راهکارهای خانگی درمان دیابت
فرنوش هادی نژاد

درمان انواع دیابت با رژیم غذایی و چند ترفند ساده دیگر

میلیون ها نفر در سراسر جهان به بیماری دیابت مبتلا هستند. این افراد هر روز با مشکلات و عوارض دیابت دست و پنجه نرم می کنند. سهل انگاری در درمان دیابت می تواند منجر به کوری، بیماری کلیوی، آسیب رگ های خونی، عفونت، بیماری قلبی، آسیب سیستم عصبی، فشار خون بالا، سکته مغزی، قطع عضو یا کما شود. در ادامه اینفوسلامت شما را با راهکارهایی ساده جهت درمان دیابت به صورت طبیعی و کنترل قند خون آشنا می کند.


دیابت

مواد غذایی طبیعی خام

مواد غذایی طبیعی خام بهترین راه برای درمان انواع دیابت به حساب می آید. این مواد غذایی آنزیم های خود را داشته و با مواد شیمیایی ترکیب نشده اند. غذاهایی مانند جوانه، میوه، آبمیوه، آجیل و غیره می توانند به صورت خام مصرف شوند. تغذیه سرشار از فیبر به بدن کمک می کند تا شکر را به آرامی جذب کرده و باعث تعادل سطح قند خون می شود. فیبر محلول به خوبی سطح قند خون را تثبیت می کند. سیب، زرد آلو، چغندر، انواع توت، هویج، مرکبات و کدو، انواع میوه و سبزیجات سرشار از فیبر محلول هستند. فیبر محلول همچنین در کاهش سطح کلسترول LDL (یکی از مشکلات افراد مبتلا به دیابت) بسیار مفید است.


قند خون

رژیم غذایی حاوی تمام مواد غذایی

رژیم غذایی دیابتی ها که شامل ترکیبی از همه انواع میوه و سبزیجات باشد منبع بسیار خوب آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین Cاست. آنتی اکسیدان ها مانع اکسیداسیون و آسیب رسیدن به دیواره های شریانی می شود. (اکسیداسیون می تواند منجر به ایجاد پلاک و بیماری های قلبی شود)


درمان دیابت

ورزش

ورزش توانایی درمان دیابت بدون نیار به دارو را دارد چرا که باعث کاهش شدت بیماری شده و به طور قابل توجهی خطر عوارض طولانی مدت دیابت را کم می کند. انرژی مورد نیاز ورزش به کاهش وزن و سلامتی نیز کمک می کند. ورزش همچنین منجر به افزایش حساسیت انسولین و در نتیجه کمک به مقابله با علت اصلی بیماری دیابت نوع 2 می شود. همچنین ورزش منظم به کاهش سطح کلسترول و فشار خون کمک می کند. پس روزانه کمی به میزان فعالیت بدنی خود اضافه کنید.


درمان دیابت

مدیتیشن

مدیتشن مقاومت انسولین را در بدن کاهش می دهد. هورمون های استرس مانند کورتیزول، آدرنالین و نورآدرنالین به تولید انسولین و قند خون شدت می بخشد. کاهش این هورمون های عصبی از طریق تکنیک های مدیتیشن به حفظ تعادل قند و انسولین در خون کمک می کند.


تغذیه

برگ های ریحان

برگ های ریحان توانایی عجیبی در کاهش سطح قند خون دارند. این برگ ها شامل آنتی اکسیدان های قوی هستند که باعث کاهش استرس اکسیداتیو می شوند. استرس در افراد دیابتی مشکلات زیادی را ایجاد می کند.


رژیم غذایی دیابتی ها

عصاره کاکتوس و بذر کتان

عصاره کاکتوس به کاهش و تثبیت قند خون و سطح انسولین کمک می کند. مصرف بذر کتان نیز باعث کاهش 28 درصدی میزان قند خون بعد از مصرف غذا می شود.


عوارض دیابت

برگ های گیاه بلوبری و دارچین

برگ های گیاه بلوبری به کاهش سطح قند خون معروف است. همچنین 1 گرم دارچین در رژیم غذایی به مدت 1 ماه باعث کاهش سطح قند خون می شود.


درمان خانگی دیابت

چای سبز

این چای تخمیر نشده و به همین دلیل شامل پلی فنول بالایی است که اثرات آنتی اکسیدانی و هیپوگلیسمی زیادی دارد. پلی فنول ها به ترشح کنترل شده قند خون کمک می کنند.


درمان گیاهی دیابت

عصاره دارچین

دارچین برای درمان دیابت در خانه معروف و شناخته شده است. برای افزایش سوخت و ساز بدن و لاغری، عصاره دارچین را با آب گرم صبح ها به صورت ناشتا بنوشید


قند خون

اسفرزه

پوسته اسفرزه معمولا به عنوان ملین استفاده می شود. زمانی که اسفرزه با آب ترکیب می شود، ماده ی ژله مانندی درست می شود. این ماده سرعت تجزیه و جذب قند خون را کاهش می دهد.


منبع: timesofindia.indiatimes.com

https://www.infosalamat.com

دیدگاهتان را بنویسید