Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

با جاذبه های دیدنی نیشابور آشنا شوید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
loading...
از جاذبه های شهر نیشابور دیدن کنید
از جاذبه های شهر نیشابور دیدن کنید

باغرود منطقه و شهرکی سرسبز که در ۱۲ کیلومتری حومه شمال شهر نیشابور قرار دارد.

نیشابور از شهرهای استان خراسان رضوی  با داشتن آب و هوای خوب، خاک مناسب و موقعیت جغرافیایی خاص همیشهمورد توجه مردمان مختلف برای زندگی بوده است و همین تاریخ طولانی، آثار تاریخیمنحصربفردی را برایش به وجود آورده است. گردشگران زیادی در هنگام سفر به مشهداز این شهر هم بازدید و از جاذبه های معروفش دیدن می کنند. می خواهیم دربارهجاذبه های شهر نیشابور حرف بزنیم

جاذبه های شهر نیشابور

آرامگاه خیامخیام شاعر، ستاره شناس و ریاضی دان معروف ایرانی است که آرامگاهش در شهر نیشابورتبدیل به یکی از پربازدید ترین جاذبه های این شهر شده است. این آرامگاه در باغی قرار داردکه در هنگام حیات این شاعر، محل زندگی اش بوده است. همین که به داخل این باغ وارد می شویدتندیس زیبایی از خیام را می بینید و بعد از مدتی قدم زدن در میان درخت های سرسبز و سریفلک کشیدهبه محل آرامگاه می رسید. عمارت آرامگاه توسط استاد سیحون ساخته شده و طراحی آن به گونه ای استکه شکوفه های درختان اطراف در هنگام بهار بر روی آرامگاه می ریزد. بر روی این عمارت، بیست بیت ازاشعار این شاعر در کتیبه های لوزی شکل با خط خوش نوشته شده است.از جاذبه های شهر نیشابور دیدن کنید

جاذبه های شهر نیشابور

این آرامگاه در باغی قرار دارد که در هنگام حیات این شاعر، محل زندگی اش بوده است

باغ قدمگاه نیشابور

در ۲۴ کیلومتری نیشابور کمی آنطرف تر از جاده نیشابور- مشهد جایی در دامنه های جنوبیکوه بینالود و مشرف به دشت نیشابور مکانی مقدس به اسم باغ قدمگاه وجود دارد.علت نامگذاری این باغ به اسم قدمگاه این است که در آن سنگی سیاه وجود داردکه بر روی آن دو ردپا دیده می شود. این ردپاها را به امام رضا نسبت می دهندبرای همین زوار زیادی که برای زیارت حرم امام رضا عازم مشهد هستنددر مسیرشان برای دیدن این سنگ به این باغ می روند. باغی که امروز در این محل می بینیددر زمان صفوی ساخته شده و تماشای معماری کوشک هشت ضلعی داخل آن حتما برایتان جالب است.

جاذبه های شهر نیشابور

در دامنه های جنوبی کوه بینالود و مشرف به دشت نیشابور مکانی مقدس به اسم باغ قدمگاه وجود دارد.

آبشار گرینهبرای دیدن این آبشار تماشایی باید به ۴۰ کیلومتری شمال شرقی نیشابور برویددر آنجا روستایی به اسم گرینه هست که آبشاری زیبا را در دل خود جای داده است.این آبشار در شمال روستا قرار دارد و اگر به دره رودخانه بروید در جایی که رودخانهبه دو بخش شمالی و شرقی منشعب می شود آبشار تماشایی گرینه در بخششمالی رودخانه در جلوی چشمتان است. این روستا با اینکه چندان مورد توجه گردشگران نیستاما وجود رودخانه ای پر آب، باغات سرسبز و این آبشار از آن منطقه ای تماشایی ساخته است.

برای دیدن این آبشار تماشایی باید به ۴۰ کیلومتری شمال شرقی نیشابور بروید

غار سر نی

برای بازدید از غار «سر نی» باید به روستای درخت جوز در ۵۰ کیلومتری شمال غربی نیشابوردر مسیر جاده نیشابور – قوچان بروید. این روستا طبیعت بکری دارد که به خصوص در فصلپاییز هزار رنگ، زیبایی چشم نوازی پیدا می کند. در این دره یک درخت چنار کهنسال استکه بیش از ۴۰۰ سال قبل کاشته شده و در پاییز تماشای برگ های یکدست رنگی اشاز جاذبه های شهر نیشابور سفر به این دره است. اگر راه این دره را در پیش بگیرید در زیر یالی که به قله بینالود می رسداین غار آبی را پیدا می کنید غاری که می گویند بزرگ ترین غار آبی خراسان است. فقط می توانیداز قسمت ابتدایی این غار بازدید کنید چون در ادامه غار حوضچه آبی وجود دارد که اجازه پیشروی بیشتر به داخل غار را نمی دهد

جاذبه های شهر نیشابور

برای بازدید از غار «سر نی» باید به روستای درخت جوز در ۵۰ کیلومتری شمال غربی نیشابور در مسیر جاده نیشابور – قوچان بروید.

آبشار بار

در ۵۵ کیلومتری شمال غربی نیشابور در میان دره های رشته کوه بینالود شهری به اسم بار وجود داردکه آبشاری زیبا به همین نام در آن هست. این آبشار در احاطه کوه ها و باغ های گردو قرار گرفتهو جلوه گر چشم اندازهایی ناب طبیعت است. در اینجا، آب از دل کوه های بینالود بیرون می زندو آبشاری به طول بیش از ۳۰۰ متر را به وجود آورده است. در ادامه این آبشار رودخانه ایبه طول ۲۰ کیلومتر شکل گرفته که در طول مسیر آب چشمه سارهای زیادی به آن وارد می شود.اگر دوست دارید در سفر به این شهر چشم اندازهایی سرسبز و بینظیر ببینید به این روستا برویدچون در آن به غیر از این آبشار باغات میوه زیادی هم هست که زیبایی اش را دوچندان کرده است.

جاذبه های شهر نیشابور

در ۵۵ کیلومتری شمال غربی نیشابور در میان دره های رشته کوه بینالود شهری به اسم بار وجود دارد

رشته کوه های بینالودبینالود با ارتفاع ۳۲۱۱ متر مشهورترین کوه استان خراسان است و در شمال نیشابور قرار دارد.این کوه در بین نیشابور و مشهد جای گرفته و همه آن را به بام خراسان می شناسند.با اینکه آب و هوای اینجا گرم و خشک است اما بر روی این کوه باران قابل توجهی می باردو خیلی از جاذبه های شهر نیشابور مثل آبشارها و غارها به خاطر وجود همین کوه است.کوه، قله های زیادی دارد که تعدای از آن ها شامل قوچگر و فلسکه هستند.در قسمت شمالی این رشته کوه یک رشته کوه فرعی هست که تماشای دره های صخره ای آن جالب توجه است.

باغرود نیشابور

درباره باغرود نیشابور بیشتر بدانید

از جاذبه های شهر نیشابور دیدن کنید.باغرود منطقه و شهرکی سرسبز که در ۱۲ کیلومتری حومه شمال شهر نیشابور قرار دارددره‌ای که در آن رودخانه‌ای در جریان است و اطراف آن پوشیده از درختان میوه و گردو و چنارو گیلاس و سیب و… می‌باشد باغرود یکی از معروف‌ ترین مراکز گردشگری طبیعی در نیشابور به شمار می‌آید.در این منطقه یک پادگان بزرگ نظامی و یک اردگاه بین‌المللی گردشگری (اردوگاه شهید رجایی) نیز قرار دارد.

جاذبه های شهر نیشابور

باغرود منطقه و شهرکی سرسبز که در ۱۲ کیلومتری حومه شمال شهر نیشابور قرار دارد

درآمد اصلی ساکنان از راه کشاورزی است و باغهای سرسبز و خاک حاصلخیر منطقه و رونق کشاورزی درمنطقه باعث شده است عده کمتری روی به دامداری بیاورند. عده ای از ساکنان منطقه نیز در اردوگاه شهیدرجایی مشغول کار هستند. همچنین مناظر زیبای کوهستانی و کوههای سر به فلک کشیده واقع در شمالمنطقه همواره پذیرای طبیعت دوستان و کوهنوردان مشتاق است.مجتمع فرهنگی ، اردویی کشوری شهید رجایی باغرود نیشابور وابسته به اداره کل آموزش و پرورشخراسان رضوی با مساحتی بالغ بر ۱۱۵۱ هکتار در ۱۲ کیلومتری شهرستان نیشابور و در دامنه رشته کوههای بینالود واقع شده است.

این مجموعه که در سال ۱۳۴۲ بنا شده است از محیطی طبیعی همچون کوه ، تپه ماهور ، دشت و رودخانه برخوردار است .مجتمع دارای امکانات فرهنگی از قبیل : کتابخانه ، نمازخانه ،سالن اجتماعات تابستانی ، کارگاههای مختلف مهارتی ، سینما و رصد خانه می باشدازامکانات ورزشی آن می توان به زمین چمن ، استخر شنا ، دریاچه قایقرانی و سایر رشته های ورزشی اشاره کردسالنهای پذیرایی ، درمانگاه ، فروشگاه ، مهمانسرا و کمپ های تابستانی از دیگر امکانات این مجموعه می باشد .

الی گشت و مکان بین

http://persianv.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *