سرطان روده و برنامه غذایی نامناسب

با برنامه غذایی مناسب از ابتلا به سرطان روده بزرگ جلوگیری کنید

به طور کلی، اولین سرطانی که توسط برنامه غذایی می شود از آن جلوگیری کرد، سرطان روده است.

از هر 21 نفر، یک نفر در طول زندگی خود به بیماری سرطان روده دچار می شود. این آمار زنگ خطری است برای تمام افراد تا با رعایت نکات ساده و داشتن برنامه غذایی سالم احتمال ابتلای خود را به این بیماری، کاهش دهند. 

یک برنامه غذایی متعادل و سلامت که شامل انواع گوناگونی از میوه ها، سبزیجات, غلات کامل، پرتئین ها و محصولات شیر کم چرب و چربی های سالم است به کاهش خطر ابتلا به سرطان روده کمک می کند و رژیم غذایی دارای چربی و کالری بالا، فیبر، میوه و سبزیجات کم، گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده زیاد، باعث بالا رفتن خطر سرطان روده می شود.

سرطان روده


با رعایت نکات زیر در برنامه غذایی تان خطر مبتلا شدن به سرطان روده را کاهش دهید:

میوه و سبزیجات

میوه و سبزیجات بیشتری را در برنامه غذاییتان بگنجانید، این مواد باعث تحرک بیشتر روده و جلوگیری از یبوست می شوند. تحقیقات اخیر نشان می دهند که خوردن میوه و سبزیجات کافی، هم مردان هم زنان را در برابر بیماری سرطان روده محافظت می کند.

سبزیجات سبز و دارای برگ مانند بروکلی و اسفناج به دلیل محتویات مغذی شان، و تمام میوه ها که منبع سرشاری از کربوهیدرات هستند، شدیدا توصیه می شوند. آن ها شامل آنتی اکسیدان های مهم، مواد معدنی و ویتامین هایی هستند که برای ادامه زندگی ما بسیار ضروری هستند.

تغذیه و سرطان روده


حبوبات و غلات

 

محصولات ساخته شده از آرد سفید را با محصولات دارای غلات کامل مانند جو و گندم طبیعی جایگزین کنید، زیرا ارزش غذایی قند ها و غلات تصفیه شده، با عمل تصفیه از بین می رود.

شیر

شواهد کافی برای این که شیر می تواند از سرطان روده پیشگیری کند، وجود دارد. پژوهش های جدید نشان می دهند که ویتامین D موجود در شیر می تواند رشد سلول های سرطانی در روده بزرگ را مهار کند.

پیشگیری از سرطان روده بزرگ


آب

نوشیدن آب کافی به روند گوارشی بدن کمک می کند. نوشیدن روزانه شش تا هشت لیوان مایعات، می تواند از تنبلی روده جلوگیری کند.

قند

تحقیقات انجام شده در دانشگاه هاروارد بیان می کند که احتمال ابتلا به سرطان روده در مردان و زنانی که مصرف بالای مواد بالابرنده قند خون را دارند، بیشتر است.

قند خون و پولیپ روده


چربی ترانس

چربی های ناسالم (ترانس) که در کیک ها، غذاهای سرخ کردنی، چیپس و چربی های اشباع شده که در گوشت قرمز یافت می شوند را با چربی های سالم درون مغزها، آووکادو، ماهی سالمون و روغن زیتون جایگزین کنید. تحقیقات اخیرنشان می دهند که بین چربی های ترانس و سرطان روده رابطه وجود دارد، به همین دلیل بسیار توصیه به رژیم غذایی کم چرب و سالم برای پیشگیری از این بیماری خطرناک می کنند. در حالی که رابطه میان رژیم غذایی ناسالم و سرطان روده ثابت شده است، مکانیزم های پایه این ارتباط نامشخص است.

چربی خطرناکترین عامل ابتلا به سرطان روده

 تحقیقات جدید امکان ارائه توضیحی برای تاثیر سوء چربی بالا بر سرطان روده را فراهم کرده اند. محققان کلینیک کلورلند در اوهایو، یک مسیر سلولی را شناسایی کرده اند که رشد سلول های بنیادین سرطانی روده بزرگ را، در پاسخ به رژیم غذایی با چربی بالا تحریک می کند.

همچنین، محققان با آزمایش بر روی موش ها دریافته اند که سد کردن این مسیر، باعث توقف رشد این سلول های بنیادین می شود. موش هایی که چربی بیشتری دریافت کرده اند، نه تنها تومور و پولیپ های بیشتری در روده خود داشتند، بلکه این سلول ها بدون هیچ گونه ورودی از سلول های همسایه خود کار و رشد می کردند. این یافته ممکن است به توسعه داروهای جدید برای درمان سرطان روده (سرطان کولورکتال) کمک کند.

پس از سرطان پوست، سرطان روده، سومین سرطان تشخیص داده شده در آمریکا است. این بیماری در نتیجه ترکیبی از عوامل ژنتیکی ،اپیژننتیکی و محیطی مانند رژیم غذایی  در حال افزایش است و انجمن سرطان آمریکا تخمین زده است که امسال  95520 مورد سرطان روده جدید تشخیص داده شده، در آمریکا وجود خواهد داشت.

برنامه غذایی با چربی بالا تنها عامل ایجاد سرطان روده نیست بلکه یکی از چندین عوامل مخاطره آمیز برای ابتلا به این سرطان است که معمولا با چاقی و عدم تحرک که دو عامل بسیار مهم هستند، همراه است. سن و سابقه خانوادگی از دیگر عواملی هستند ک خطر ابتلا به سرطان روده را افزایش می دهد.


منبع: www.colorectal-cancer.ca

https://www.infosalamat.com

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *