آمار مربوط به ایرانیان در اتریش!

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

دوستان حتما شمام  تا حالا چند دفعه از خودتون پرسیدن که چند تا ایرانی در اتریش هستن، دلیل اولش که جوابی صحیحی نگرفتین اینه که آدم وقتی‌ چیزی رو نمیدونه که از خودش سوال نمیکنه، اگه جوابشو میدونستین که سوالی پیش نمیومد!

دلیل دوم اما اینه که هیچکی دقیقا نمیدونه! هر کسی‌ واسه خودش حدسی میزنه و آماری میده!

ظهر میرین رستوران ایرانی، چلوکباب و دوغتونو که خوردین، نگاهی‌ به دور و برتون میندازین اگه رستوران پر باشه، میگین بیشتر از 80 هزار ایرانی تو اتریشه، اگه میزا خالی‌ باشه میگین ۲-۳ هزار تا ایرانی بیشتر تو اتریش نیستن، اونم 2990 تاشون تو وین هستن، ۷-۸ نفر هم تو شهر‌های دیگه!

من حتی تو روزنامه‌ها و سایت‌ها از این آمار قلابی دیدم! صد دفم تا حالا پرسیدم، هیچکی نتونسته یک جواب درست و حسابی‌ بده!

آخرین دفعه که از یکی‌ از دوستان پرسیدم همچین با اطمینان گفت ۶۰ هزار تا که من واقعا ترسیدم  رو حرفش یک کلمه حرف بزنم اما خودش از قیافم فهمید که یک خورده زیادی گفته! گفت تو مثل اینکه باور نمیکنی‌؟!

گفتم چرا، در اینکه زیاد هستن حرفی‌ نیست اما ۶۰ هزارتام آخه کم نیست!

گفت بابا فقط تو این جشنها که ۵-۶ هزار نفر میان!

من که والا نمیدونم تو کدوم جشن ایرانی ۶ هزار نفر میان اونم همه ایرانی، اما گفتم اونم تو راست میگی‌!

چند وقت پیش یکی‌ از دوستان مطبوعاتی! تشریف آورده بود، منباب اطلاع از ایشون تعداد ایرانی‌ها در وین و اتریش رو پرسیدم، ایشون آدم منصفی بود، گفت دقیقا نمیدونم، می‌پرسم بهت میگم! هنوز یکی‌ دو ماهی‌ بیشتر نگذشته اما تا همین امروز ما جوابی از ایشون نشنیدیم!

امروز دنبال یک مطلب دیگه بودم که تصادفی‌ به اطلاعات بسیار جالبی‌ برخورد کردم از جمله آمار مربوط به خارجیهای مقیم اتریش و ارقام دقیق و رسمی‌!

دوستان میدونین چند تا ایرانی تو اتریش هستن؟

اول از استان Vorarelberg شروع می‌کنم! فکر می‌کنین، چند تا باشن؟ ۳ هزار تا، ۲ هزار تا…..

نه عزیزان، ما در   vorarelberg   فقط  28 تا هموطن ایرانی داریم! خوب دیدین؟

در Kaernten چند تا؟ ۱۰۷ تا!

در Burgenland که همین بیخ گوش وین خودمونه؟ اونجام ۱۰۷ تا!

هی بگین ۶۰ هزار تا، ۷۰ هزار تا!

در تیرول ۱۳۲ تا و در تمام استان سالزبورگ ۲۷۱ و در استان بزرگ niederösterreich فقط ۳۷۷ تا!

در oberösterreich ۴۳۶ تا و در استان Steiermark ۴۵۸ تا!

حالا همه منتظر آمار وین هستین، اونم خدمتتون عرض می‌کنم، در وین در سال ۲۰۱۱ دقیقا  ۵۸۳۰ تا هموطن خوب ایرانی‌ داریم!

دوستان اینا آمار رسمی‌ دولت اتریشه آمار بعد از خوردن قرمه سبزی نیست!

حالا این ۶۰۰۰ تایی‌ که تو جشن‌های ایرانی جمع میشن، خدا میدونه از کجا میان؟ یعنی‌ باید هر چی‌ ایرانی تو اتریش هستن بیان منصور رو ببینن و یا با اهنگای اندی برقصن که ما اون همه آدم تو جشنامون داشته باشیم!

تعجب کردین؟ حق دارین چونکه شما نمیشه در روز جایی‌ تو اتریش تشریف ببرین که ایرانی نبینین و گل از گلتون نشکفه!

البته این آمار مربوط به ایرانی‌هایی‌ هست که ملیتشون ایرانیه یعنی‌ پاسپورت اتریشی‌ ندارن،  اما آمار کلی‌ رو هم براتون میذارم، این آمار یک خورده بهتره، آماری که تعداد تمام کسانی رو نشون میده که در اتریش زندگی‌ می‌کنن و در ایران به دنیا اومدن! چه اونایی  که ملیت گرفتن و به حساب اتریشی‌ هستن و چه اونایی که ملیت ایرانی دارن!

طبق این آمار، تعداد کسانی که در ایران به دنیا اومدن و در تاریخ  01.01.2011   و ساکن اتریش بودن 13611 نفره که بیشترین تعداد   در وین و کمترین در استان Vorarelberg زندگی‌ می‌کنن!

 159 نفر در Burgenland ، در  kaernten ۲۰۱، در Niederoesterreich ۹۵۲، در Oberoesterreich ۱۰۰۶، در Salzburg ۴۸۲، در Steiermark ۱۰۸۳، در Tirol ۳۴۴، در Vorarelberg ۱۰۰ و در Wien  ۹۲۸۴ نفر ساکن میباشند!
حالا که آمار رسمی‌ رو مشاهده فرمودین دیگه بی‌خیال ۶۰-۷۰ هزار و این داستان‌ها باشین، ما دوستان در جمع، هممون رو که با همدیگه حساب کنین میشیم 13611 نفر!

کم هم نیستیم، اگه یک خورده هوای همدیگرو داشته باشیم، میتونیم به خیلی‌ چیزا برسیم، جای اینکه از همدیگه فراری باشیم، سعی‌ کنیم پشت و پناه همدیگه باشیم!

من خودم دوستان بیشتر از دو سوم زندگیمو خارج از کشور و در اروپا زندگی‌ کردم اما با غیر  ایرانی هیچوقت اونجوری که دلم میخواد، نمیتونم دمخور شم، مطمئنم که شمام همینطورین، اگه بگین نه، یا اشتباه می‌کنین و یا دروغ میگین چونکه جزو اون دسته از هموطنان هستین که خیال می‌کنن، به قول خود ما ایرانیها، کلاس گذاشتن اگه بگن  ما با ایرانی‌ها سر و کار نداریم!

دوستان امتحان کنین، این دفعه که رفتین فروشگاهی، جایی‌ و هموطنارو دیدین،  جای اینکه قایم شین یا یک کلمه حرف نزنین، فقط یک کلمه بگین سلام، ببینین چقدر سلامتون به گرمی‌ پذیرفته میشه و چقدر زود میتونیم با هم دوست شیم!

حالا که تا اینجاشو خوندین، این آمار رو هم داشته باشین بد نیست:

تعداد ایرانیهائی که ملیت اتریشی‌ گرفتن:

در سال ۲۰۰۰، ۴۸۲ نفر، ۲۰۰۱، ۴۵۱ نفر،۲۰۰۲،  ۳۳۲ نفر،در سال ۲۰۰۳، ۲۷۳ نفر  ،۲۰۰۴، ۴۱۵ نفر، ۲۰۰۵، ۴۳۹ نفر، ۲۰۰۶، ۲۶۰ نفر، ۲۰۰۷، ۸۸ نفر!!، ۲۰۰۸، ۹۹ نفر، ۲۰۰۹، ۱۰۳ نفر و ۲۰۱۰، ۱۱۱ نفر

خوب دیگه این آمار رو هم تحویلتون میدم و تمومش می‌کنم!

تعداد هموطنانی که از کشور اتریش تقاضای پناهندگی نموده‌اند را به شرح زیر، تقدیم حضورتان، مینمایم:

در سال ۲۰۰۰ میلادی، تعداد ۲۵۵۹ نفر هموطن ایرانی‌ از اتریش تقاضای پناهندگی کردند.

در سال ۲۰۰۱، کمتر شده و فقط ۷۳۴ نفر تقاضا کردن!

در سال ۲۰۰۲، ۷۶۰ نفر، در ۲۰۰۳، ۹۷۹، در سال ۲۰۰۴، ۳۴۳ نفر، در سال ۲۰۰۵، ۳۰۶نفر، ۲۰۰۶، ۲۷۴ نفر، در سال ۲۰۰۷، ۲۴۸ نفر، در سال ۲۰۰۸، ۲۵۰ نفر، در ۲۰۰۹، ۳۴۰ نفر و در سال ۲۰۱۰ تعداد ۳۸۷ نفر هموطن ایرانی از کشور اتریش تقاضای پناهندگی نموده‌اند!

دوستان، می‌بخشین اگه سرتونو در آوردم، مثل اینکه همون بهتره که شمام با ایرانیها سر و کار نداشته باشین!

 

مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

 1. sara گفت:

  مرسي از اينكه اين همه وقت گذاشتيد و اطلاعات مفيدي در مورد شهر وين به ما ميديد.من و همسرم شايد بخواهيم برا ادامه تحصيل بياييم وين و تو سايتهاي مختلف .سايت شما جامع و كامل بود و تصوير روشن تري از انچه پيش رو يمان است مي دهد. مرسي از وقتي كه مي گذاريد……..

 2. admin agha گفت:

  خواهش می‌کنم سارا خانوم با ارزوی موفقیت برای شما و همسر گرامیتون، خوشحالم اگه تونسته باشم، کمکی‌ به شما کرده باشم! انشا‌الله، وین تشریف آوردین زیارتتون می‌کنیم! 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *