علم پزشکی روز به روز پیشرفت می کند اما همیشه دلیلی برای مردن وجود دارد! در سال های دور، بیماری های عفونی عامل اصلی مرگ و میر انسان ها به شمار می آمدند. طاعون، وبا و دیگر بیماری های واگیر عامل اصلی مرگ انسان ها به شمار می رفت. اما امروزه این بیماری ها به خاطر پیشرفت های حاصل شده تحت کنترل اند.

 

حالا نوبت بیماری های مزمن و خاموش رسیده که نقش خودشان را ایفا کنند. بیماری هایی که بدون سر و صدا و به تدریج در بدن ما رشد می کنند و اکنون به عوامل اصلی مرگ انسان ها تبدیل شده اند.

اگر می خواهید با ۱۰ بیماری کشنده حال حاضر دنیا آشنا شوید، ادامه مطلب ایران ام دی را از دست ندهید.

۱- بیماری عروق کرونر (CAD)

عروق کرونر قلب

اسمش به نظر خطرناک نمی آید. اما عامل نخست مرگ و میر در جهان است. مرگی که آرام آرام و طی سالیان به سراغ مان می آید در نهایت بالاخره یک روز می گوییم فلانی سکته کرد.

طبق آمار سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۲ حدود ۷.۴ میلیون نفر در دنیا به خاطر بیماری عروق کرونر جان خودشان را از دست داده اند.

عروق کرونر در واقع رگ هایی هستند که در اطراف قلب قرار گرفته و کار خونرسانی و تغذیه خود قلب را انجام می دهند.

عواملی مانند کلسترول بالای خون، عدم تحرک، تغذیه نامناسب، فشار خون بالا و مصرف سیگار سبب ایجاد پلاک هایی در این رگ ها شده و در نهایت منجر به گرفتگی آنها و ایجاد سکته قلبی می گردد که در موارد زیادی منجر به مرگ می شود.

اگر می خواهید با توسعه این بیماری خاموش در بدنتان مبارزه کنید، دنبال کردن مطالب «ایران ام دی» را فراموش نکنید. چرا که در آینده و باز جزئیات زیاد در مورد این بیماری صحبت خواهیم کرد.

۲- سکته مغزی

_74995563_c0119504-stroke,_conceptual_artwork-spl.jpg

درست شبیه به سکته قلبی که رتبه اول را به خود اختصاص داده است، سکته مغزی هم زمانی رخ می دهد که یک رگ خون رسان به مغز دچار گرفتگی شود. بنابراین اکسیژن و مواد غذایی به سلول های بخشی از مغز نرسیده و آنها ظرف چند دقیقه می میرند.

سکته مغزی در سال ۲۰۱۲ جان ۶.۷ میلیون نفر را در جهان گرفته است. این یعنی ۱۱.۹ درصد تمام مرگ های جهان. در آمریکا هر ۴ دقیقه یک نفر جانش را به خاطر سکته مغزی از دست می دهد.

ضمن اینکه این بیماری فقط باعث مرگ نمی شود و به عنوان عامل اول ایجاد ناتوانی نیز شناخته می شود. احتمالا شما هم افرادی را می شناسید که به دنبال سکته مغزی دچار ضعف یا فلج در اندام ها یا یک نیمه بدن شده اند.

ریسک فاکتورهای سکته مغزی و بیماری عروق کرونر مانند هم هستند. بنابراین جهت پیشگیری از بروز این بیماری هم دنبال کردن مطالب «ایران ام دی» را فراموش نکنید.

۳- بیماری های انسداد مزمن ریه (COPD)

COPD-patient.jpg

این ها یک گروه از بیماری های پیشرونده مزمن ریوی هستند که تنفس را به تدریج سخت تر و سختر می کنند. «برونشیت مزمن» و «آمفیزم» دو بیماری مهم این گروه به حساب می آیند.

در سال ۲۰۱۲ حدود ۳.۱ میلیون نفر در سراسر جهان، جان خودشان را به خاطر این بیماری از دست داده اند و سازمان بهداشت جهانی گزارش می کند که از سال ۲۰۰۰ به طور نسبتا ثابتی ۵.۶ درصد مرگ ها به علت این بیماری رخ داده است.

مصرف دخانیات عامل اصلی این بیماری به حساب می آید و البته در کنار آن آلودگی هوا نیز نقش ایفا می کند.

۴- عفونت های تنفسی تحتانی

حتما اسم آنفلوآنزا، سینه پهلو و برونشیت را شنیده اید. اینها عامل مرگ حدود ۳.۱ میلیون نفر در سال هستند. این بیماری ها اغلب در فصول سرد سال فراگیر می شوند و گاهی اوقات نیز در اوایل بهار آنها را مشاهده می کنیم.

۵- سرطان نای، برونش و ریه

Cigarette-Smoking-is-Mainly-Causes-of-Lung-Cancer.jpg

همه اینها سرطان سیستم تنفسی به حساب می آیند. علت اصلی آنها مصرف سیگار و دیگر دخانیات است.

البته برای ابتلا به این سرطان ها لازم نیست که حتما خودتان سیگار بکشید. اگر در محیطی زندگی می کنید که اطرافیان شما سیگار می کشند، شما نیز در ریسک ابتلا به سرطان هستید.

آلودگی هوا و سموم موجود در محیط هم از عوامل موثر دیگر در بروز این سرطان به حساب می آید که عامل ۱.۶ میلیون مرگ در سال است.

۶- اچ آی وی – ایدز

hiv-curt.jpg

نام دیگرش «بیماری نقص ایمنی اکتسابی انسان» است. یک ویروس سبب بیماری ایدز می شود و تاکنون بیش از ۳۹ میلیون نفر جان خودشان را به خاطر این بیماری از دست داده اند.

در سال ۲۰۱۳ حدود ۱.۵ میلیون نفر به خاطر این بیماری فوت کرده اند که ۲.۷ درصد کل مرگ و میرهای سال را شامل می شود.

در مورد این بیماری اوضاع در کشورهای مختلف متفاوت است. در برخی نقاط مانند آفریقا شیوع بسیار زیاد و در برخی نقاط کمتر است.

۷- بیماری های اسهالی

Forskolin-and-Diarrhea.jpg

اسهال سبب از دست دادن آب بدن می شود و همراه آن سدیم و دیگر الکترولیت های مهم بدن نیز از دست می رود. از نظر خیلی ها موضوع جدی نیست، اما از دست دادن آب بدن به سرعت تبدیل به مشکلی خطرناک شده و تهدید کننده جدی حیات است.

سالانه حدود ۱.۵ میلیون نفر جان خودشان را به خاطر بیماری های اسهالی و از دست دادن آب بدن از دست می دهند و متاسفانه تعداد زیادی از آنها کودک هستند.

عفونت های روده ای عامل اصلی اغلب بیماری های اسهالی به شمار می آید که توسط ویروس ها، باکتری ها و حتی انگل ها ایجاد می شود.

رعایت برخی اصول ساده بهداشتی مانند شستن مرتب دست ها می تواند احتمال ابتلا به بیماری های اسهالی را تا ۴۰ درصد کاهش دهد.

۸- دیابت

diabetes.jpg

دیابت جزو بیماری هایی است که در کشور ایران نیز در حال گسترش است. حدود ۵ میلیون نفر در کشور ما به این بیماری مبتلا هستند و سالانه حدود ۱.۵ میلیون نفر در جهان به خاطر این بیماری و یا عوارض ناشی از آن جان خود را از دست می دهند.

اگر به این بیماری مبتلا هستید و می خواهید جلوی عوارض ناشی از دیابت را بگیرید، دنبال کردن ایران ام دی را فراموش نکنید. چرا که در آینده در مورد دیابت زیاد صحبت می کنیم.

۹- عوارض ناشی از زایمان زودرس

Premature-Baby-Development.jpg

بر اساس سازمان بهداشت جهانی بیش از ۱.۱ میلیون مرگ در جهان به صورت سالیانه به خاطر عوارض ناشی از زایمان زودرس رخ می دهد.

سه چهارم این مرگ ها در همان هفته نخست زندگی رخ می دهد و علت اغلب آنها به خاطر وزن کم یا نارس بودن نوزاد است.

با مراقبت های مناسب بهداشتی می توان جلوی بسیاری از این مرگ ها را گرفت.

۱۰- سل

tuberclu.jpg

بیماری سل توسط یک باکتری به نام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود و اغلب ریه ها را درگیر می کند. این بیماری توسط هوا منتقل شده و درمان آن کار مشکلی است.

برخی از انواع این بیماری به درمان های رایج موجود مقاومت پیدا کرده اند و داروهای محدودی برای درمان آن در دسترس است.

سالانه حدود ۹۰۰ هزار مرگ به خاطر ابتلا به سل است و تعداد زیادی از افرادی که به ایذر مبتلا می شوند، در نهایت به خاطر گرفتاری به بیماری سل جانشان را از دست می دهند. این بیماری در کشورهای جهان سوم شیوع بیشتری دارد.

با ۱۰ بیماری کشنده حال حاضر دنیا آشنا شدید. برای پیشگیری از آنها برنامه ای دارید؟

http://iranmd.ir/
Tags:
بیماری عروق کرونر CAD دیابت سل ایدز سکته قلبی  سکته مغزی سرطان ریه اسهال

دیدگاهتان را بنویسید