زندگی مشترك یا میدان جنگ؟ آنچه قبل از ازدواج باید بدانید

 

دنیای تازه عروس‌ها و تازه دامادها اگرچه یك دنیای عاشقانه و رمانتیك است اما در ماه‌های اول و به خصوص دوران نامزدی، پر است از تنش و بگومگو.

وارد شدن به یك خانواده تازه با یك فرهنگ تازه، پذیرفتن مسئولیت اداره یك زندگی، كنار آمدن با فردی كه هم دوستش دارند و هم احساس می‌كنند زمین تا آسمان با آن‌ها فرق دارد و… باعث می‌شود این کشمکش ها به اوج برسد. پس این چند توصیه را آویزه گوشتان کنید تا خوشبختی تان یک شبه تمام نشود.

 احساساتتان را بگویید

از به اشتراك گذاشتن احساسات‌تان نترسید. اگر شما با فروتنی احساسات‌تان را برای همسرتان آشكار كنید، انرژی‌ای كه برای مشاجره‌ها و سوء‌تفاهم‌ها صرف می‌كنید چند برابر كمتر خواهد شد. به اشتراك گذاشتن احساسات، اولین و مهم‌ترین قدمی‌است كه باید برای شناخت یكدیگر بردارید و اگر خودتان در این زمینه كوتاهی كنید، دیگر نمی‌توانید گناه اشتباه تصمیم گرفتن و درك نكردن را به گردن همسرتان بیندازید.

اگر ترسیده‌اید،‌ اگر احساس ضعف می‌كنید یا این حس كه دیده نمی‌شوید و احساسات‌تان در نظر گرفته نمی‌شود شما را آزار می‌دهد،‌ در یك گفت‌وگوی دوستانه این موضوعات را با همسرتان درمیان بگذارید. بگویید كه از نظرتان او مقصر نیست و فقط نیاز دارید كه به شما كمك كرده و این حس‌های آزار‌دهنده را از شما دور كند.

قرار نیست همه نظرات و رفتار‌های شما شبیه هم باشد. حتی تفاوت دیدگاه شما معنای یك اختلاف آزار دهنده ندارد. تنها كاری كه در مورد اختلافات‌تان می‌توانید بكنید پذیرش آن‌هاست. از آشكار كردن این اختلافات نترسید و در عین حال به خاطر جلب رضایت همسرتان پنهان‌شان نكنید

آتش بس!

اگر شما می‌خواهید كه نامزدتان را به هزار و یك دلیل سرزنش كنید و گناه خراب شدن رابطه را به گردن او بیندازید، همین حالا دست نگه دارید. این‌كه حق با چه كسی است دردی از زندگی شما دوا نمی‌كند بلكه شما 2 نفر به یك اندازه برای برگرداندن زندگی‌تان به دوره‌های خوش گذشته مسئولیت دارید و این‌كه حق با شما باشد، ذره‌ای از این مسئولیت كم نمی‌كند. در یك زندگی كاملا مشترك، حتی اگر حق با شما باشد،‌ باز هم باید برای آرام كردن رابطه بجنگید و بدون لجاجت، همسرتان را هم با خود موافق كنید.

به یک نقطه مشترک برسید

قرار نیست همه نظرات و رفتار‌های شما شبیه هم باشد. حتی تفاوت دیدگاه شما معنای یك اختلاف آزار دهنده ندارد. تنها كاری كه در مورد اختلافات‌تان می‌توانید بكنید پذیرش آن‌هاست. از آشكار كردن این اختلافات نترسید و در عین حال به خاطر جلب رضایت همسرتان پنهان‌شان نكنید.

دعواهای‌تان را علنی نكنید

صحبت‌های جدی را در خلوت‌تان مطرح كنید. حتی اگر تمام وجود شما خشم است و دوست دارید برای یك موضوع بجنگید، این دعوای زن و شوهری را علنی نكنید. بزرگترها هیچ وقت دعواهای شما را فراموش نمی‌كنند و حتی اگر به خوشبخت‌ترین زمان زندگی‌تان برسید، تصوری كه در گذشته با دعواهای‌تان برای‌شان ساخته بودید هیچ وقت محو نمی‌شود. پس مقابل دیگران از همسرتان یا زندگی مشترك‌تان گلایه نكنید.

خودخواهی ممنوع

هیچ وقت یك طرفه به قاضی نروید و برای عملی كردن راهی كه به نظر خودتان موثر است پافشاری نكنید. به دنبال راهی بگردید كه برای هردوی شما آرامش‌بخش است. اگر با هم در مورد موضوعی اختلاف نظر دارید، راحت‌ترین راه این است كه قهر یا تهدید كنید و در كمال بی‌میلی همسرتان را مجبور كنید كه كاری را كه شما می‌خواهید انجام دهد.

اما این راه آسان آینده زندگی مشترك‌تان را با سختی‌هایی روبه‌رو خواهد كرد؛ پس كمی از مواضع خود كوتاه بیایید و از همسرتان هم بخواهید كه سازگاری داشته باشد. گرفتن تصمیمی كه به نفع هردوی شما باشد آسان نیست اما تنها راهی است كه می‌تواند آینده زندگی شما را به جای جنگ و دعوا به سمت گفت‌و‌گو و همكاری ببرد.

تنها كاری كه باید بكنید پرهیز از گفتن این جملات و تمام كردن بحث با استفاده از آن‌هاست: «چون من گفتم»؛ «چون دلم می‌خواهد»؛ «چون من نمی‌خواهم»؛ «همینی كه هست» و …

وقتی عصبانی هستید حرف نزنید

عجولانه قضاوت نكنید و در لحظه عصبانیت با نامزدتان یكی به دو نكنید. مطمئن باشید جواب‌های بدون فكری كه در آن لحظه به او می‌دهید به شما آسیب خواهد زد. سعی كنید هیچ ردی از عصبانیت‌تان به جا نگذارید كه بعدا علیه‌تان استفاده شود. اگر نمی‌توانید برای بیشتر فكر كردن چند روز صبر كنید، حداقل چند ساعتی سكوت كنید و روال طبیعی زندگی‌تان را طی كنید تا تصمیم بهتری بگیرید.

 منبع: برترین ها

آنچه قبل از ازدواج باید بدانید

قبل ازدواج

ازدواج چنان ارتباط عمیق وهمه جانبه ای می شود که بی هیچ شک وشبهه ای قابل مقایسه با هیچ یک از دیگر ارتباطات انسانی نمی باشد به نحوی که قرارداد ناشی از آن دارای نوعی تقدس شده است .ازدواج مساله بسیار مهمی است که بسیاری از جنبه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی انسان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. امروزه شمار روز افزون موارد طلاق موجب شده است تا صاحبنظران به فکر پیدا کردن راه حلهایی باشند که یک ازدواج موفق و سالم را فراهم شاخته مانع از شیوع و افزایش آمار طلاق که یقینا عواقب بعدی آن بسیار دشوارتر و سخت تر شود. مشاوره قبل از ازدواج ابتدا در زمینه مسائل پزشکی ، مساله گروههای فوتی و ژنتیکی آغاز گردید و امروزه کم کم در زمینه مسائل شخصیتی و روانی و روابط نیز در حال شکل گیری و کاربرد است. در این مقوله کارکردهای مشاوره قبل از ازدواج بسیار مهم هستند که به آنها می‌پردازیم.

بررسی ملاکهای ازدواج سالم در مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل ازدواج در الویت اول به روشن ساختن ملاکهایی می‌پردازند که برای داشتن یک انتخاب مناسب در ازدواج ضروری هستند. عدم توجه به تعیین چنین ملاکهایی و ارزش گذاری و اولویت بندی نامناسب آنها اغلب موجب ناکامیهای بعدی می‌شوند. بر این اساس در مشاوره قبل از ازدواج تلاش می‌شود ملاکهای افرادی که قصد ازدواج دارند بررسی شده و راهنمایی لازم در مورد نظر داشتن ملاکهای مناسب ارائه گردد.

قبل از ازدواج

سن ازدواج

سن ازدواج عامل مهمی است که می‌توانند رضایت از زندگی مشترک را تحت تاثیر قرار دهد هر چند این عامل به تنهایی نمی‌تواند تعیین کننده باشد، اما عامل مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. بر این اساس لازم به نظر می‌رسد میزان آمادگی سنی ، روانی و اجتماعی طرفین مورد بررسی قرار گیرد. بطوری که عدم پختگی روانی ، عاطفی ، جسمانی و اجتماعی طرفین مشکلات زیادی را به بار خواهد آورد و روشن است رسیدن به سن و سالی که از لحاظ اجتماعی مناسب برای ازدواج به نظر می‌رسد به تنهایی قابل تکیه کردن نخواهد بود چرا که افراد مختلف در سنین متفاوتی به پختگی و آمادگی لازم برای ازدواج می‌رسند. یک فرد 25 ساله ممکن است از پختگی و رشد و تکامل روانی ، اجتماعی و عاطفی برخوردار باشد در حالیکه فرد دیگری در سن 35 سالگی چنین آمادگی را نداشته باشد.

قبل از ازدواج

تطابق و تناسب شخصیتی طرفین در ازدواج

ویژگیهای شخصیتی بسیار متنوع و متعدد هستند، اما برخی از آنها دخالت بیشتری در رضایت از زندگی مشترک دارند. مطمئنا فردی که بسیار به نظافت و تمیزی اهمیت قائل هست، نخواهد توانست با فردی که چندان در قید و بند این امور نیست زندگی موفقی داشته باشد.از ویژگیهای مهم شخصیتی که تاثیر قابل توجه در این زمینه دارند می‌توان به درون گرایی و برون گرایی اشاره کرد. افراد درون گرا تمایل زیادی به گذراندن اوقات خود به تنهایی دارند در حالیکه برای افراد برون گرا تحمل چنین شرایطی بسیار سخت و آزار دهنده است. افراد درون گرا سرگرمیهایی چون مطالعه و … دارند در حالیکه افراد برون گرا در شرایط جمعی و سرگرم کننده لذت می‌برند مثل بازیهای دسته جمعی.چنین ویژگیهایی به تعداد زیادی وجود دارند که البته گاه همان بودن ویژگیهای طرفین و گاه ناهمسانی آنها می‌تواند فاکتوری برای ازدواج موفق باشد. به عنوان مثال ازدواج فرد درون گرا با فرد درون گرا موفق آمیزتر خواهد بود تا ازدواج درون گرا با فردی برون گرا در حالیکه سلطه جوئی یک ویژگی است که حتما باید ناهمسانی آن در طرفین مورد توجه قرار گیرد. دو فرد سلطه جو میزان تسلط بیشتری در زندگی مشترک خواهند داشت تا ازدواج فردی سلطه جو با فردی سلطه پذیر.

منبع: irantrack.com

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *