وسایل نقلیه عمومی‌ در وین!

امروز میخواهیم در باره وسأیل مختلفی‌ که وینی‌ها برای تردد در سطح شهر و اطراف وین استفاده می‌کنن مطالبی تقدیم حضورتان کنیم!

*دوستان توجه داشته باشند این مطلب در سال ۲۰۱۱ نوشته شده و قیمت ها در این چند سال تغییر کرده اند*

این مطالب را بیشتر بخاطر هموطنانی مینویسیم که مایلند از وین دیدن کنند!
وینی‌ها از نظر رفت و آمد از نقطه‌ای به نقطه دیگر در شهر، هیچگونه مشکلی‌ ندارند و حتی هستند بسیار کسانی که با وجود داشتن اتومبیل شخصی، ترجیح میدهند که از وسائل نقلیه عمومی‌ برای رفت و آمد در وین استفاده کنند!
اصولاً وینی‌ها از استاندارد زندگی‌ بسیار بالایی برخوردارند و شهر وین، در سال ۲۰۱۰ میلادی به عنوان بهترین شهر در دنیا برای زندگی‌ انتخاب شد! مسئولان این شهر حد اکثر سعی‌ خود را برای رفاح هر چه بیشتر شهروندان میکنند!
چندین نوع وسیله نقلیه در وین هستند، از جمله، Ubahn که به قطار‌های زیر زمینی‌ گفته میشود که همیشه هم زیر زمین نیستن!

 

Strassenbahn یا همان ترموای که در خیابان‌های شهر روی ریل‌ها حرکت می‌کنن.
اتوبوس‌های برقی و گازی که در مرکز شهر و در مسیر‌هایی‌ که ریل ترموا موجود نیست و یا رفت و آمد کمتری هست، مورد استفاده قرار میگیرند.
برای مسافرت به مسیر‌های دورتر هم از S-Bahn استفاده میشود، که مسافرین را به شهر‌های اطراف وین میبرد.

 

مسافرین قبل از سوار شدن به این وسایل باید بلیط خود را تهیه کرده باشند، بلیط‌ها را میتوانید از باجه‌های بلیط فروشی در ایستگاه‌ها و یا ماشین‌های مخصوص فروش بلیط تهیه نمائید، در داخل اتوبوس‌ها و ترموا نیز دستگاه‌های فروش بلیط موجود هستند که بلیط‌ها را میشود با قیمت کمی‌ بیشتر خریداری کرد! بسیاری از سیگار فروشی‌ها هم بلیط میفروشند!
در وین شخصی‌ که مسئول کنترل بلیط‌ها باشد وجود ندارد ولی‌ این به این معنی‌ نیست که همه میتوانند مجانی‌ سوار شوند، چنانچه شما را مأمورین کنترل بدون بلیط در این وسائل بگیرند، جریمه سنگینی‌ در انتظار شماست!
قیمت بلیط‌ها در حال حاضر برای یک بار در یک مسیر به مدت یک ساعت ۱،۸۰ یورو میباشد، برای اشخاصی‌ که در روز به جاهای مختلفی‌ میروند و برای توریست ها، بلیط‌های روزانه، ۲۴ ساعته، ۴۸ ساعته، ۳ روزه، ماهانه و سالانه نیز وجود دارد که مقرون به صرفه تر هستند، قیمت بعضی‌ از بلیط‌ها را به نرخ امروز ۱۴ آوریل ۲۰۱۱ به عرض دوستان میرسانیم:
بلیط برای یکبار سوار شدن با امکان تعویض وسائل در یک مسیر به مدت یک ساعت: ۱،۸۰ یورو، اگر این بلیط‌ها را در داخل اتوبوس و یا ترم خریداری کنید، قیمت آان ۲،۲۰ یورو میباشد!
برای بچه‌ها تا ۶ سالگی احتیاجی به بلیط نداشته و برای بچه‌های ۶ تا ۱۵ سال میتوانید از بلیط‌های نصف قیمت استفاده نمائید!
بلیط‌های هفتگی: ۱۴،۰۰ یورو
بلیط‌های ماهانه: ۴۹،۵۰ یورو
بلیط‌های سالانه: از ۴۴۹ یورو
بلیط‌های دیگری هم وجود دارند که برای توریست‌ها بسیار مناسب هستند، از جمله:
بلیط‌های ۲۴ ساعت به قیمت ۵،۷۰ یورو و ۴۸ ساعت به قیمت ۱۰ یورو و ۷۲ ساعت به قیمت ۱۳،۶۰ یورو!
بلیط دیگری هم به اسم بلیط خرید یا به آلمانی Einkaufskarte وجود دارد که میشود از ۸ صبح تا ۸ شب از آان استفاده کرد به قیمت ۴،۶۰ یورو.
تمام وسائل نقلیه وین، بسیار منظم در رفت و آمد هستند و دقیقا سر وقت نوشته شده به ایستگاه میرسند و سر وقت هم حرکت میکنند، در روز فاصله‌های بسیار کوتاه و در شب طولانی تری دارند.
برای رفت و آمد در شب بعد از ساعت ۱۲، میتوانید از اتوبوس‌های Nightline که مسیر‌های مشخصی را هر نیم ساعت یکبار طی میکنند،
استفاده فرمایید.

 

البته در وین، از قایق و درشکه هم میشود برای بعضی‌ مسیر‌ها استفاده کرد! برای مثال شما میتوانید همه روزه از وین با قایق و کشتی‌های توریستی به شهر های بوداپست پایتخت مجارستان و براتیسلاوا پایتخت اسلواکی سفر کنین ! درشکه هم برای توریست‌ها در نظر گرفته شده که ۲ تور کوتاه و بلند دارن که با قیمت بالایی به توریست‌های علاقمند عرضه میشود!

 

برای تکمیل شدن این مبحث، چند کلمه‌ای هم در رابطه با سوار شدن تاکسی برایتان مینویسیم:
اصولا تاکسی سوار شدن در همه کشور‌های اروپایی گران است و وین نیز از این قاعده مستثنی نیست، تاکسی را در وین شما میتوانید تلفنی سفارش دهید و یا اینکه به ایستگاه تاکسی رفته سوار شوید، البته اگر چناچه در خیابان هم منتظر تاکسی باشید میتوانید تاکسی‌های خالی‌ را با بلند کردن دست! متوقف کرده و سوار شوید.
تاکسی‌های وین اجازه سوار کردن بیش از ۴ مسافر را ندارند مگر اینکه ماشین برای سوار شدن بیش از پنج نفر گنجایش داشته باشد، پس چنانچه بیشتر از چهار نفر باشید به بیش از یک تاکسی احتیاج دارید، از خواهش و تمنا به راننده که جون مادرت یکی‌ رو هم بغل دست راننده و یا روی بار بند و توی صندوق عقب سوار کن، اکیدا خود داری فرمایید!
برای سفارش تاکسی از طریق تلفن (آژانس!) باید مبلغ ۲/۵ یورو اضافه پرداخت کنید و چنانچه به تلفن‌هایی‌ که در ایستگاه‌های تاکسی‌ هستند، زنگ بزنید، مبلغ ۱/۲۵ یورو به قیمت روی تاکسی‌ متر اضافه میشود! برای حمل چمدان و کالسکه مبلغی نباید از شما مطالبه شود!
از طریق زنگ زدن به شماره‌های ۴۰۱۰۰ و ۶۰۱۶۰ و یا ۳۱۳۰۰ میتوانید تاکسی تلفنی سفارش دهید، که معمولاً بعد از حدود ۳ دقیقه، تاکسی برای سوار شدن شما در آدرس داده شده،آماده است! رانندگان تاکسی وینی، اکثرا، رفتاری بسیار مؤدبانه و دوستانه با مسافرین خود داشته ولی‌ چناچه مسافری بخواهد روی اعصاب آنها راه برود آنها هم به هیچ عنوان کم نمیاورند! رانندگان در حمل و نقل چمدان به مسافران، در صورت لزوم، کمک میکنند و شما هم نباید در دادن انعام به آنها که چیزی حدود ۱۰ در صد کرایه میباشد مضایقه فرمایید!
تاکسی متر با مبلغ ۲/۵۰ در روز و ۲،۶۰ در شب (از ۱۱ تا ۶ صبح و روز‌های تعطیل) شروع میشود و بعد از طی کردن ۱۶۷،۹ متر! (۱۴۱،۴ متر در شب) برای هر کیلومتر ۱/۳۰ یورو (۱،۴۹ در شب و روز‌های تعطیل) به آن اضافه میشود!
در ضمن برای وقت هم باید مبلغ ۲۷ یورو ز (۲۴/۹۰ در شب) در ساعت پرداخت شود که این مبلغ در حدود ۴۵ سنت (۴۲ سنت در شب) در دقیقه میباشد،این مبلغ در صورتی‌ به کرایه اضافه میشود که تاکسی‌ متوقف شود ( توقف پشت چراغ قرمز) و یا بخاطر ماندن در ترافیک، سرعتی زیر ۵ کیلومتر در ساعت داشته باشد!
برای رفتن به فرودگاه وین که تا مرکز شهر حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد، اکثر تاکسی‌ها مبلغ ۱۲ یورو به کرایه‌ای که در روی ساعت هست اضافه میکنن، شما میتوانید قبل از رفتن به فرودگاه با رانندگان طی کنید که این مبلغ را نگیرند! در حال حاضر کرایه تاکسی از مناطق مختلف وین تا فرودگاه، چیزی حدود ۳۰ یورو میشود!
این نصیحت را هم از ما داشته باشین که در موقع نشستن در تاکسی، از بکار بردن الفاظ ناموزون با همراهان خود داری فرمایید، چونکه احتمال هموطن بودن راننده بسیار زیاد است! 🙂

این پست دارای 14 نظر است

 1. mohamad shariati

  سلام دوستان
  یک سوال برای من پیش آمده .می خواستم بدونم شرکت خاصی برای جابجایی وسایل منزل هست که در این زمینه کمک کند؟
  اگر کسی اطلاعی داشت ممنون میشم راهنمایی کند.

 2. مسلما هست محمد جان بستگی داره شما کجا و تو کدوم شهر باشین، در وین که تا دلت بخواد هستن ، برای شهر های دیگه کافیست که در گوگل سرچ کنین، اسم شهری که هستین وارد کنین و مثلا برای وین باید بنویسین تو گوگل :
  übersiedlung wien

 3. نوشين

  سلام آقاي اميري
  ازتوون خيلي ممنونم بابت راه انداختن و فعال نگهداشتن اين سايت.
  تو وين ميشه راحت و امن از دوچرخه براي رسيدن به مقصد هايي با فاصله حدود 10،15كيلومتر استفاده كرد؟

 4. با تشکر از لطف شما، باید به عرضتون برسونم که دوچرخه سواری در وین کاملا رایجه و در خیلی از خیابون های این شهر هم لاین هایی فقط برای استفاده دوچرخه سواران اختصاص داده شده ، و هیچ نگرانی هم از نظر امنیت وجود نداره، در خیلی جا ها هم دوچرخه هایی گذاشتن که مردم میتونن با استفاده از کردیت کارت هاشون به صورت رایگان از اونا استفاده کنن!
  منتهی باید یک مقدار مواظب بعضی ماشین ها باشین که دشمن جونی دوچرخه سوار ها هستن، از جمله خود من که آبم اصلا تو خیابون با دوچرخه سوار ها تو یه جوب نمیره! 😆

 5. نوشين

  آقاي اميري از توضيحات كاملتون متشكرم.
  ميگن در وين بادهاي شديدي ميوزه و بادهاي وين معروفند.
  درسته؟ در مقايسه با بادهاي منجيل شديدتره يا آرامتر؟
  فصليه يا دائمي؟ يعني اذيت كننده ست يا نه؟
  در ضمن چه مدت از سال اونجا يخبندونه؟ و كمترين دما در زمستان چقدر است؟

 6. اینجا همیشه بادی میوزه و مسلما در فصل سرما میتونه بسیار ناراحت کننده باشه، فصل سرما از اوائل نوامبر شروع میشه و میتونه تا اواخر مارس ادامه پیدا کنه اما خدا رو شکر اینجا هم دیگه مثل سالهای قبل زیاد سرد نیست هر چند که این زمستون برف زیاد اومد و بعضی روزآم خیلی سرد بود اما قابل تحمله!
  در ضمن نوشین جان من تا وقتی کسی زیاد سؤال نکنه جواب میدم اما به سؤال سوم چهارم که میرسه دیگه جواب نمیدم 🙄

 7. نوشين

  بابت تك تك جوابهايي كه داديد، بسيارقدردان شما وسپاسگزارم.
  آقاي اميري البته حق با شماست و من بابت سوالات زياد خودم عذر ميخوام.
  گرچه كه هنوزم به كمكتون اميدوارم.

 8. ملیحه

  سلام چه اطلاعات خوبی .من فکرمیکردم برای ویزای تحصیلی فوق لیسانس میشه با20میلیون اومداونجا وتوی ارایشگاه کارکنم ولی زهی خیال باطل .هرچی میگذره بااطلاعاتی که شمامیدید من ناامیدترمیشم .مثل اینکه توی ایران موندنی هستیم اقای مدیر

 9. Mehdi amiri مدیر سایت

  دوستان توجه داشته باشن که این نوشته مال چند سال پیشه و الان همه قیمتا بالا رفته و دیگه این قیمت هایی که در این نوشته ذکر شده نیستن !

دیدگاهتان را بنویسید