چطور در پاریس بی دردسر اینور و اونور بریم؟

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
loading...

پاریس به عنوان مهم‌ترین شهر توریستی دنیا سیستم حمل‌ونقل درون‌شهری بسیار متنوع و جامعی دارد. باید حواستان باشد که پاریس یکی از گران‌ترین شهر‌های اروپا است و سیستم‌ حمل‌ونقلش هم از این گرانی مستثنا نیست.

شما آزادید که از بین گزینه‌های «تاکسی»، «مترو»، «اِغ اُ اِغ (RER)»، «اتوبوس»، «تراموا»، «دوچرخه» و «پیاده‌روی»، با‌ توجه به سلیقه، میزان پول، میزان مسافتی که می‌خواهید طی کنید و توانایی بدنی‌تان دست به انتخاب بزنید.

«تاکسی» در پاریس

در تمامی خیابان‌های اصلی پاریس ‌به راحتی می‌توانید تاکسی پیدا کنید. دنبال ماشین‌های زرد و سبز نگردید، زیرا تاکسی‌های پاریس اکثراً مشکی یا طوسی هستند و تنها علامت مشخصه‌شان تابلوی”TAXI Parisien” روی سقف ماشین است. این تاکسی‌ها در تمامیِ ساعات شبانه‌روز مشغول به کار هستند.

 

تاکسی‌ گران‌ترین وسیله‌ی حمل‌و‌نقل در پاریس ‌است. مبلغ ورودی تاکسی‌ها ۲.۶۰ یورو است و هزینه با سیستم «تاکسی‌متر» با سه تعرفه‌ی متفاوت سنجیده می‌شود. تعرفه‌ی «A» برای روزها (از ساعت 10 صبح تا 6 عصر) به ازای هر کیلومتر ۱.۰۵ یورو، تعرفه‌ی «B» برای شب‌ها (از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ صبح) به ازای هر کیلومتر ۱.۲۹ یورو و تعرفه‌ی «C» برای روزهای تعطیل (تمامی ساعات شبانه‌روز) به ازای هر کیلومتر ۱.۵۶ یورو است. به ازای هر نفر بزرگ‌سال که همراه شما باشد، ۳ یورو و برای کودکان زیرِ ۱۰ سال، ۱.۵ یورو باید بپردازید. همین‌طور برای وسیله‌های همراهتان اگر بالای ۵ کیلو‌گرم وزن داشته‌باشند باید هزینه‌ای جداگانه بپردازید.

taxi2

taxi

«مترو» و «RER» در پاریس

پاریس ۱۶ خط مترو دارد که شامل ۳۰۳ ایستگاه است. حدود ۸۰ ایستگاه محل تقاطع دو یا سه خط مجزا است. تقریباً هرجای پاریس که باشید به راحتی نهایتاً با ده دقیقه پیاده‌روی می‌توانید به یک ایستگاه مترو برسید. ساعات کار مترو‌ها به کاربرد خط و ایستگاهش بستگی دارد، اما به صورت کلی معمولاً از ساعت ۵.۵ صبح تا ۱ شب می‌توانید از مترو استفاده کنید. معمولاً در طول روز مترو‌ها با فاصله‌ی دو دقیقه‌ای از همدیگر به ایستگاه‌ها می‌رسند.

علاوه بر مترو شما می‌توانید از دیگر قطار داخل شهری به نام «RER» نیز استفاده کنید (دقت کنید که اگر به‌جای «اِغ اُ اِغ» تلفظ انگلیسی‌اش را بگویید کسی منظور شما را نمی‌فهمد). این قطار دو طبقه بیشتر برای رفتن به حومه‌ی پاریس مورد استفاده قرار می‌گیرد. «RER» ۵ خط دارد که با خطوط مترو تلاقی دارند.

بهای یک بلیت تک‌سفره‌ی عادی برای مترو و RER ۱.۸ یورو است؛ اما با توجه به میزان استفاده‌تان می‌توانید بلیت‌های ۲، ۵ و ۱۰ سفره را با قیمتی پایین‌تر از هزینه‌ی واقعی‌شان تهیه کنید. اگر بیش‌تر از ۵ روز در پاریس اقامت دارید و روز اول اقامتتان دوشنبه است، به شما کارت‌‌های اعتباری نَویگو (navigo) را پیشنهاد می‌کنیم. با این کارت اعتباری می‌توانید برای یک هفته استفاده نامحدود از تمامی خطوط مترو و RER و اتوبوس و تراموای پاریس هزینه‌ی ۲۴ یورو بپردازید. اگر هم اقامتتان بیش‌تر است می‌توانید کارتتان را یک‌ماهه و حتی یک‌ساله با بهای بسیار مناسبی شارژ کنید؛ اما برای استفاده از این کارت به یک نکته باید توجه کنید: این کارت از اول هفته (دوشنبه) تا پایان هفته فعال است، یعنی اگر شما کارت را یکشنبه بخرید، تنها تا دوشنبه امکان استفاده از آن را دارید.

metro4

metro3

UK468x60

metro2

«اتوبوس» و «تراموا» در پاریس

بزرگ‌ترین سیستم حمل‌و‌نقل پاریس اتوبوس است. پاریس بیش‌ از ۳۵۰ خط اتوبوس و ۱۲۰۰۰ ایستگاه اتوبوس دارد. تقریباً در تمامی خیابان‌های پاریس به فاصله‌های بسیار کمی از یکدیگر می‌توانید، ایستگاه اتوبوس پیدا کنید؛ اما استفاده از اتوبوس معمولاً برای توریست‌ها کمی دشوارتر از مترو است. به خاطر تعداد زیاد خطوط و تغییر خط‌های متوالی، احتمال گم کردن مسیر وجود دارد. در نظر داشته باشید که سرعت اتوبوس معمولاً‌ نسبت به مترو کمتر است.

«تراموا»ی پاریس ۹ خط و نزدیک ۲۰۰ ایستگاه دارد. قدمت تراموا از متروی پاریس بیشتر است. اولین تراموا در پاریس در سال ۱۸۵۰ شروع به کار کرده است. مسیر اصلی ترامواها در پاریس نواحی شرقی و غربی این شهر است و در نواحی مرکزی کم‌تر می‌توانید ایستگاه تراموا پیدا کنید.

بهای بلیت اتوبوس و تراموا نیز مانند مترو از ۱.۸۰ یورو آغاز می‌شود؛ اما اگر کارت اعتباری نویگو داشته باشید، می‌توانید با همان مبلغی که اول پرداختید (برای یک هفته ۲۴ یورو)، به صورت نامحدود از مترو و تراموا نیز استفاده کنید.

bus

tramway

tramway2

حمل‌ونقل با «دوچرخه» (vélib’) در پاریس

یکی از هیجان‌انگیز‌ترین خاطرات سفر به این شهر رؤیایی می‌تواند دوچرخه‌سواری باشد. سیستم حمل‌ونقل با دوچرخه در پاریس از سال ۲۰۰۷ کار خود را آغاز کرده‌است و برای همه، مخصوصاً خود پاریسی‌ها بسیار راحت‌تر و جذاب‌تر از دیگر راه‌های حمل‌و‌نقل است. ولیب در زبان فرانسوی مخفف دو کلمه‌ی «دوچرخه» و «رایگان» است. ایستگاه‌های دوچرخه به فاصله‌های ۳۰۰ متری یکدیگر در پاریس وجود دارند. یکی از خوبی‌های ولیب، در دسترس بودن‌اش است، در بیشتر کوچه‌های پاریس و حتی مناطق دور‌افتاده‌ی شهر می‌توانید ایستگاه‌هایش را پیدا کنید. هم‌چنین می‌توانید از نزدیکی محل اقامتتان دو‌چرخه‌ای را تحویل بگیرید و در هر ایستگاه دیگری آن را تحویل دهید. بهای استفاده از دوچرخه در نیم‌ساعت اول، رایگان و در نیم ساعت دوم ۱ یورو است و هرچقدر میزانی که دوچرخه همراه‌تان است بیشتر شود تصاعدی قیمتش نیز بیشتر خواهد شد. شما می‌‌توانید کارت‌های اعتباری یک‌‌روزه، یک هفته‌ای، یک‌ماهه و … بخرید و با قیمت‌های استثنایی دوچرخه‌سواری کنید.

velib3

velib__2_

«پیاده‌روی» در پاریس

به شما پیشنهاد می‌کنیم که ساعاتی از اقامتتان در این شهر رؤیایی را به قدم زدن در شهر بگذرانید. بیشتر مکان‌های دیدنی در این شهر نزدیک به هم‌ هستند و به راحتی می‌توانید پیاده از مکانی به مکان دیگر بروید. خیابان‌های پاریس پر از کافه‌ها، ساختمان‌های دیدنی و درختان و گل‌های زیبا است، ممکن است در تاکسی یا مترو و اتوبوس این مناظر را از دست بدهید. مسیر‌ اصلیِ پیاده‌روی، کناره‌ی رود سن است. همیشه و در هر ساعتی از شبانه‌روز می‌توانید به راحتی از منظره‌های زیبای رود سن، خیابان‌های تمیز و مردمی که برای گردش به این مناطق می‌آیند دیدن کنید.

piade__1_

piade

نگارش: کافه گردش (میثم شاکری)
https://www.cafegardesh.com
468*60

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *