گروه موسیقی نیشتمان به سرپرستی سهراب پورناظری و حسین زهاوی از نوازنده‌های کرد از استان‌های مختلف کردنشین در ایران، عراق و ترکیه تشکیل شده است. این گروه که از دو سال پیش در فستیوال‌های مختلف اروپایی روی صحنه رفته است اخیرا در شهر کرمز (Krems )
 کشور اتریش اجرا داشت که بی‌بی‌سی فارسی این اجرا را فیلمبرداری و آماده پخش کرده است.

*****

 

گزارشی از اجرای “گروه نیشتمان” در اتریش و معرفی جهانی موسیقی کردی
04/08/2014

علیرضا میراسدالله

 
گروه نیشتمان ( با آلبوم نیشتمان گروه شمس اشتباه نشود) گروهی است به سرپرستی سهراب پورناظری که متشکل از هنرمندان کرد بخشهای مختلف سرزمین کردستان است. سهراب پورناظری نوازنده تنبور و آهنگساز چند سالی است که با این گروه دور دنیا می گردد و موسیقی کردی را معرفی می کند. نام کشور اتریش با موسیقی کلاسیک پیوند خورده است. در شهر وین، قدم به قدم با تصاویر موتسارت روی جعبه های شکلات و لیوان و چتر و بادبزن و جاسیگاری رو به رو می شویم و در خیابان هم کسانی که لباس های قرن هفدهم پوشیده اند همیشه سعی می کنند بلیت موسیقی کلاسیک بفروشند. اما هفتاد کیلومتر دورتر از وین یعنی در شهر کرمس، موسیقی حکایت دیگری دارد به خصوص در ایام جشنواره ای به نام گلات اند ورکهرت. در این جشنواره خبری از موسیقی کلاسیک نیست و به جای آن، گروه هایی از سرتاسر دنیا دعوت می شوند تا موسیقی بومی خودشان را عرضه کنند.
 
بعضی از گروها تلفیقی هستند و بعضی دیگر کاملا محلی، اما نقطه مشترک همه این گروه ها این است که در کشورهای خودشان کاملا شناخته شده اند و جزء بهترین ها به شمار می روند. این جشنواره در سال ۱۹۹۷ برای اولین بار برگزار شد و از آن به بعد هر سال در ماه ژوئیه تکرار می شود.
 
امسال در هجدهمین دوره این جشنواره دو گروه از ایران در روز اختتامیه روی صحنه رفتند. اولی گروه نیشتیمان به سرپرستی سهراب پور ناظری و همراهی هنرمندان سه بخش کردستان ایران، عراق و ترکیه و دومی گروه تلفیقی قصیده بود که در آن محمد معتمدی به اتفاق سینا جهان آبادی و حبیب مفتاح بوشهری روی صحنه رفتند. گروه نیشتمان ( با آلبوم نیشتمان گروه شمس اشتباه نشود) گروهی است به سرپرستی سهراب پورناظری که متشکل از هنرمندان کرد سرزمین های مختلف کرد است. سهراب پورناظری نوازنده تنبور و آهنگساز چند سالی است که با این گروه دور دنیا می گردد و موسیقی کردی را معرفی می کند. حسین زهاوی نوازنده ساز های کوبه ای و کرد عراق او را در این سفرها یاری می کند و گوران کمال نوازنده عود از کردستان عراق و ارتان تکین نوازنده سرنا از کردستان ترکیه هم از دیگر اعضا ثابت گروه‌اند.
 
در این گروه دو نوازنده فرانسوی هم هستند. روبین واسی که سازهای کوبه ای آفریقایی را به شکلی اعجاب انگیز می نوازد و لیلا رنولت نوازنده کنترباس. بخشی از خوانندگی به عهده سهراب پورناظری است و بخشی دیگر به عهده مریم ابراهیمپور که البته در اجرای شهر کرمس غایب بود و به جای او سارا اقلیمی می خواند. کنسرت گروه نیشتمان اولین اجرای شب آخر جشنواره بود که با دونوازی سهراب پورناظری و حسین زهاوی آغاز شد و تکنیک بالای پورناظری و سرعتش در نواختن تنبور مخاطبان را که عمدتا اطریشی و اروپایی بودند به وجد آورد. بعد از آن باقی اعضا گروه وارد شدند و با ریتم های تند کردی و قطعاتی که بسیار زیبا در کنار هم قرار گرفته بودند شب خوبی را برای مخاطبان آغاز کردند. این اجرا که قرار بود یک ساعت به طول بینجامد با تشویق حضار نیم ساعت بیشتر ادامه یافت و خاطره خوشی از موسیقی کردی (هرچند در لحظاتی تلفیقی) در ذهن حضار به جا گذاشت.
بعد از پایان اجرای محمد معتمدی، مردم برای خوردن شام به محوطه باز جشنواره رفتند و من گفتگوی کوتاهی با جو اچینگر سرپرست و برپا کننده جشنواره داشتم. از او پرسیدم که چطور با موسیقی ایران و کردستان آشنا شده است و او جواب داد که با کار محمد معتمدی و سهراب پورناظری از قبل آشنا بوده و موسیقی شان را بسیار می پسندد؛ به همین دلیل هم این دو اجرا را در روز اختتامیه جا داده است.
 
او در ادامه گفت که نام بزرگان موسیقی کردی مانند کیهان کلهر، حسین علیزاده و کامکارها برای برپا کنندگان جشنواره های موسیقی بسیار شناخته شده‌اند و برای آنها حضور چنین هنرمندانی در برنامه هایشان باعث افتخار است.
 
بی بی سی فارسی
سهراب پورناظری و سارا اقلیمی

اینهم اجرای قطعه  بسیار زیبایی از گروه نیشتمان در فستیوال موزیک هلند

*****

دیدگاهتان را بنویسید