سفرنامه تور باکو

پیش از آنکه سفرنامه راشروع کنیم نکاتی را از شهر باکو و سفر به باکو بیان میکنیم.
هزینه : 
هزینه‌ سفر به باکو خیلی  زیاد نیست و مناسب است  و می‌توانید بدون این که نگران  هزینه سفرتان باشید ،شهر زیبای باکو  پایتخت آذربایجان را بگردید.
پرواز : باکو شهری در همین نزدیکی است در نتیجه زمان پرواز به باکو بسیار  کوتاه است به همین خاطر بلیط هواپیمای باکو نیز  نسبتا ارزان است .
هتل : اگر به دنبال یک هتل‌  معمولی با قیمت مناسبی هستید باید بگوییم که پیدا کردن این هتل در باکو کار سختی نیست . مسلم است که هر چه هتل لوکس تری بخواهید هزینه بیشتری نیز باید بپردازید اما در کل قیمت هتل ها در باکو مناسب است .
غذا : قیمت غذا و خورد و خوراک در باکو متوسط است و غذاهای لذیذ و باب میل ما ایرانی  ها در باکو به راحتی پیدا میشود .
رفت و آمد : برای رفت و آمد در باکو میتوانید از مترو استفاده کنید که در سرتاسر شهر پوشش خوبی دارد و ارزانترین راه رفت و آمد است. بعد از مترو اتوبوس‌های شهری یکی دیگر از راه‌های رفت‌وآمد ارزان در باکو است. شیوه دیگر رفت و آمد استفاده از تاکسی است اما تاکسی نسبتا گران است و اگر تاکسی ها متوجه شوند شما توریست هستید هزینه بیشتری از شما میگیرند.
آب و هوا :
باکو هیچگاه به خاطر آب و هوایش مقصد گردشگری نبوده است .
 اما بد نیست بدانید بهترین زمان سفر به باکو چه زمانی است : زمستان ها سرد است.تابستان ها شرجی است.اما در بازه زمانی بهار تا اوایل مهر بهترین آب و هوا را دارد و نسیم ملایمی هم از خزر میوزد  جشن نوروز هم که در بهار در باکو برگزار مشود سبب میشود که باکو مقصد مناسبی برای نوروز باشد.
سفرنامه آذربایجان
شب اول:
هتل سه قلو باکو
بعد از 55 دقیقه پرواز ساعت 15:30 دقیقه به قصد یک سفر سه روز و 4 شب به فرودگاه باکو رسیدیم و با ترانسفر فرودگاهی به همراه لیدر ها به سمت هتل رفتیم .
هتلی که در تور باکو رزرو کرده بودیم هتل هالیدی 4 ستاره بود هتل نسبتا خوبی بود که ساخت اون به اواخر سال 2015 برمیگشت.
اتاق ما یه اتاق دو تخته در طبقه 14م رو به دریا بود که حسابی تر و تمیز بود و ویوی خوبی داشت رفتار پرسنلش هم بسیار خوب بود  بعد از اینکه در هتل مستقر شدیم و کمی استراحت کردیم برای یک گشت شبانه به خیابان های شهر رفتیم .
باکو شهری بود با برج هایی بلند با نور پردازی هایی زیبا اکثر این برج ها یا مراکز تجاری بود یا هتل و رستوران و …
از دور برج های سه قلو هتل 5 ستاره فیر مونت باکو میدرخشید و منظره ی زیبایی به باکو میبخشید .
بعد از کمی قدم زدن برای استراحت به هتل بازگشتیم.
روز اول –شب دوم : 
حیدر علی اوف
بازدید از موزه حیدر علی اوف :
موزه حیدر علی اوف یک موزه بزرگ و زیبا بود  که ماکت تمام شهر رو توی این موزه  از نزدیک دیدیمو با معماری شهر باکو آشنا شدیم. داخل موزه حیدرعلی اف به زیبایی همان بیرونش بود همه جا سفید و گرد.معماری ساختمان موزه بسیار جالب بود طوری که وقتی روی پله ها قدم بر میدارید انگار که ساختمان هم همزمان حرکت میکند.پله هایی پیچ در پیچ وسفید یک دست جوری که وقتی از بالای پله ها به پایین نگاه کردم انگار یه سرسره پیچ در پیچ سفید بود.
موزه حیدر علی اوف
روز دوم –شب سوم :
روز دوم  باغ فخریه باکو :
روز دوم به باغ فخریه باکو رفتیم باغ فخریه باغی است که مفاخر و نویسندگان آذربایجان در آن دفن شده اند و مجسمه های هریک نیز در باغ قرار گرفته سات. باغ پر بود از کاج های سر به فلک کشیده و باغچه هایی پر از گل و پرندگانی که با چهچهه خود آرامش را به باغ و آرمیدگان باغ و زندگان هدیه میکردند.
باغ فخریه باکو
آرامگاه حیدر علی اوف (رییس جمهور سابق آذربایجان )و همسرشون هم در همین باغ واقع شده است .
بعد از اون به همراه تور سوار بر ون شدیم  و به سمت شهر قدیمی باکو به نام ایچری شهیر (içeri şehir) رفتیم.
ایچری شهیر
دورتا دور شهر و داخل شهر به شکل  معماری  قدیمی باکو بود
در شهرایچری با  کوچه های باریک و قدیمی ، خانه هایی کوچیک و شیک با قدمتی چندین ساله هنوز زندگی جریان دارد عده ای هنوز در خانه های خود زندگی میکنند  مغازه های قدیمی سماور فروشی ، فرش فروشی ها، مغازه های نخ ریسی هنوز پا برجاست و حال و هوای خاص خودش را دارد .
شهر ایچری
روز سوم-شب چهارم :
برای روز سوم به منطقه سلطنتی شیروان شاه رفتیم شیروان شاه بناهایی جالب و بسیار  دیدنی داشت . شجره نامه ای از سلطنت شیروان ها به دیوار بنا نسب شده بود. در قسمت بیرونی سرای شاهنشاهی چاه جالبی بود .این چاه به طبقه اول کاخ اتصال داشت برای انتقال دستورات شاه به ندیمه ها و کنیزها شاه از بالای چاه ندیمکه ها را ضدا میزد و آنها برای انجام عوامر به حیاط می آمدند.
داخل چاه رو که نگاه کردم کنیز هایی ردر رفت و آمد بودند و صدای قدم های اونها می آمد همه ی اینها به وسیله نرو و صدا بود خیلی جالب و هیجان انگیز بود.
شیروان شاه
بعد از دیدار منطقه سلطنتی نوبت به خرید سوغاتی رسیده بود به همین خاطر به منطقه در شهر زیبای بندری باکو به نام تارگوای رفتیم که خیابانهایش سنگ فرش بود و در دو طرف خیابانش انواع برندهای لباس و کیف و کفش بود.در این منطقه رستوران هایی برای غذا خوردن و فضای سبزی برای استراحت نیز وجود دارد.تارگوای در شب با ساختمانهای نورانیش بسیار زیباتر است.
پیشنهاد من به مسافرینی که سفر به باکو داشتند اینه که حتما به خیابان تارگوای شب برید چون زیبایی شب به دلیل چراغ ها و نورهای کار شده در ساختمانها بسیار زیباترش میکنه
تارگوای باکو