جاهای دیدنی اطراف تبریز که حتما باید دید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
loading...
جاهای دیدنی اطراف تبریز که حتما باید دید

تبریز، شهر اولین‌های ایران، تنها خودش دیدنی نیست و جاذبه های گردشگری اطرافش از جنگل‌های ارسباران گرفته تا روستای دیدنی کندوان، خود دلیل سفر به این شهر است. ما در این پست تعدادی از جاهای دیدنی اطراف تبریز را برایتان نوشته‌ایم تا با دیدی باز به دیدار این شهر خوش آب و هوا بروید.

کوه های رنگی آلاداغ لار

برای دیدنی کوه های رنگی لازم نیست راه دوری مثلا تا استان گانسو چین بروید، چون خودمان در تبریز نمونه‌ای از آن را داریم. کوه های رنگی آلاداغ لار که ۱۵ میلیون سال قدمت دارند مثل رنگین‌کمانی در میان جاده میانه به زنجان قرار گرفته‌اند و یکی از شگفت انگیزترین مناطق ایران به شمار می‌آیند. حتما برای شما هم سوال است که دلیل رنگی شدن این کوه‌ها چیست؟ وجود حوضچه هایی از  رسوبات آهن در زمان فرآیند کوه‌زایی و بالا آمدگی کوه‌ها یا به عبارت ساده‌تر شرایط اکسیدان (زنگ زدگی) و وفور اکسیژن و ترکیب آن با رسوبات باعث رنگی شدن تپه‌های این منطقه شده است. رنگ‌های مسی، سبز و زرد و قرمز و سفید که جان می‌دهد برای اینکه دوربینت را درآوری و آنهمه زیبایی را ثبت کنی.

مسیر دسترسی: ۲۵ کیلومتری شمال شرق تبریز، اواسط جاده میانه-زنجان

روستا و دره لیقوان

اسم لیقوان، اگرچه پنیر لیقوان را در ذهنمان تداعی می‌کند ولی دره لیقوان، دره ای بسیار باصفاست که در جنوب شرقی تبریز و دامنه‌ سهند قرار گرفته و از معروف ترین جاهای دیدنی اطراف تبریز محسوب می‌شود.  به دره سبز لیقوان به خاطر آب و هوای کوهستانی و خنک و آب گرم معروفی که دارد و به خاطر جنگل‌ها، گلزارها و طبیعت بکرش، دره بهشت می‌گویند. لیقوان در کنار رودخانه مهران رود، یکی از خوش آب و هواترین‌هاست. آبش برای بیماری های گوارشی مفید است و علاوه بر پنیر بسیار معروفش به گیاهان دارویی‌اش نیز شهره است. اگر به لیقوان رفتید رفتن به آب گرم ایسی سو در جنوب شرقی روستا را از دست ندهید.

مسیر دسترسی: لیقوان در ۳۶ کیلومتری شرق تبریز و ۲۴ کیلومتری جنوب شهرستان باسمنج در دامنه کوه سهند قرار گرفته. بعد از گذر از روستاهای هروی و بیرق میتوان به روستای لیقوان رسید.

روستای کندوان

اگر دلتان می‌خواهد یکی از شگفت‌انگیزترین روستاهای ایران را ببینید کافی است ۶۰ کیلومتر از تبریز بروید تا به روستای دیدنی کندوان برسید. روستایی با خانه‌های صخره‌ای در دل کوه‌ها که زندگی در آنها هنوز جریان دارد. کندوان همانطور که از اسمش پیداست به دلیل خانه‌های کندوی عسل مانندش که در دل صخره‌ها کنده شده‌اند به این اسم شهره است. این روستا بعد از کاپادوکیه ترکیه و داکوتای آمریکا، سومین روستای صخره‌ای دنیاست، با این تفاوت که مردم در آن هنوز زندگی می‌کنند و کسی از اهالی روستا ترکش نکرده است. اسفند تا اوایل آبان بهترین زمان رفتن به کندوان است.

کندوان عسل بسیار معروفی دارد، به اضافه آب معدنی گوارایی که به واسطه مقدار پایین آهک آن برای بیماران کلیوی بسیار مفید است.

اگر به روستای کندوان رفتید و خواستید شب را در این روستا بمانید هتل سنگی لاله کندوان میتواند، انتخابتان باشد.

مسیر دسترسی: کندوان از توابع شهرستان اسکوست. اسکو در جنوب شرقی تبریز، با این شهر۳۰ کیلومتر فاصله دارد و وقتی به آن رسیدید ۱۸ کیلومتر در راه هستید تا به کندوان برسید. بنابراین  از تبریز به سمت اسکو حرکت کنید.بعد از رسیدن به اسکو و طی مسیر به سمت جنوب و گذشتن از شهر “اسفنجان” و روستای “کهنمو”، کندوان پیش رویتان است.

جلفا

از دیگر جاهای دیدنی اطراف تبریز جلفاست. جلفا در ۱۳۸ کیلومتری تبریز واقع شده. یعنی نزدیک به دو ساعت در راه هستید و بعدش به یکی از دیدنی‌ترین شهرستان های تبریز می‌رسید. جلفا در حاشیه رود ارس قرار گرفته و به دلیل هم مرز بودن با جمهوری آذربایجان و ارمنستان، بازارچه مرزی های معروفی دارد. جلفا دو بازارچه مرزی، یکی در نزدیک گمرک و دیگری در ابتدای جاده ساحلی شرقی به اسم آراز دارد. اما آنچه جلفا را بر سر زبان‌ها انداخته، جاهای دیدنی آن است. صدها آبشار کوچک و بزرگ و هوای خنک از انگیزه‌های سفر به جلفا میتواند باشد.

اگر به جلفا رفتید دیدن آسیاب خرابه، کلیسای سنت استپانوس در ۱۶ کیلومتری غرب جلفا، کلیسای مریم مقدس جلفا و روستای استپین را از دست ندهید.

مسیر دسترسی: از تبریز به سمت صوفیان و مرآند رفته و پس از آن به جلفا می رسید. مسیر دیگر کلیبر است که باید از اهر به آن بروید، مسیری که هرچند زیباست ولی زمان بیشتری را در راه هستید.

برای رسیدن به جلفا می‌توانید با قطار هم بروید. روزهای فرد و جمعه ساعت ۸:۲۰ دقیقه، قطار تبریز به جلفا از راه آهن تبریز حرکت می‌کند. از تهران نیز به تبریز و سپس جلفا قطار هست.

https://www.pintapin.com

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *