۱۷ باغ جذاب و با صفا ایرانی که حتما باید دید !

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
loading...

باغ های ایرانی یکی از مصداق های فرهنگ و تمدن سرزمین بزرگ پارس است که در فهرست میراث یونسکو نیز ثبت شده است. بسیارند گردشگرانی که از کشورهای مختلف جهان رهسپار کهن دیار هزاران ساله میشوند تا قنات های یزد و آب انبارها و معماری باغ های قدیمی ایرانی را از پاسارگاد تا فین و نارنجستان شیرازی ها تماشا کنند.

باغ های ایرانی

 

باغ های ایرانی، مقصدهای گردشگری فوق العاده در ایران هستند که باید همچون نخلستان گردی و قنات گردی و روستاگردی، در فهرست ظرفیت های نمونه توریستی داخلی و خارجی قرار گیرد. در تهران، باغ ونک را میتوان یکی از باغ های دیدنی پایتخت دانست که البته باغ گیاه شناسی جاده کرج و باغ پرندگان، دو مقصد دیگر باغ گردی تهرانی ها را به خود اختصاص می دهد.

در گزارش اول و دوم سرویس گردشگری روزیاتو شما را با ۱۷ باغ با صفا که فرصت خوبی برای تابستان گردها فراهم میکند آشنا خواهیم کرد. اگر شما هم با باغ های دیدنی دیگر در استان محل سکونت خود آشنا هستید، مشخصات آن ها را از طریق کامنت یا کانال های روزیاتو در شبکه های اجتماعی در اختیار ما قرار دهید. با باغ گردی امروز ما در قسمت اول همراه باشید.

باغ های ایرانی

زیباترین باع تهران: باغ ایرانی ده ونک

باغ پرندگان تهران

باغ ملی تهران

باغ گیاه شناسی تهران

پارک ملت مشهد

یکی از بزرگ ترین بوستان های پایتخت گردشگری مذهبی ایران است. قدمت آن به بیش از نیم قرن پیش باز میگردد و طراحانش مهندسان انگلیسی بودند. بوستانی در غرب مشهد که پاتوق شبگردی مشهدی ها وتوریست های شهر به شمار می رود. ۷۲ هکتار وسعت دارد و انواع و اقسام وسایل تفریحی و مغازه و رستوران در اطراف آن در دسترس گردشگران است. دیدنی ترین پارک مشهد را میتوان یکی از باغ های با صفا شهر دانست. شهربازی پارک ملت مشهد برای خانواده ها گزینه خوبی برای گذران اوقات فراغت خواهد بود.

باغ ملی مشهد

باغ های ایرانی

باغ ملی مشهد در خیابان امام خمینی خیابان جنت قرار دارد. اولین پارک تفریحی مشهد است که از مهم ترین مکان های گردشگری مردم مشهد به شمار می رود. باغی با قدمت نیم قرن که توسط حاج حسین ملک وقف شد. اگر مسافر مشهد شدید از این باغ دیدنی بازدید کنید که پاییز و بهار شگفت انگیزی را در معرض دید گردشگران شهر قرار می دهد.

باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد از باغ های گیاه شناسی معروف ایران است. اولین باغ گیاه شناسی ایران در دانشگاه کشاورزی کرج تاسیسی شد. پس از آن در نوشهر و سپس باغ گیاه شناسی ملی ایران در سال ۱۳۴۸. باغ گیاه شناسی مشهد بیش از ۲۰ هکتار وسعت دارد و شما را با ۸۰ هزار درختچه و درخت و گل فصلی و دائمی آشنا میکند. محیطی عالی برای سلفی بازهای اینستاگرام. اگر به باغ گیاه شناسی مشهد رفتید، باغ رز را فراموش نکنید.

از دیگر جاهای معروف این باغ میتوان به موارد زیر اشاره کرد. آدرس باغ گیاه شناسی مشهد: بلوار جمهوری اسلامی، حد فاصل چهارراه مقدم و پل غدیر است.

