غول‌هایی که در روز سوم زانو زدند

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
خاطره‌ی بد پرتغالی‌ها

بعد از قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه و مشخص شدن حریفان تیم ملی فوتبال کشورمان در این رقابت‌ها، کمتر کسی فکر می‌کرد در روز پایانی این گروه، ایران شانسی برای صعود به مرحله‌ی یک هشتم نهایی جام جهانی داشته باشد.

به گزارش وبسایت نود، امروز اما در حالی تیم ملی به مصاف قهرمان اروپا پرتغال که بهترین بازیکن حال حاضر فوتبال جهان کریستیانو رونالدو را در ترکیب خود دارد، می‌رود که همه چیز برای رسیدن به مرحله‌ی یک هشتم نهایی جام جهانی دست خودمان است. در روزهای گذشته بازیکنان تیم ملی امیدوارانه در مورد تقابل با پرتغال صحبت کرده‌ و خود را از پیش باخته ندانسته‌اند.

کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی هم، سابقه‌ی هدایت تیم ملی فوتبال پرتغال در جام جهانی ۲۰۱۰ را در کارنامه دارد و به خوبی آن‌ها را می‌شناسد. با این وجود اما اکثر کارشناسان فوتبال از این صحبت می‌کنند که شانس پرتغال برای صعود به مرحله‌ی بعدی جام جهانی بیشتر از ایران است و اگر ایران بتواند از سد پرتغال بگذرد، اولین شگفتی مهم جام که حذف قهرمان اروپا از جام جهانی است را رقم زده است. به بهانه‌ی بازی امشب تیم ملی و پرتغال در ورزشگاه موردوویا آرنای شهر «سارانسک»، ۳ سکانس به یادماندنی از تقابل تیم‌های مدعی جام جهانی که با شکست در بازی سوم خود در مرحله‌ی گروهی این رقابت‌ها، از صعود به مرحله بعدی جام بازمانده‌اند و حریفانشان که آن‌ها را شکست داده‌اند هم موفق شده‌اند به مرحله‌ی بعدی صعود کنند را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

وداع تلخ با جام

وقتی قرعه کشی جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن برگزار شد، گروه مرگ این رقابت‌ها را آرژانتین، انگلستان، سوئد و نیجریه تشکیل دادند. با وجود اینکه آرژانتینی‌ها در گروه مرگ جام قرار گرفته بودند، با حضور مارچلو بیلسای سرشانس روی نیمکت این تیم و بهره بردن از بازیکنان شناخته شده‌ای از جمله گابریل باتیستوتا، خاویر زانتی، خوان سباستین ورون، دیگو سیمئونه و آریل ارتگا در ترکیب آن‌ها، خیلی از کارشناسان آرژانتین را یکی از مدعیان اصلی قهرمانی در جام جهانی ۲۰۰۲ می‌دانستند. آرژانتینی‌ها جام را با برد شروع کردند و توانستند با یک گل نیجریه را شکست دهند. آن‌ها بعد از برد مقابل نیجریه، در دومین بازی مقابل انگلستان با یک گل تن به شکست دادند تا کار آن‌ها برای صعود به مرحله‌ی یک هشتم نهایی جام جهانی به بازی آخر و تقابل با سوئد بکشد. آرژانتینی‌ها که با پیروزی مقابل سوئد می‌توانستند از گروه مرگ جام جهانی ۲۰۰۲ صعود کنند، در نهایت با تساوی یک بر یک مقابل این تیم متوقف شدند تا سوئدی‌ها به لطف تفاضل گل بهتر نسبت به انگلستان با ۵ امتیاز به عنوان تیم اول راهی مرحله‌ی یک هشتم نهایی جام جهانی شوند و آرژانتینی‌ها هم با ۴ امتیاز وداع تلخی با جام جهانی داشته باشند.

قهرمان حذف می‌شود

ایتالیا قهرمان جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان، در حالی در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی با تیم‌های پاراگوئه، اسلواکی و نیوزلند همگروه بود که یکی از مهمترین شگفتی‌های جام را اسلواکی در این گروه رقم زد. لاجوردی پوشان بازی‌های خود در آفریقای جنوبی را با ۲ تساوی یک بر یک مقابل پاراگوئه و نیوزلند آغاز کردند تا برای صعود به مرحله‌ی یک هشتم نهایی جام، نیاز به موفقیت در بازی مقابل اسلواکی داشته باشند. اسلواکی هم در حالی مقابل قهرمان دوره گذشته‌ی جام جهانی قرار می‌گرفت که از ۲ بازی قبلی خود یک امتیاز داشت و فقط در صورت برتری مقابل ایتالیا می‌توانست از این گروه صعود کند. اسلواک‌ها در بازی سوم خود در جام جهانی دست به کار بزرگی زدند و با نتیجه‌ی ۳ بر ۲ ایتالیا را از پیش روی برداشتند تا با این نتیجه ایتالیا قهرمان دوره گذشته‌ی جام جهانی در مرحله‌ی گروهی حذف شود و خودشان بتوانند راهی مرحله یک هشتم نهایی جام شوند.

باز هم شگفتی در گروه مرگ

در جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل باز هم شگفتی در گروه مرگ رقابت‌ها اتفاق افتاد. در این جام تیم‌های انگلستان، ایتالیا، اروگوئه و کاستاریکا گروه مرگ را تشکیل می‌دادند. ایتالیایی‌ها که بعد از قهرمانی در جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان و حذف ناباورانه در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی دنبال اثبات خود در برزیل بودند، این امیدواری را داشتند که بتوانند از این گروه صعود کنند. آن‌ها در بازی اول خود در جام جهانی نتیجه‌ی خوبی گرفتند و ۲ بر یک از سد انگلستان گذشتند و در بازی دوم خود با یک گل مقابل کاستاریکا تن به شکست دادند تا با ۳ امتیاز کارشان برای صعود به بازی آخر و تقابل با اروگوئه‌ای بیفتد که آن‌ها هم از ۲ بازی اول خود ۳ امتیاز داشتند. در نهایت ایتالیایی‌ها مقابل اروگوئه که تیم چهارم دوره گذشته جام جهانی بود، با یک گل مغلوب شدند. با این نتیجه ایتالیا باز هم از صعود از مرحله‌ی گروهی جام جهانی باز ماند و اروگوئه هم به یک هشتم نهایی جام رسید.

ناکامی پرتغالی‌ها

در کنار ۳ سکانسی به یادماندنی جام‌های جهانی که از آن‌ها حرف زدیم، نکته جالب در مورد پرتغالی‌ها حریف امروز تیم ملی فوتبال کشورمان این است که آن‌ها از سال ۱۹۷۰ تا به حال در جام‌های جهانی ۱۹۸۶ مکزیک، ۲۰۰۲ کره و ژاپن و ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی کارشان برای صعود به بازی آخر کشید. البته در جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی برزیل صعودش را به مرحله‌ی یک هشتم نهایی جام جهانی قطعی کرده بود و بازی آن‌ها با پرتغال که به تساوی بدون گل انجامید برای برزیلی‌ها تشریفاتی بود اما در ۲ دوره‌ی دیگر کار پرتغالی‌ها در بازی سوم گره خورد. در جام جهانی ۱۹۸۶، مراکشی‌ها تیمی بودند که اگر از سد پرتغال می‌گذشتند، می‌توانستند از مرحله گروهی جام جهانی صعود کنند. در نهایت در آن بازی مراکش که تیم ضعیف‌تری روی کاغذ نسبت به پرتغال بود، دست به کار بزرگی زد و با نتیجه ۳ بر یک از سد این تیم گذشت تا به عنوان تیم اول به مرحله‌ی بعدی جام جهانی صعود کند و پرتغالی‌ها هم وداعی تلخ و زودهنگام با جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک داشته باشند. در جام جهانی ۲۰۰۲ کره و ژاپن هم پرتغالی‌ها برای صعود باید در بازی سوم خود از سد کره جنوبی یکی از میزبانان جام می‌گذشتند که باز هم ناکام بودند. کره‌ای‌ها با یک گل از سد پرتغال گذشتند تا باز هم این تیم نتواند در بازی سوم خود در جام جهانی موفق شود. می‌توان گفت در تاریخ فوتبال پرتغال هر گاه آن‌ها و حریفشان در بازی سوم صعودشان از مرحله‌ی گروهی جام جهانی قطعی نشده بوده، همچنین حریفشان در بازی سوم هم این شانس را داشته است تا با شکست آن‌ها به مرحله بعدی جام جهانی صعود کند، پرتغالی‌ها موفق نبوده‌اند و بازی را واگذار کرده‌اند.

پارسا شیرازی‌نژاد

http://90tv.ir

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *