تمیز کردن خانه | خانه تمیز زیبا به نظر می رسد ، اما پاک و بی نقص نگه داشتن خانه و آشپزخانه کار آسانی نیست. بسیاری از محصولات تمیز کننده خانگی در بازار وجود دارد که به میزان قابل توجهی کار را آسان تر می کنند. اما نمی توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که این محصولات ، پر از مواد شیمیایی خطرناک هستند. همچنین استفاده از محصولات مبتنی بر مواد شیمیایی برای سلامتی یا محیط زیست بی ضرر نیست.
راهکارهای ساده ای برای تمیز کردن خانه ، به صورت کارآمدتر و موثرتر بدون دخالت هیچ گونه مواد شیمیایی وجود دارد . تمیز کردن خانه با این روشها ، علاوه بر بی ضرر بودن ، نیازی به صرف هزینه ، برای پاک کننده های شیمیایی گوناگون نیست .

تمیز کردن خانه
تمیزکردن خانه و آشپزخانه بدون مواد شیمیایی

این راهکارها برای تمیز کردن خانه  قابل انجام است :

۱- سرکه سفید برای لکه های سخت رسوبات آبی

لکه های سخت آب به علت وجود مقدار زیادی از ذخایر معدنی مانند آهک، سیلیس و کلسیم در آب رخ می دهد. این لکه ها اغلب در سطوح شیشه ای و سرامیکی، به ویژه در حمام و آشپزخانه رخ می دهد. جمع شدن املاح معدنی در کتری را حتما دیده اید. این پوسته پوسته شدن نه تنها ظاهر دستگاه شما را خراب می کند، بلکه عملکرد آن را نیز کاهش می دهد.
شما به راحتی می توانید با استفاده از سرکه سفید از شر این رسوبات معدنی خلاص شوید.
۱- کتری برقی خود را با مقادیر برابر سرکه سفید و آب مقطر پر کنید و ۱ ساعت کنار بگذارید .
۲- محلول سرکه و آب را بجوشانید. اجازه دهید این محلول برای ۳۰ دقیقه دیگر در کتری بماند تا به کاهش میزان آهک کمک کند.
۳- محلول را دور بریزید. در صورت سرسخت بودن لکه های سخت آب ، چندین بار تکرار کنید.
۴- در نهایت، کتری را دو بار با آب معمولی یا آب مقطر بجوشانید تا بوی تند سرکه و طعم و مزه ان از بین برود.

۲ – آب و آب لیمو برای تمیز کردن مایکروویو

اگر چه مایکروویو ها پخت و پز را اسان کرده اند،اما تمیز کردن انبوه ناخالصی های پوسته مانند و سوخته ی غذا ، کار بسیار دشواری است. اما شما می توانید با عصاره یا اب لیمو داخل مایکروویو خود را مانند مایکروویو نو درخشان کنید. طبیعت اسیدی لیمو به عنوان یک پاک کننده ، خوب کار می کند.
۱- مقداری اب در ظرف ایمن مایکروویو بریزید. آب ۱تا ۲ لیمو را به آب داخل کاسه اضافه کنید. حتی می توانید یک لیمو له شده را به داخل ظرف مخصوص بگذارید.
۲- ظرف را در مایکروویو بگذارید و آن را به مدت ۳ تا ۵ دقیقه با دمای بالا روشن کنید.
۳- مایکروویو را خاموش کنید، اما درب آن را برای ۵ دقیقه باز نکنید. سپس درب را باز کنید و آن را پاک کنید.

حتما بخوانید : تمیز کردن خانه | راهنمای اسنفاده و تمیز کردن اجاق گاز و هود آشپزخانه

۳ – استفاده از نوشابه برای تمیز کردن سینک استیل و ضد زنگ آشپزخانه

تمیز و درخشان نگه داشتن سینک استیل آشپزخانه کار سختی است. با استفاده منظم، بنظر میرسد سینک تیره و چرک آلود می شود . مهم نیست چقدر شما آن را پاک می کنید، به نظرمی رسد که نمی توانید دوباره آن را مانند روز اول درخشان کنید. برای نو و درخشان نگه داشتن سینک آشپزخانه ، همیشه می توانید نوشابه را امتحان کنید . نوشابه با حذف رسوبات سخت آب و همچنین لک های چربی ازروی سینک، بدون ایجاد خش روی استیل ضد زنگ ، ان باعث درخشش و تمیزی سینک میشود.
۱- سینک آشپزخانه را با اب شستشو دهید و مقدار زیادی نوشابه را روی کل سینک بریزید
۲- ده دقیقه صبر کنید و سپس با استفاده از اسفنج نرم، سینک را پاکسازی کنید.
۳- سینک را با آب بشویید و در پایان سینک را با دستمال و روغن زیتون جلا دهید.

تمیزکردن خانه
تمیزکردن آشپزخانه با مواد طبیعی

۴- پاک کردن چراغهای مات شده جلوی ماشین

برای تمیز کردن چراغهای مات شده جلو ماشین از خمیر دندان استفاده کنید. خمیردندان برای چراغهای جلو خودرو معمول است که در طول زمان گرد و خاکی و مات شده اند. تمیز نگه داشتن چراغ جلو خودرو مهم است زیرا چراغ های کثیف می توانند دید را کاهش دهند و باعث می شود رانندگی به خصوص در شب بارانی و یا مه الود دشوار باشد.
شما می توانید از خمیر دندان استفاده کنید تا چراغ های جلو ماشین دوباره نو به نظر برسند. این کار مانند یک سمباده ، پلاستیک را جلا داده وبه از بین بردن تیرگی ها کمک میکند.
۱ – با یک پارچه گرد و غبار چراغ های جلو را تمیز کنید.
۲- بر روی چراغهای جلو اب اسپری کنید و مقداری خمیر دندان سفید بر روی آنها بمالید.
۳ – با استفاده از مسواک نرم، به آرامی خمیردندان را در سرتاسر چراغ پخش کنید و سپس چراغها را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.

۵ – چای سیاه برای پاک کردن آینه حمام

آیینه حمام بخاطر اثر انگشت و آب به سرعت جرم می گیرد. برای بدون لک و تمیز نگهداشتن آیینه لازم نیست شیشه پاک کن و حوله یا دستمال کاغذی بخرید .با استفاده منظم از چای سیاه، پارچه بدون پرز و روزنامه های باطله بدون صرف وقت و به آسانی می توانید آیینه حمام را تمیز کنید . اسید تانیک در چای سیاه بعنوان یک عنصر پاک کننده ، حل کننده چربی و کثیفی عمل می کند.
۱- دو تا سه فنجان چای سیاه دم کرده و حدود ۱ ساعت آن را کنار بگذارید.
۲- چای را به یک بطری اسپری انتقال دهید. محلول را روی یک پارچه بدون پرز اسپری کرده و از ان برای تمیز کردن آینه استفاده کنید.
۳- در نهایت، از تکه های روزنامه ،برای برق انداختن آن استفاده کنید.

۶- از نوشابه و سرکه برای باز کردن راه لوله فاضلاب استفاده کنید.

تخلیه لوله های مسدود شده کار لذت بخشی نیست. معمولا وقتی این مشکل بوجود میاید برای حل کردنش از لوله کش کمک می گیریم دفعه بعد که شما نیاز به باز کردن لوله مسدود شده دارید، لوله کش را فراموش کرده و خودتان آن را انجام دهید. برای این کار ساده و آسان فقط به نوشابه و سرکه نیاز دارید.
۱ – ابتدا، مقداری آب جوش داخل لوله بریزید و سپس، نصف فنجان نوشابه را داخل لوله بریزید .
۲- در ادامه یک فنجان سرکه سفید را به داخل لوله بریزد. اینکار باعث از بین رفتن کثیفی و چربی های داخل لوله می شود. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صبر کنید، سپس داخل لوله آب داغ بریزید.
۳ – برای جلوگیری از بسته شدن دوباره لوله در آینده، از ریختن زباله های مواد غذایی، مواد جامد و روغن های آشپزخانه تا حد امکان جلوگیری کنید.

۷- گریپ فروت برای پاک کردن وان حمام

تمیز کردن حمام، بخصوص وان حمام، کار سختی است. صابون و روغن هایی که در حین حمام استفاده می شوند می توانند باعث ایجاد لک ها چربی نامطبوعی در سراسر حمام شوند . استفاده از یک محصول شیمیایی برای تمیز کردن وان حمام ایده خوبی نیست زیرا می تواند پوست شما را تحریک کند و حتی بوی نامطبوعی در وان حمام ایجاد کنند. شما می توانید وان حمام خود را به طور طبیعی با استفاده از گریپ فروت و نمک تمیز کنید. در حالی که خواص اسیدی گریپ فروت به خلاص شدن از چربی کمک می کند، ذرات نمک کوچک به عنوان یک تمیز کننده کار خواهند کرد.
۱- گریپ فروت را نصف کنید. مقداری نمک بپاشید به مدت ۱ ساعت کنار بگذارید
۲- از آن برای پاک کردن وان حمام خود استفاده کنید و ان را از داخل به خارج بشویید.
۳- در نهایت، وان حمام را با آب بشویید.

۸ – فویل آلومینیوم برای تمیز کردن زنگ های خفیف

زنگ می تواند بر روی میله ها در حمام، چاقو آشپزخانه و یا حتی در ابزار روزمره شما ،ساخته شده از فولاد و یا آهن تشکیل شود. تمیز کردن زنگ زدگی با فویل آلومینیومی کار آسانی است. این روش کم هزینه، سطح فلز را خراشیده نخواهد کرد و زنگ زدگی را بسیار آسان از بین می برد. آلومینیوم به طور شیمیایی با زنگ زدگی واکنش نشان می دهد که به خلاص شدن از آن کمک می کند.
۱ – سطح زنگ زده را با استفاده از آب و صابون تمیز کنید.
۲ – قطعه ای از فویل آلومینیومی را به آب نمک اضافه کنید. برای تهیه آب نمک، یک قاشق چای خوری نمک را در یک کاسه کوچک پر از آب گرم اضافه کنید.
۴- فویل آلومینیوم را روی سطح زنگ زده به جلو و عقب بکشید. به طور منظم هر زمان که فویل خشک شد ان را در آب خیس کنید.
۵- با استفاده از پارچه یا حوله ، باقی مانده ان را پاک کنید.
۶- سطح را با مقداری روغن زیتون و حوله کاغذی جلا دهید.

۹ – لیمو برای تابه های چرب

هنگامی که شما به روشهای خاصی غذا می پزید یا خیلی سرخ می کنید، واضح است که ماهی تابه شما بسیار چرب می شود و تمیز کردن ظرف چرب یک کابوس است. شما می توانید با تمیز کردن ماهی تابه با لیمو، در وقت صرفه جویی کنید . طبیعت اسیدی آن علاوه بر عطر زیادی که دارد می تواند کمک کند به سرعت از شر چربی ها خلاص شوید.
۱- در ماهی تابه خود آب بریزید.
۲- چند تکه درشت لیمو را به تابه اضافه کنید. حتی می توانید ازآب لیمو استفاده کنید.
۳- آب را به مدت ۵ تا ۷ دقیقه بجوشانید.
۴- در ماهی تابه را بسته و چند ساعت ان را به کناری بگذارید و در نهایت، ظرف را با مایع ظرفشویی معمولی بشویید.

http://ruzeno.com/

دیدگاهتان را بنویسید