 • باغ صخره‌ای و آبشار
 • گیاهان دارویی و معطر
 • سیستماتیک و آربراتوم
 • جشنواره تخصصی گلهای داوودی
 • بانک بذر و ژنوم گیاهی
 • باغ رز
 • آموزشی و نمایشی
 • ایران و توران
 • آسیای میانه
 • باغ میوه‌های بومی ایران
 • سوزنی برگان
 • گلخانه و نهالستان

توجه داشته باشید که اگر قصد مشهد گردی در پاییز دارید، بازدید از این باغ را در برنامه قرار دهید. یکی از معروف‌ ترین بخش‌ های این باغ، جشنواره گل‌ های داوودی است که در پاییز هر سال برگزار می‌شود. این جشنواره در فضایی یک هکتاری طراحی شده و بیش از هفتصد نمونه گل‌ های داوودی را نگه داشته و پرورش می‌دهد. بیش از دویست گونه مختلف داوودی در دنیا خصوصا در کشور چین وجود دارد که از آن برای درست کردن نوعی چای سنتی استفاده می‌کنند.

باغ خونی مشهد

باغ های ایرانی

باغ خونی مشهد نامی کمتر آشنا برای مشهد گردها. باغ خوبی مقصد گردشگری دیدنی و قدیمی شهر است که در فاصله ششصد متری حرم رضوی قرار دارد و بنایی متعلق به دوره قجر است. نمادی از باغ ایرانی است و چشمه ای در آن جاری است و همان جایی است که ارتش روس، از آنجا مسجد گوهرشاد را به توپ بست. در سال ۱۳۲۰ خرح رضوی به فرماهدهی سرکسی میکولوتوف گلوله باران شد و شماری از زائران رضوی به خاک و خون کشیده شدند. باغ خون شش هکتار است و ۹۰۰ متر عمارت دارد. بازدید از آن با هماهنگی قبلی رایگان است.

باغ پرندگان مشهد

نخستین باغ پرندگان در شرق کشور محسوب می شود که در منطقه تجاری سپاد بنا شد. بیش از هفتصد پرنده در این باغ نگهداری می شود. از انواع گونه های کمیاب گرفته تا پرندگان آسیایی و آفریقایی. زیبایی بصری فوق العاده ای این باغ برای عکاسی دارد. پل های چوبی و سنگ فرش خیابان ها و آبشارهای مصنوعی، یادآور باغ پرندگان تهران و باغ های پرندگان معروف در کشورهای مختلف جهان است. آدرس باغ پرندگان مشهد، میدان خیام-منطقه گردشگری سپاد-جنب مجتمع الماس شرق است.

باغ ائل گلی تبریز

عمارت ائل گلی تبریز از با صفا ترین مقصدهای گردشگری و از زیبا ترین مجموعه های دیار اولین های ایران به شمار می رود. جایی در جنوب شرقی شهر که در فاصله هفت کیلومتری مرکز بوده و به راحتی میتوان به آنجا رفت و از محیط فرح بخش آن استفاده کرد. نهر آبی که در این مکان احداث شده در کنار گل آرایی ، معماری منظر فوق العاده ای دارد. ائل گلی تبریزی ها از جمله منابع ذخیره آب جهت آبیاری مناطق شرقی تبریز نیز به شمار می آید.

باغ ارم شیراز

ارم شیراز از معروف ترین و دیدنی ترین مقصدهای گردشگری شیراز است. جایی نزدیک کوه های باباکوهی که همراه با هشت باغ دیگر ایرانی در فهرست یونسکو ثبت شده است. این مجموع تاریخی از دیدنی ترین ظرفیتهای گردشگری کشور  بوده و شما را با معماری Persian garden و سبک زندگی و فرهنگ شیرازی ها آشنا میکند.

منبع سرسبزی ارم شیراز، آب روان و زلال حوضخانه است و وارد جویی می شود و درختان را سیراب می کند. منبع دیگر و عمده آب این، قنات نهر اعظم است. علاوه بر این، دو حلقه چاه عمیق نیز در ارم شیراز حفر گردیده است و به وسیله پمپ وارد لوله ها می شود و برای آبیاری گل ها استفاده می شود.

باغ ایرانی

باغ ارم شیراز

برای آشامیدن نیز از آب لوله‎کشی شهری استفاده می شود. زمین ، مربع مستطیل است و در هر دوره تغییراتی در مساحت باغ ارم به وجود آمده است و وسعت امروزی آن حدود ۱۱۰۳۸۰ متر مربع است. جهت شیب زمین در باغ، از غرب به شرق می باشد و شیب زیاد زمین موجب شده تا معماران در قسمت هایی از گذرگاه های اصلی و فرعی باغ ارم شیراز پله‌هایی تعبیه کنند.

۱۷ باغ جذاب و با صفای ایرانی قسمت دوم

باغ های ایرانی یکی از مصداق های تمدن و معماری ایران است چرا که شیوه طراحی و ساخت آن منحصر به فرد بوده و به نام ایران در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. ایران تا سال ۲۰۱۸ حدود ۲۲ اثر ثبت شده در میراث جهانی دارد که مجموعه باغ های ۹ گانه ایرانی از ان جمله به شمار می رود.

اگر میخواهید معماری ایران زمین را تماشا کنید، به باغ های ایرانی، قنات ها و آب انبارها، خانه های تاریخی از خانه بروجردی های کاشان تا خانه های تاریخی تبریز (دیار اولین های ایران) بروید. در قسمت اول سلسله گفتارهای معرفی باغ های ایرانی، با باغ ائل گلی تبریز، باغ ملی مشهد، باغ ایرانی ده ونک تهران و باغ ارم شیراز آشنا شدید. در گزارش امروز با شمار دیگری از باغ های ایرانی برای تابستان گردی و پاییز گردی آشنا میشوید.

 

باغ شاهزاده کرمان

کرمان، دیار کریمان ایران و یکی از بهترین مناطق گردشگری تاریخی و طبیعت گردی ایران، صاحب یکی از باغ های نام آور ایرانی است. باغ شاهزاده یا باغ شازده، نگینی در وسط بیابان است. باغ شاهزاده یا باغ شازده یکی از باغ های تاریخی ایران بود و مساحتی حدود ۳/۵ هکتار دارد که در ۲ کیلومتری شهر ماهان و در نزدیکی شهر کرمان قرار دارد و در دامنه کوه های تیگران واقع شده است. باغ شاهزاده در عصر قاجار، در دوران فرمانروایی یازده ساله عبدالحمید میرزا ناصر الدوله احداث شده و با مرگ او ساخت این باغ ناتمام ماند.

این باغ یک بار در سال ۱۳۳۷ و بار دیگر پس از زلزله سال ۱۳۶۰ که آسیب بسیاری دید، مرمت شد. باغ شاهزاده از نمونه باغ تخت های ایرانی است که در زمینی مستطیل شکل به مساحت ۵/۵ هکتار بنا شده و دارای سردر ورودی زیبایی است.  بناهای این باغ عبارت اند از کوشک اصلی یعنی سکونتگاه دائمی یا فصلی مالک که در انتهای باغ قرار گرفته است. اگر به کرمان رفتید، دیدار از جیرفت (کالیفرنیای ایران) و ارگ بم را فراموش نکنید.

باغ دولت آباد یزد

باغ های ایرانی برای گردش در تابستان

باغ دولت آباد از دیگر باغ های جذاب و دیدنی ایران است. مکانی در خیابان یزد و نزدیک خیابان شهید رجایی دیار ترین های ایران. این باغ از آثار دوره زندیه بوده و مرتفع ترین بادگیر ایران را دارا بوده و همواره یکی از مقصدهای گردشگری سرزمین قنات، قنوت و قناعت است.

باغ دولت آباد در اواخر دوره افشاریه،در سال ۱۱۶۰ هجری قمری توسط محمد تقی خان،که او سرسلسله خاندان خوانین یزد بود احداث شد.محمد تقی خان در ابتدا قناتی به طول ۶۵ کیلومتر احداث کرد و آب را از مهریز به یزد و محل کنونی باغ دولت آباد رساند، سپس مجموعه حکومتی خودش را بنا کرد. این باغ مساحتی حدود ۷۰۰۰۰ متر مربع دارد که شامل ساختمان ها، حوض ها و آبنما های بسیاری می شود. بازدید از این باغ در شب هم جذاب است و نورپردازی شبانه زیبایی دارد. دانشجویان گردشگری، موضوعاتی جذاب مثل نورپردازی شبانه مقصدهای گردشگری ایران به خصوص در یزد و اصفهان و تهران را به عنوان مقاله و پایان نامه کارشناسی ارشد در نظر داشته باشند.

باغ نارنجستان قوام شیراز

باغ های ایرانی برای گردش در تابستان

باغ نارنجستان قوام شیراز یکی دیگر از باغ های دیدنی و فرح بخش و جذاب ایرانی ها، باغ نارنجستان قوام است. در خیابان لطف علی خان زند شیراز، باغ نارنجستان قوام دارد که برای بازدید از آن باید بلیط تهیه کنید. بلیط اتباع خارجی ۷ برابر بلیط ایرانی ها است . بیش از یک قرن قدمت دارد و شهرت جهانی آن، آوازه خاص و عام است. نارنجستان قوام را باید جلوه گاه شکوه هنر و معماری ایران زمین دانست. این باغ با دیگر باغ های ایرانی متفاوت است. چرا که مسیر عبور جوی در داخل آن با دیوارهای بلند که نگاه غریبه ها را می پوشاند در این باغ به چشم میخورد. یکی از دیدنی ترین ظرافت های طراحی و ساخت باغ های ایرانی را میتوان در نارنجستان قوام شاهد بود.

باغ ایرانی

جشنواره ای از ارسی های رنگارنگ را در عمارت داخل باغ نارنجستان قوام شیراز میتوانید تماشا کنید

باغ فین کاشان

باغ های ایرانی برای گردش در تابستان

باغ فین کاشان باغ فین کاشان محل قتل امیرکبیر، وزیر اعظم سلطان صاحب قران، ناصر الدین شاه قاجار است. قدمت باغ به دوران صفویه می رسد. باغ فین کاشان یکی از تفرج گاه های کاشانی ها بوده و بسیار تماشایی است. یکی از پاتوق های عصرگاهی گردشگران در کاشان همین باغ فین کاشان است. باغ فین در سال ۱۹۳۹ میلادی در فهرست میراث ملی ایران قرار گرفت. در انتهای خیابان امیرکبیر، باغ فین کاشان قرار دارد که جلوه گاهی از هنر و معماری ایران است. درختان باغ فین کاشان خود سندی از قدمت این باغ دیدنی به نظرمی رسد.

باغ گل اصفهان

باغ گل اصفهان نصف جهان، باغ گل زیبایی دارد. این باغ گل در میدان بزرگ مهر، ابتدای خیابان سلمان فارسی قرار دارد. درحاشیه جنوب شرقی میدان معروف اصفهانی ها، باغ صخره ای زیبایی قرار دارد که پاتوق شب گردی های نصف جهانی ها بوده و جلوگاهی از باغ ایرانی با گیاهان دارویی و آمفی تئاتر و آلاچیق و پرچین و طرح گل فرشی ایرانی است. بخش این این باغ گل عبارتند از:

 • پاویون ورودی : پاویون ورودی شامل ساختمانی است به ابعاد ۹ در ۶ متر و ارتفاع ۶ متر است.
 • باغ صخره ای:  این باغ مساحتی حدود ۲۵۰۰ متر دارد که ۲۵۰ گونه گیاهان صخره ای در این باغ کاشته شده است.
 • برکه: در این باغ برکه ای حدود ۳۵۰۰ مترمربع در ضلع جنوب شرقی آن برای لطیف تر کردن هوا ساخته شده است.
 • آبشار باغ: این آبشار در شرق باغ صخره ای قرار دارد که آن انواع سنگ های رودخانه ای در طراحی آن به کار رفت.
 • گلخانه: گلخانه هایی با مساحت ۷۰۰ مترمربع در شمال شرق باغ ساخته شده که بازدید از انواع گل در فصل های سرد سال برای مهمانان باغ را ممکن ساخته است.
 • باغ رز: این باغ مجموعه باغچه هایی است که برای کاشت انواع گل های رز که در ایران کاشته می شود، ساخته شده است.

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *