وسایل نقلیه عمومی‌ در وین!

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

امروز میخواهیم در باره وسأیل مختلفی‌ که وینی‌ها برای تردد در سطح شهر و اطراف وین استفاده می‌کنن مطالبی تقدیم حضورتان کنیم!

این مطالب را بیشتر بخاطر هموطنانی مینویسیم که مایلند از وین دیدن کنند!

وینی‌ها از نظر رفت و آمد از نقطه‌ای به نقطه دیگر در شهر، هیچگونه مشکلی‌ ندارند و حتی هستند بسیار کسانی که با وجود داشتن اتومبیل شخصی، ترجیح میدهند که از وسائل نقلیه عمومی‌ برای رفت و آمد در وین استفاده کنند!

اصولاً وینی‌ها از استاندارد زندگی‌ بسیار بالایی برخوردارند و شهر وین، در سال ۲۰۱۰ میلادی به عنوان بهترین شهر در دنیا برای زندگی‌ انتخاب شد! مسئولان این شهر حد اکثر سعی‌ خود را برای رفاح هر چه بیشتر شهروندان میکنند!

چندین نوع وسیله نقلیه در وین هستند، از جمله، Ubahn که به قطار‌های زیر زمینی‌ گفته میشود که همیشه هم زیر زمین نیستن!

 

Strassenbahn یا همان ترموای که در خیابان‌های شهر روی ریل‌ها حرکت می‌کنن.

اتوبوس‌های برقی و گازی که در مرکز شهر و در مسیر‌هایی‌ که ریل ترموا موجود نیست و یا رفت و آمد کمتری هست، مورد استفاده قرار میگیرند.

برای مسافرت به مسیر‌های دورتر هم از S-Bahn استفاده میشود، که مسافرین را به شهر‌های اطراف وین میبرد.

 

البته در وین، از قایق و درشکه هم میشود برای بعضی‌ مسیر‌ها استفاده کرد! برای مثال شما میتوانید همه روزه از وین با قایق و کشتی‌های توریستی به شهر های بوداپست پایتخت مجارستان و براتیسلاوا پایتخت اسلواکی سفر کنین ! درشکه هم برای توریست‌ها در نظر گرفته شده که ۲ تور کوتاه و بلند دارن که با قیمت بالایی به توریست‌های علاقمند عرضه میشود!

 

 

مسافرین قبل از سوار شدن به این وسایل باید بلیط خود را تهیه کرده باشند، بلیط‌ها را میتوانید از باجه‌های بلیط فروشی در ایستگاه‌ها و یا ماشین‌های مخصوص فروش بلیط تهیه نمائید، در داخل اتوبوس‌ها و ترموا نیز دستگاه‌های فروش بلیط موجود هستند که بلیط‌ها را میشود با قیمت کمی‌ بیشتر خریداری کرد! بسیاری از سیگار فروشی‌ها هم بلیط میفروشند!

در وین شخصی‌ که مسئول کنترل بلیط‌ها باشد وجود ندارد ولی‌ این به این معنی‌ نیست که همه میتوانند مجانی‌ سوار شوند، چنانچه شما را مأمورین کنترل بدون بلیط در این وسائل بگیرند، جریمه سنگینی‌ در انتظار شماست!

قیمت بلیط‌ها در حال حاضر برای یک بار در یک مسیر به مدت یک ساعت ۱،۸۰ یورو میباشد، برای اشخاصی‌ که در روز به جاهای مختلفی‌ میروند و برای توریست ها، بلیط‌های روزانه، ۲۴ ساعته، ۴۸ ساعته، ۳ روزه، ماهانه و سالانه نیز وجود دارد که مقرون به صرفه تر هستند، قیمت بعضی‌ از بلیط‌ها را به نرخ امروز ۱۴ آوریل ۲۰۱۱ به عرض دوستان میرسانیم:

بلیط برای یکبار سوار شدن با امکان تعویض وسائل در یک مسیر به مدت یک ساعت: ۱،۸۰ یورو، اگر این بلیط‌ها را در داخل اتوبوس و یا ترم خریداری کنید، قیمت آان ۲،۲۰ یورو میباشد!

برای بچه‌ها تا ۶ سالگی احتیاجی به بلیط نداشته و برای بچه‌های ۶ تا ۱۵ سال میتوانید از بلیط‌های نصف قیمت استفاده نمائید!

بلیط‌های هفتگی: ۱۴،۰۰ یورو

بلیط‌های ماهانه: ۴۹،۵۰ یورو

بلیط‌های سالانه: از ۴۴۹ یورو

 

 

 

بلیط‌های دیگری هم وجود دارند که برای توریست‌ها بسیار مناسب هستند، از جمله:

بلیط‌های ۲۴ ساعت به قیمت ۵،۷۰ یورو و ۴۸ ساعت به قیمت ۱۰ یورو و ۷۲ ساعت به قیمت ۱۳،۶۰ یورو!

بلیط دیگری هم به اسم بلیط خرید یا به آلمانی Einkaufskarte وجود دارد که میشود از ۸ صبح تا ۸ شب از آان استفاده کرد به قیمت ۴،۶۰ یورو.

تمام وسائل نقلیه وین، بسیار منظم در رفت و آمد هستند و دقیقا سر وقت نوشته شده به ایستگاه میرسند و سر وقت هم حرکت میکنند، در روز فاصله‌های بسیار کوتاه و در شب طولانی تری دارند.

برای رفت و آمد در شب بعد از ساعت ۱۲، میتوانید از اتوبوس‌های Nightline که مسیر‌های مشخصی را هر نیم ساعت یکبار طی میکنند،

استفاده فرمایید.

 

برای تکمیل شدن این مبحث، چند کلمه‌ای هم در رابطه با سوار شدن تاکسی برایتان مینویسیم:

اصولا تاکسی سوار شدن در همه کشور‌های اروپایی گران است و وین نیز از این قاعده مستثنی نیست، تاکسی را در وین شما میتوانید تلفنی سفارش دهید و یا اینکه به ایستگاه تاکسی رفته سوار شوید، البته اگر چناچه در خیابان هم منتظر تاکسی باشید میتوانید تاکسی‌های خالی‌ را با بلند کردن دست! متوقف کرده و سوار شوید.

تاکسی‌های وین اجازه سوار کردن بیش از ۴ مسافر را ندارند مگر اینکه ماشین برای سوار شدن بیش از پنج نفر گنجایش داشته باشد، پس چنانچه بیشتر از چهار نفر باشید به بیش از یک تاکسی احتیاج دارید، از خواهش و تمنا به راننده که جون مادرت یکی‌ رو هم بغل دست راننده و یا روی بار بند و توی صندوق عقب سوار کن، اکیدا خود داری فرمایید!

برای سفارش تاکسی از طریق تلفن (آژانس!) باید مبلغ ۲/۵ یورو اضافه پرداخت کنید و چنانچه به تلفن‌هایی‌ که در ایستگاه‌های تاکسی‌ هستند، زنگ بزنید، مبلغ ۱/۲۵ یورو به قیمت روی تاکسی‌ متر اضافه میشود! برای حمل چمدان و کالسکه مبلغی نباید از شما مطالبه شود!
از طریق زنگ زدن به شماره‌های ۴۰۱۰۰ و ۶۰۱۶۰ و یا ۳۱۳۰۰ میتوانید تاکسی تلفنی سفارش دهید، که معمولاً بعد از حدود ۳ دقیقه، تاکسی برای سوار شدن شما در آدرس داده شده،آماده است! رانندگان تاکسی وینی، اکثرا، رفتاری بسیار مؤدبانه و دوستانه با مسافرین خود داشته ولی‌ چناچه مسافری بخواهد روی اعصاب آنها راه برود آنها هم به هیچ عنوان کم نمیاورند! رانندگان در حمل و نقل چمدان به مسافران، در صورت لزوم، کمک میکنند و شما هم نباید در دادن انعام به آنها که چیزی حدود ۱۰ در صد کرایه میباشد مضایقه فرمایید!

تاکسی متر با مبلغ ۲/۵۰ در روز و ۲،۶۰ در شب (از ۱۱ تا ۶ صبح و روز‌های تعطیل) شروع میشود و بعد از طی کردن ۱۶۷،۹ متر! (۱۴۱،۴ متر در شب) برای هر کیلومتر ۱/۳۰ یورو (۱،۴۹ در شب و روز‌های تعطیل) به آن اضافه میشود!

در ضمن برای وقت هم باید مبلغ ۲۷ یورو ز (۲۴/۹۰ در شب) در ساعت پرداخت شود که این مبلغ در حدود ۴۵ سنت (۴۲ سنت در شب) در دقیقه میباشد،این مبلغ در صورتی‌ به کرایه اضافه میشود که تاکسی‌ متوقف شود ( توقف پشت چراغ قرمز) و یا بخاطر ماندن در ترافیک، سرعتی زیر ۵ کیلومتر در ساعت داشته باشد!

برای رفتن به فرودگاه وین که تا مرکز شهر حدود ۲۰ کیلومتر فاصله دارد، اکثر تاکسی‌ها مبلغ ۱۲ یورو به کرایه‌ای که در روی ساعت هست اضافه میکنن، شما میتوانید قبل از رفتن به فرودگاه با رانندگان طی کنید که این مبلغ را نگیرند! در حال حاضر کرایه تاکسی از مناطق مختلف وین تا فرودگاه، چیزی حدود ۳۰ یورو میشود!

این نصیحت را هم از ما داشته باشین که در موقع نشستن در تاکسی، از بکار بردن الفاظ ناموزون با همراهان خود داری فرمایید، چونکه احتمال هموطن بودن راننده بسیار زیاد است! 🙂

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

 1. Mehdi amiri مدیر سایت گفت:

  دوستان توجه داشته باشن که این نوشته مال چند سال پیشه و الان همه قیمتا بالا رفته و دیگه این قیمت هایی که در این نوشته ذکر شده نیستن !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *