قدیمی‌ترین باغ وحش دنیا!

شاید کمتر کسی‌ از هموطنان بداند که قدیمی‌‌ترین باغ وحش دنیا در شهر وین قرار دارد!tiergatretn Schoenbrunn, در مجاورت قصر معروف shoenbrunn ، در منطقه ۱۳ وین همه روزه در‌هایش را برای علاقمندان میگشاید!در سال ۱۷۵۲ قیصر فرانس اول، همسر ماریا ترزیا دستور گشایش این باغ وحش را در محلی که روزانه صبحانه میل میفرمودند، صادر نمودند !
در سال ۱۷۷۹ به مردم اجازه داده شد که به طور رایگان از این محل بازدید به عمل آورند!

به دستور قیصر ژوزف دوم در سال‌های ۱۸۲۸ حیواناتی از قاره آفریقا و آمریکا به این باغ وحش آورده شدند!
تا آغاز جنگ جهانی‌ اول ۷۱۲ نوع حیوان مختلف در این باغ وجود داشتن و تعداد حیوانات به ۳۵۰۰ میرسید!
در اثر خسارات جنگی، تعداد حیوانات به ۹۰۰  تقلیل پیدا کرد و بعد از اتمام حکومت سلطنتی، این باغ وحش در اختیار دولت جمهوری اتریش قرار گرفت!

در اثر بمباران‌های شدید جنگ دوم جهانی‌ تعداد حیوانات به حدود ۴۰۰ عدد تقلیل پیدا کرد و در سال‌های ۱۹۸۰ احتمال این میرفت که این باغ وحش بخاطر ضرر‌های فراوان برای همیشه بسته شود ولی با همّت مردم از این کار جلوگیری شد و در سال ۱۹۹۲ این باغ وحش به بخش خصوصی وگذار گردید و از آن تاریخ تا به امروز با کاردانی مدیران مجرب به یکی‌ از اماکن دوست داشتنی وینی‌ها تبدیل شده است!
این باغ وحش در سال ۲۰۰۵ بعد از اتفاق فجیع کشته شدن یکی‌ از کارمندان این باغ به وسیله یک فیل ۴ ساله ۱۶۰۰ کیلویی، حین غذا دادن به او، به مدت چندین هفته تعطیل شد!
قیمت بلیط‌های روزانه برای بازدید از این باغ وحش، برای بزرگسالان ۱۴ یورو، برای کودکان و نوجوانان از ۶ تا ۱۹ سال ۶ یورو میباشد، کودکان زیر ۶ سال میتوانند مجانا از این باغ وحش دیدن نمایند.
در این محل شما میتوانید انواع حیوانات اهلی و وحشی، خزندگان و آبزیان و پستاندارن و پرندگان …را ببینید، در سال ۲۰۰۷ اولین خرس پاندا در اروپا، در این باغ وحش به دنیا آمد که نام FU HU برای او انتخاب شد و در حال حاضر یکی‌ از پر طرفدار‌ترین ساکنین این پارک حیوانات به شمار می‌‌آید!
دیدن این باغ وحش را به تمام دوستداران حیوانات توصیه می‌کنیم و اطمینان داریم که روز بسیار خوبی‌ در این مکان در انتظار تمام افراد خانواده خواهد بود، فقط یادتون باشه که زیاد سر به سر فیل‌ها نذارین چونکه خیلی‌ کم جنبن و اصلا شوخی‌ سرشون نمیشه! 😆
این پارک همه روزه از ساعت ۹ صبح تا ۱۸:۳۰ در ماه های آوریل تا سپتامبر و تا ۱۶:۳۰ در ماه های نوامبر تا ژانویه و تا ساعت ۱۷:۳۰ در اکتبر و ۱۷:۰۰ در فوریه باز است.
آسان‌ترین راه برای رفتن به این باغ وحش، استفاده از مترو U 4 و پیاده شدن در ایستگاه Hietzing و یا با Strassenbahn (تراموا) ۱۰، ۵۸ و ۶۰ میباشد!
در سال حدود ۴ میلیون بازدید کننده از این باغ وحش دیدن میکنند و با خاطرات  زیبایی از یک روز به یادماندنی آنجا را ترک میکنند!
 
Schönbrunner Tiergarten
Maxingstraße 13b, 1130 Wien

ما نوشته دیگری هم در رابطه با باغ وحش وین داریم با عکس های بسیار که چناچه علاقمند باشید میتوانید در لینک زیر بخونید:
یک روز در قدیمی ترین باغ وحش دنیا

پارس نیوز: پایگاه اطلاعاتی‌ ایرانیان مقیم اتریش

دیدگاهتان را بنویسید