایزه نیویورک هرالد تریبون برای بهترین داستان تخیلی جوانان شد. این کتاب هنوز هم پرطرفدار است و به عنوان یک نمونه کلاسیک کتاب‌های کودکان شناخته می‌شود.
این کتاب نیز در ایران توسط رضا علیزاده و توسط نشر روزنه در سال 1385 منتشر شده است.4- رویای تالار سرخ، اثر کائو ژوکین، فروش 110 میلیون نسخه

رویای تالار سرخ یا رویای خانه سرخ رمانی است نوشته کائو ژوکین، نویسنده چینی قرن هجدهم. این کتاب از شاهکارهای ادبیات کلاسیک چین بشمار می‌آید که در زمان دودمان چینگ نوشته شده‌ است. در مورد این کتاب دو دیدگاه وجود دارد. یکی آنکه کتاب بر اساس زندگی نامه شاعر منچو قرن هفدهم نالان هیسنگ ته نوشته شده‌ است و دیگر آنکه کتاب زندگی نامه خود نویسنده است.
اهمیت این رمان به سبب شخصیت پردازی برای تعداد زیادی از قهرمانان داستان، ساختار روانشناسانه قابل توجه ‌است. همچنین این رمان از جهت پرداختن به جزییات زندگی اشرافی چین قرن هجدهم و ساختار طبقاتی اشراف قابل توجه است. این رمان پرفروشترین کتاب غیر انگلیسی جهان نیز بشمار می رود.5-  “و سپس هیچ کس نبود”، اثر آگاتا کریستی، فروش 105 میلیون نسخه

آگاتا کریستی نویسنده انگلیسی مشهور داستان‌های جنایی و ادبیات کارآگاهی است و هر کتابی که می نوشت به سرعت و با نسخه های بالا به فروش می رفت. او در مجموع 66 رمان جنایی نوشت. داستان‌های آگاتا کریستی، بخصوص آن دسته که درباره ماجراهای کارآگاه هرکول پوآرو و یا خانم مارپل هستند، نه تنها لقب «ملکه جنایت» را برای او به ارمغان آوردند بلکه وی را به ‌عنوان یکی از مهم‌ترین و مبتکرترین نویسندگانی که در راه توسعه و تکامل داستان‌های جنایی کوشیده‌اند نیز معرفی و مطرح کردند. از روی رمانهای او فیلم و سریالهای زیادی نیز ساخته شده است. رمان “و سپس هیچ‌کس نبود” اولین بار در سال 1939 به نام “ده کاکاسیاه کوچک” چاپ رسید اما در چاپ های بعدی نام آن به دلیل عنوان تحقیر نژادی آن تغییر کرد.6- “شیر، جادوگر و گنجه”، اثر کلایو لوئیس، فروش 85 میلیون نسخه

نویسنده مشهور ایرلندی در سال 1950 کتابی منتشر کرد که به سرعت به یکی از کتابهای محبوب انگلیسی زبانان تبدیل شد.
وی استاد کرسی انگلستان قرون وسطی و رنسانس در دانشگاه کمبریج بود و در طول عمر خود در زمینه‌های گوناگون ادبیات آثار بسیاری پدید آورد که اکثر کتاب‌های او دربارهٔ الاهیات مسیحی، و ادبیات قرون وسطا و دوران رنسانس است.
چهار کودک به نام های، پیتر، سوزان، ادموند و لوسی، در جنگ جهانی دوم از لندن به بیرون شهر، نزد پروفسور پیری در خانه ویلایی بزرگی فرستاده می شوند. لوسی کوچک ترین کودک، وارد گنجه ای می شود که به سرزمین پوشیده از برفی راه دارد. آن جا با یک فون به نام تومنوس آشنا می شود که به او می گوید نام این سرزمین نارنیا است، و جادوگر سفید پلید بر آن حکومت می کند و کاری کرده که همیشه زمستان باشد. لوسی نزد برادرها و خواهرش بر می گردد، آن ها باید کاری کنند تا نارنیا نجات یابد.
این رمان که مخاطب آن کودکان هستند با استقبال بزرگسالان نیز روبرو شد و در واقعا جزو مجموعه سرگذشت نارنیا است.7- “او: تاریخ یک ماجراجویی”، اثر هنری هگارد، فروش 83 میلیون نسخه

این رمان در سال 1887 به صورت سریالی در مجله گرافیک به چاپ رسید و به دلیل استقبال فوق العاده خوانندگان به صورت کتاب به چاپ رسید و تاکنون نیز در حال تجدید چاپ است. این اثر یکی از آثار کلاسیک ادبیات تخیلی است. این رمان که زاویه راوی اول شخص بیان می شود شرح سفر شخصی به نام هوراس هولی و همراهش به یک سلسله پادشاهی گمشده در قاره آفریقا است. آنها با قبایل اولیه و ملکه ای رازآمیز برخورد می کنند و عبارت او در واقع اشاره به همین ملکه است.8- “شازده کوچولو”، آنتون دو سنت اگزوپری، فروش 81 میلیون نسخه

شازده کوچولو یا شهریار کوچولو داستانی است به زبان فرانسوی نوشته آنتوان دو سن اگزوپری است. این داستان از معروف‌ترین داستان‌های کودکان و سومین داستان پرفروش قرن بیستم در جهان همچنین یکی از پرفروش ترین کتاب های تمام دوران ها است. در این داستان اگزوپری به شیوه‌ای سورئالیستی و به بیان فلسفه خود از دوست داشتن و عشق و هستی می‌پردازد. طی این داستان اگزوپری از دیدگاه یک کودک، که از سیارکی به نام ب۶۱۲ آمده، پرسشگر سوالات بسیاری را از آدم‌ها وکارهای آن‌ها مطرح می‌کند. این اثر به بیش از ۱۵۰ زبان مختلف ترجمه شده‌است. این کتاب اولین بار در سال 1943 به چاپ رسید.
شازده کوچولو ترجمه‌های متعددی به زبان فارسی دارد که در این میان ترجمه‌های احمد شاملو (که وی نام مسافر کوچولو را برای ترجمه خود برگزید)، محمد قاضی و ابوالحسن نجفی معروف‌ترند. ابوالحسن نجفی توانسته‌است لحن شاعرانهٔ متن اصلی را در ترجمه‌اش نیز حفظ کند. همچنین احمد شاملو در سال 1359 نوار صوتی داستان مسافر کوچولو (شاهزاده کوچولو)را همراه با کتاب، با موسیقی گوستاو مالر منتشر می کند.9- “رمز داوینچی”، اثر دن براون، فروش 80 میلیون نسخه

رمز داوینچی نام رمانی کارآگاهی و ماجرایی است از نویسنده آمریکایی، دن براون که از فروش و استقبال گسترده‌ای در سراسر جهان برخوردار بوده‌است و در فاصله چند سال پس از چاپ آن در سال 2003 میلادی، یک فیلم سینمایی و یک بازی ویدئویی هم بر اساس آن ساخته شده‌است. این کتاب قسمت دوم از سه‌گانه براون است. قسمت اول آن در سال ۲۰۰۰ با نام «فرشتگان و شیاطین» به چاپ رسید. قسمت سوم از سه‌گانه براون نیز با نام «نماد گمشده» درسال ۲۰۰۹ به چاپ رسید. در این کتاب اطلاعاتی درباره خدای مونث، ادیان پگانی، دین یهودی و دیر صهیون وجود دارد. رمان توسط چند مترجم در ایران به چاپ رسیده است اما در پی اعتراض شماری از روحانیون مسیحی ایران، چاپ این کتاب ممنوع شده است.
این کتاب شدیداً علیه کلیسای کاتولیک، واتیکان، پاپ و گروه مذهبی اپوس دئی است و از همین رو گروه‌های مختلف مسیحی و علیه آن واکنش نشان داده‌اند.
ماجرای داستان حول یک تئوری خاص در مورد تاریخ مسیحیت می‌گردد که پیش از این کتاب نیز در موردش صحبت شده است و تاریخ‌دانانی با آن موافقند. کتاب «خون مقدس، جام مقدس» منبع اصلی براون برای این تئوری‌ها بوده است. طبق این تئوری عیسی مسیح با مریم مجدلیه ازدواج کرده است و صاحب فرزند شده است و کلیسای کاتولیک و واتیکان با اطلاع از این قضایا قصد در پنهان کردن آن‌ها داشته‌اند. در ضمن «جام مقدس» نه یک شیئی بلکه خود مریم مجدلیه است.10- “بیندیشید و ثروتمند شوید”، اثر ناپلئون هیل، فروش 70 میلیون نسخه

این کتاب که در لیست ده کتاب پر فروش تاریخ جهان جای گرفته اثری غیرداستانی است که به موضوع روانشناسی فردی و باور قدرت فردی می پردازد. در این کتاب نویسنده تلاش داشته تا شیوه های ثروتمند شدن را به خوانندگان یاد بدهد و نکته قابل توجه این کتاب این است که منظور از ثروت فقط پول نیست، بلکه هر چیز خوب در زندگی مثل سلامتی ، دوست خوب ، همسر خوب و … نمادی از ثروت است و نداشتن هر کدام از اینها به منزله فقر خواهد بود.
این کتاب اولین بار در سال 1937 میلادی منتشر شد و در ایران نیز توسط مهدی قراچه داغی و نشر شباهنگ در سال 1388 ترجمه شد.

پرفروش ترین کتاب ها در طول تاریخ

 http://www.bartarinha.ir/
در این مطلب قصد داریم پرفروش ترین کتاب ها یا رمان ها در سرتاسر دنیا در دهه ها و قرن های اخیر را برایتان معرفی کنیم. این معیار که غالب جوامع مختلف در نسل های مختلف، یک کتاب را پسندیده باشند قطعا یکی از بهترین و معتبرترین لیست های «کتاب های واجب برای خواندن» را شکل خواهد داد.
برترین ها – سولماز محمودی:  اگر یک کتابخوان حرفه ای نباشید و بخواهید کتابی در دست بگیرید و مطالعه کنید و از طرفی فرد خبره ای هم اطرافتان نداشته باشید، مجبورید به لیست های مختلف مراجعه کنید. اما فراوانی این لیست ها که بر اساس معیارهای مختلف و توسط افراد با سلایق متفاوت تهیه شده اند، شما را بیش از پیش گیج خواهد کرد. ما به کمک شما آمده ایم و در این مطلب قصد داریم پرفروش ترین کتاب ها یا رمان ها در سرتاسر دنیا در دهه ها و قرن های اخیر را برایتان معرفی کنیم. این معیار که غالب جوامع مختلف در نسل های مختلف، یک کتاب را پسندیده باشند قطعا یکی از بهترین و معتبرترین لیست های «کتاب های واجب برای خواندن» را شکل خواهد داد. پس بجنبید و لذت خواندن کتاب های زیر را از دست ندهید.
1. «داستان دو شهر» اثر چارلز دیکنز
“آزادی، برابری، برادری، یا مرگ؛ .. مرگ آسان ترین چیزی است که بر من ارزانی می داری، ای گیوتین!”
دکتر مانِت که حالا دیگر ساخورده شده، بعد از 18 سال که به عنوان زندانی سیاسی در باستیل حبس بوده، بالاخره آزاد می شود و در انگلستان به دخترش می پیوندد. در آنجا، زندگی دو مرد بسیار متفاوت، چارلز دارنی، سلطنت‌طلب تبعیدی فرانسوی و سیدنی کارتن، یک وکیل بدنام اما برجستۀ انگلیسی، به خاطر عشقشان به لوسی مانت دچار آشوب می شود. آنها بر خلاف میلشان، از جاده های آرام لندن به خیابان های کینه‌توز و خونین پاریس، در اوج سلطۀ وحشت، کشیده می شوند و خیلی زود خود را زیر سایۀ مرگ آور “گیوتین” می بینند.
 

2. «ارباب حلقه ها» اثر جی. آر. آر. تالکین
سه گانۀ تالکین – «یاران حلقه»، «دو برج» و «بازگشت پادشاه» – یک شاهکار نبوغ آمیز است. این کتاب با بیشترین تعداد خواننده ها و تأثیرگذارترین فانتزی حماسی در تمام زمان ها، همچنین یکی از به یاد ماندنی ترین و محبوب ترین قصه هایی است که تاکنون گفته شده است. «ارباب حلقه ها» که در سال 1954 به چاپ رسید، چارچوبی را تنظیم کرده است که تمام فانتزی های حماسی و جستجو محور پس از آن بر اساس آن ساخته شده اند.
هابیت جوان، فرودو بگینز، با اصرار ساحر مرموز، گاندالف، برای نابود کردن حلقۀ یگانه، راهی سفری فوری و به طرزی باورنکردنی خیانت آمیز می شود. این حلقه که قرن ها پیش به دست ارباب تاریکی، سائورون، ساخته و گم شده است، سلاح شیطان است و سائورون ناامیدانه قصد دارد آن را به او بازگردانند.
اگر ارباب تاریکی یک بار دیگر این حلقه را به دست آورد، خشم خود را در سراسر سرزمین میانه خواهد گسترد. تنها راه جلوگیری از تحقق این سرنوشت ناگوار، بازگرداندن حلقه به موردور است، یعنی تنها جایی که می توان آن را نابود کند. بدبختانه، موردور نیز استراحتگاه سائورون است.
خواندن ارباب حلقه ها نه تنها برای علاقمندان به فانتزی، بلکه برای دوستداران ادبیات کلاسیک نیز ضروری است.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

3. «شازده کوچولو» اثر آنتوان دو سنت اگزوپری
«شازده کوچولو» تمثیلی اخلاقی و اتوبیوگرافی معنوی است که بیشتر از تمام کتاب های فرانسوی زبان ترجمه شده است. این کتاب، با افسونی بی پایان، داستان پسرکی را می گوید که امنیت ستارۀ کوچک خود را رها کرده تا در جهان سفر کند و در برخورد هایی شگفت آور از خیال پرستی رفتار های بزرگسالان آگاه می شود. ادیسۀ شخصی او در سفر به سیارۀ زمین و ماجرا های بعدی آن به اوج خود می رسد.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

4. «هابیت» اثر جی. آر. آر. تالکین
داستان هابیت، در زمان کم رنگ شدن دنیای موجودات افسانه ای و قدرت گرفتن حکومت انسان ها قرار دارد. داستان در مورد هابیت خانه دوستی به نام بیلبو بگینز است که بر طبق یک درخواست، برای گرفتن سهم خود از گنجی گرانبها که توسط اسماگ اژدها محافظت می شود، به سفر می رود. سفر بیلبو، او را از سرزمین آرام و راحت به محیطی شیطانی می برد.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

5. «رویای اتاق سرخ» اثر کائو شوئکین
«رویای اتاق سرخ» برای بیشتر از یک قرن و نیم، در چین بزرگ ترین رمان شناخته می شد، داستان عشق رومئو و ژولیت چینی و پرتره ای از یکی از بزرگ ترین تمدن های جهان.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

6. «و سپس هیچکس نبود» اثر آگاتا کریستی
«ابتدا، ده نفر بودند» – دسته بندی عجیبی از غریبه هایی که به عنوان مهمانان آخر هفته به جزیره ای شخصی در خارج از ساحل دوون دعوت شده اند. میزبان آنها، میلیونری عجیب و غریب است که هیچ کدام او را نمی شناسند و خود در خانه حضور ندارد.
تنها وجه مشترک این مهمانان گذشته ای گناه آلود است که تمایلی به افشای آن ندارند و رازی که سرنوشت شوم آنها را تضمین خواهد کرد. زیرا هر کدام هدف قتل هستند. آنها یکی یکی شکار می شوند. قبل از این که هفته به پایان برسد، هیچ کس باقی نخواهد ماند. و تنها مرده ها از سوء ظن در امانند.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

7. «شیر، جادوگر، و کمد لباس» (سرگذشت نارنیا) اثر سی. اس. لوئیس
آنها دری را باز می کنند و وارد دنیایی دیگر می شوند. نارنیا … سرزمینی در پس کمد لباس، کشوری اسرار آمیز که تنها پیتر، سوزان، ادموند و لوسی آن را می شناسند… جایی که ماجراها از آنجا شروع می شود.
لوسی اولین کسی است که از راز کمد خانۀ قدیمی پروفسور باخبر می شود.
اولین بار که او ماجراهایش را در سرزمین نارنیا تعریف می کند، کسی حرف او را باور نمی کند. اما خیلی زود، ادموند و بعد پیتر و سوزان به جادوی کمد پی می برند و با اصلان، شیر بزرگ، دیدار می کنند. در یک چشم بر هم زدن، زندگی آنها برای همیشه دگرگون می شود.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

8. «او» اثر اچ. رایدر هاگارد
«او» داستان استاد کمبریج هورس هالی و نگهبان او لیو وینسی و سفر آنها به یک امپراتوری گمشده در آفریقا است. دلیل اصلی سفر آنها بستۀ اسرارآمیزی است که پدر لیو به او سپرده تا در روز تولد 25 سالگی اش آن را باز کند؛ بسته حاوی تکه ای از یک کوزۀ سفالی و اسنادی است که رازی قدیمی را دربارۀ خانوادۀ وینسی در بر دارند.
هالی و لیو سرانجام به آفریقای شرقی می رسند و در آنجا به نژادی بدوی از بومیان و یک ملکۀ سفیدپوست اسرارآمیز، عایشه، بر می خورند که این ملکه به عنوان “او”ی توانای مطلق و “اویی که باید اطاعت شود” بر آنها حکومت می کند و رابطه ای ناشناخته با لیوی جوان دارد.
این داستان بیانگر بسیاری از مفاهیم نژادی و تحولی مربوط به اواخر دوران ویکتوریایی، مخصوصاً مفاهیم تباهی و انحطاط نژادی در پایان قرن است. رمان با ترسیم چهرۀ “او”، به طور خاص، به مفاهیم اقتدار زنانه و رفتار زنانه پرداخته است و به خاطر معرفی خاص خود از زن بودن، به طور یکسان تحسین و انتقاد دریافت کرده است.
پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1) (عکس ها ناقص)

9. «رمز داوینچی» اثر دن براون
رمزی هوشمندانه پنهان در آثار لئوناردو داوینچی. گردشی مأیوسانه در کلیساها و قلعه های اروپا. حقیقتی عجیب که قرن ها مخفی مانده … و سرانجام آشکار می شود. رابرت لانگدن، استاد نشانه شناسی هاروارد، زمانی که در پاریس به سر می برد، سحرگاه با زنگ تلفنی از خواب بیدار می شود.
نگهبان سالخوردۀ لوور داخل موزه به قتل رسیده و بدنش پوشیده از نشانه های گیج کننده است. زمانی که لانگدن و رمزگشای با استعداد فرانسوی، سوفی نوو، معماهای عجیب را دسته بندی می کنند، در کمال تعجب به کشف دنباله ای از سرنخ ها در آثار داوینچی می رسند؛ سرنخ هایی که برای همه قابل دیدن هستند اما به طرز هوشمندانه ای توسط نقاش در نقاشی ها پنهان شده اند.
شگفت‌انگیزتر آن که نگهبان کشته شده عضو دیر صهیون – یک انجمن مخفی که اعضای آن عبارت بوده اند از آیزاک نیوتن، ویکتور هوگو و داوینچی- بوده و از راز تاریخی هولناکی نگهبانی می کرده است. این حقیقت کهن و انفجاری به شرطی برای همیشه از بین خواهد رفت که لانگدن و نوو بتوانند، همزمان با اجتناب از دشمنی بدون چهره که بر تمام حرکات آنها سایه انداخته، این معمای پر پیچ و خم را رمزگشایی کنند.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

10. «بیاندیشید و ثروتمند شوید» اثر ناپلئون هیل
کتاب «بیاندیشید و ثروتمند شوید» “پدر بزرگ ادبیات انگیزشی” نامیده شده است. این اولین کتابی بود که جسورانه پرسید “چه چیزی از ما یک برنده می سازد؟” مردی که این سؤال را پرسید و به پاسخ آن گوش داد، ناپلئون هیل، اکنون خود در بالاترین رده های برنده های جهان به شمار می رود. معروف ترین معلم موفقیت “دارایی و بیشترین قسمت از یک عمر تلاش” خود را برای تولید “قانون موفقیت” صرف کرد، فلسفه ای که اساس کتاب های او را تشکیل می دهد و در این کتاب به خوبی خلاصه شده است.
در کتاب اصلی که در سال 1937 منتشر شد، هیل برای ترسیم اصول خود داستان هایی از اندرو کارنگی، تامس ادیسون، هنری فورد و دیگر میلیونرهای هم‌عصر خود آورده است. در نسخۀ بروز شدۀ کتاب، دکتر آرتور آر. فل، مؤلف، سخنران و مشاور در مدیریت منابع انسانی و کارشناس به کارگیری تفکر هیل، با زبردستی حکایت هایی از به ثروت رسیدن میلیونرها و میلیاردرهایی مانند بیل گیتس، مری کِی اَش، دیو تامس و سر جان تمپلتون را در هم آمیخته است. واژگان و مثال های منسوخ یا رمزآلود نیز به درستی با واژگان جدید جایگزین شده اند تا هر گونه مانعی برای نسل جدید خوانندگان از بین برود.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

11. «ناتور دشت» اثر جِی. دی. سلینجر
 قهرمان و راوی کتاب «ناتور دشت» نوجوانی شانزده ساله اهل نیویورک به نام هولدن کالفیلد است. او، بنا به شرایطی، مدرسۀ مقدماتی خود را در پنسیلوانیا ترک می کند و سه روز در نیویورک مخفی می شود. این پسر همزمان هم خیلی ساده و هم خیلی پیچیده به نظر می رسد، به طوری که نمی توانیم به راحتی دربارۀ او و داستانش تفسیری نهایی داشته باشیم. شاید بی نقص ترین چیزی که بتوان در مورد هولدن گفت، این است که او در دنیایی متولد شده است که نه تنها به شدت مجذوب زیبایی است، بلکه ناامیدانه به آن آویخته است.
در این رمان صداهای بسیاری وجود دارد: صدای کودکان، صدای بزرگسالان، صداهای زیرزمینی، اما شیواترین آنها صدای هولدن است. او با عبور از زبان عامیانۀ خود، همچنان با وفاداری شگفت انگیزی نسبت به آن، فریاد روشنی از رنج و لذت بر می آورد. با این حال، مثل بیشتر عاشق ها، دلقک ها و شاعران تراز بالا، بیشترین سهم رنج و درد را برای خود نگه می دارد. لذت را با تمام وجود می بخشد یا از خود دور می کند. بنابراین این خواننده است که می تواند به نحوی این شادی را از آن خود کند.
این رمان کلاسیک جی. دی. سلینجر دربارۀ نگرانی و طغیان دورۀ نوجوانی، اولین بار در 1951 منتشر شد. مجلۀ تایم در سال 2005، این رمان را در فهرست 100 رمان برتر انگلیسی زبان نوشته شده در سال های بعد از 1923 قرار داد. نشریۀ مادرن لایبرری و خوانندگان آن نیز آن را یکی از 100 رمان برتر قرن بیستم دانستند. این رمان پیوسته در دادگاه ها به دلیل استفادۀ آزادانه از ناسزا و طرح مسایل جنسیتی مورد مشاجره بوده و رمانی است که در سال های 1950 و 1960، هر پسر نوجوانی خواهان خواندن آن بود.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

12. «کیمیاگر» اثر پائولو کوئلیو
رمان دلفریب پائولو کوئلیو الهام بخش طرفداران خود در سراسر دنیا بوده است. این داستان، که با سادگی قدرتمند و حکمت الهام بخش خود خیره کننده است، دربارۀ چوپانی آندلسی به نام سانتیاگو است که در جستجوی گنجی مدفون در اهرام، از شهر خود در اسپانیا به بیابانی در مصر سفر می کند. در راه به زنی کولی، مردی که خود را پادشاه می خواند، و یک کیمیاگر بر می خورد و همۀ این افراد او را در مسیر جستجو راهنمایی می کنند.
هیچ کس نمی داند که گنج سانتیاگو چیست یا این که آیا سانتیاگو خواهد توانست بر موانع سر راه خود فائق آید یا نه. اما آن سفری که برای یافتن متاع دنیوی آغاز شده بود، به کشف گنجینه ای منجر شد که در طول این سفر به دست آمد. داستان با شکوه، هیجان انگیز و عمیقاً انسانی سانتیاگو عهدی ابدی با قدرت تحول‌گر رویاها و اهمیت گوش سپردن به ندای قلبمان است.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

13. «گام هایی به سوی مسیح» اثر الن جی. وایت
هزاران نفر به کمک این کتاب کوچک، «گام هایی به سوی مسیح»، با عیسی مسیح آشنا شده اند. و این کتاب تعداد بیشتری را یاری کرده است، از جمله کسانی را که سالها با وی (مسیح) گام برداشته اند، تا او را بهتر بشناسند.
گام هایی به سوی مسیح با هنر پوشش حساس فرهنگی که عاری از کلیشه است و به زیبایی ارائه شده، عیسی را نجات دهندۀ دنیا معرفی می کند. عیسی دوست همگان است و این دوستی به پیام موجود در کلمات این کتاب پرفروش الهام بخش اعتبار می بخشد.
پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1) (عکس ها ناقص)

14. «لولیتا» اثر ولادیمیر ناباکوف
هامبرت هامبرت – دانش پژوه، زیبایی گرا و احساساتی – کاملاً و از ته دل عاشق لولیتا هیز، دختر 12 ساله زن صاحبخانه اش شده است. هامبرت که ناگفته با ازدواج با خانم هیز موافقت می کند تا نزدیک لولیتا بماند، در ادامۀ این عشق بسیار رنج می کشد؛ اما زمانی که خود لو جایی دیگر شروع به جلب توجه می کند، به نام عشق او را با خود به سفری ناگوار و ناامیدانه در جاده های صحرایی می برد. لولیتا، این داستان خنده دار، درخشان، اندوه آور و سرشار از بازی های هوشمندانه با کلمات، شاهکار معصومانه و فراموش نشدنی ناباکوف است.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

15. «هایدی» اثر جوآنا اسپایری
هایدی یتیم با پدربزرگ زمخت اما مهربان خود در کوه های سوییس زندگی می کند و پیتر بز چران دوست او است. او زندگی آرامی را می گذراند تا این که وادار می شود کوهستان آشنا را برای زندگی با دختری بیمار در شهر ترک کند. آیا هایدی دوباره پدربزرگش را خواهد دید؟ این کتاب داستانی کلاسیک دربارۀ بزرگ شدن، دوستی و عشق خانوادگی یک دختر جوان است.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

16. «مراقبت از نوزاد و کودک» اثر بنجامین اسپاک
اثری کلاسیک که با زمان رشد می کند. برای 65 سال، والدین به توصیه های استادانۀ متخصص مشهور اطفال، دکتر بنجامین اسپاک، تکیه کرده اند. اما در حالی که کودکان عوض نمی شوند، مسائل و نگرانی های مربوط به آنها تغییر می کنند. دکتر رابرت نیدلمن، که خود یک متخصص درجه یک است، به تازگی این اثر کلاسیک نامحدود را برای استفادۀ تمام والدینی که کودکانشان را در دنیای در حال تغییر ما بزرگ می کنند، بروز رسانی کرده و توسعه داده است.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)
این کتاب در عین حال که هنوز هم در مورد موضوعات قدیمی مانند مراقبت از کودک جدید، و همچنین تصادف، بیماری و آسیب ها توصیه های اطمینان بخشی ارائه می دهد، اطلاعات گسترده ای نیز در مورد بسیاری از مسائل جدید در بر دارد، از جمله:
•    نظر پیشرفتۀ پزشکی در مورد ایمن سازی
•    چاقی و تغذیه
•    تنوع فرهنگی و ساختارهای خانوادگی غیر سنتی
•    توسعۀ یادگیری و مغز کودکان
•    جدیدترین تفکرات دربارۀ کودکان با نیازهای ویژه
•    سلامتی محیطی
•    اختلالات رایج مانند  ADHD(اختلال کم توجهی-بیش فعالی)، افسردگی و اوتیسم-به همراه داروها و مداخلات رفتاری
•    کودکان و رسانه ها، از جمله بازی های الکترونیکی
•    مقابله با استرس خانواده
•    و بسیاری موارد دیگر
این راهنمای ارزشمند، با واژه نامه ای به روز از داروها و فهرستی معتبر از قابل اعتماد ترین منابع آنلاین، بهترین راهنما بعد از قانون شمارۀ 1 دکتر اسپاک است: “به خودتان اعتماد کنید. شما بیشتر از آنچه که فکر بکنید، می دانید.”

17. «آن شرلی از گرین گیبلز» اثر ال. ام. مونت‌گومری
آن شرلی سرزنده و مو قرمز محبوب همه، ماجرای خود را در گرین گیبلز، مزرعه ای در بیرون از اَوون‌لی واقع در جزیرۀ پرنس ادوارد آغاز می کند. وقتی این دخترک کک مکی متوجه می شود که کاتبرت های پیر در اصل قصد داشته اند به جای او یک پسر را به فرزندی بگیرند، شروع به تلاش برای متقاعد کردن آنها، و در نتیجه خواننده داستان، می کند.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

18. «زیبای سیاه» اثر آنا سیول
یک اسب مسلماً یک اسب است مگر این که این اسب «زیبای سیاه» باشد. کودکان عاشق حیوانات در طول این قرن به زیبای سیاه علاقمند بوده اند و شکی نیست که در آینده نیز این علاقه ادامه خواهد داشت. با این که این اثر کلاسیک آنا سیول تصویری روشن از لندن در سال های پایانی قرن 19 ترسیم می کند، پیام او جهانی و همیشگی است: حیوانات به انسان ها خدمت خواهند کرد، به شرطی که با آنها با ملاحظه و مهربانی رفتار شود.
«زیبای سیاه» داستان زندگی طولانی و متنوع این اسب را می گوید: از زمانی که کره اسبی اصیل در یک علفزار دلپذیر بوده تا وقتی که اسب باوقار کالسکه متعلق به یک نجیب زاده است و بعد زمانی که اسب کابینی می شود که به طرز دردناکی از او کار کشیده می شود. سیول در جریان این داستان، به شیوه ای لطیف و قرن نوزدهمی، بدرفتاری با حیوانات را ملامت می کند. خواننده های جوان سرنوشت های زیبای سیاه را، خوب و بد، با صاحبان مهربان و صاحبان بی رحم، دنبال خواهند کرد. کودکان به راحتی می توانند از رابطۀ انسان و اسب به رابطۀ انسان و انسان پل بزنند و متوجه شوند چگونه مراعات حال دیگران می تواند به نفع همه باشد.
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

19. «نام گل سرخ» اثر اومبرتو اِکو
سال 1327 است. فرانسیسکن ها در یک صومعۀ ثروتمند ایتالیایی مشکوک به ارتداد هستند و برادر ویلیام باسکرویل وارد تحقیق می شود. زمانی که مأموریت ظریف او ناگهان با هفت مرگ عجیب مخدوش می شود، برادر ویلیام تبدیل به کارآگاه می شود. ابزار های او عبارتند از منطق ارسطو، الهیات آکویناس و بینش تجربی راجر بیکن که همه با شوخ‌طبعی کنایه آمیز و کنجکاوی بی رحمانه ای به تیزی لبۀ درخشان تیغ شده اند.
او شواهد را جمع آوری می کند، نماد های سری و دست نوشته های اسرارآمیز را رمزگشایی می کند و در دخمۀ پر پیچ و خم و وهم آلود صومعه جستجو می کند، جایی که “جالب ترین اتفاق ها شب ها در آن رخ می دهند.”
 پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

20. «فرود عقاب» اثر جک هیگینز
آدولف هیتلر درمانده یک دستور غیرممکن صادر می کند: ربودن یا کشتن وینستون چرچیل. یک قهرمان بی آبروی جنگ این مأموریت را برای یک گروه از کماندوها دریافت می کند. در یک دهکده ساحلی آرام، بیوه ای زیبا و یک قاتل تعلیم دیدۀ ارتش جمهوری خواه ایرلند، اقدام نهایی خیانت را پایه ریزی می کنند. در 6 نوامبر 1943، برلین پیام رمزی “عقاب فرود آمده است” را دریافت می کند.
پرفروش ترین کتاب های دنیا در کل تاریخ (1)

دیدگاهتان را بنویسید